لوگوی ایراکد

آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

اشکال‌زادایی برنامه (Debugging)–قسمت اول

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

فهرست محتوا

 

 

یکی از تکنیک‌هایی که در هنگام برنامه‌نویسی باید به آن تسلط کافی‌ای داشته باشید، نحوه Debug کردن برنامه (اشکال‌زدایی) است. یک کامپایلر و IDE تنها می‌تواند خطاهایی که بدلیل نوشتن اشتباه کد و یا جا انداختن یک Semicolon را ردیابی کند (Syntax Error)، اما هیچ‌گاه نمی‌تواند که یک خطای منطقی مثل تقسیم یک عدد بر صفر را پیدا کند!

اشکال‌زادایی برنامه (Debugging) – قسمت اول

اولین جایی که ممکن است با خطاها روبرو شوید، زمان طراحی و کدنویسی برنامه هست که در اصطلاح برنامه‌نویسی به آن Design-Time Error می‌گویند. این خطا‌ها حتی پیش از Compile کردن برنامه مشاهده می‌شود و شما می‌بایست در صدد رفع آن باشید.

Design-Time Error

Design-Time Error جزو خطاهایی هستند که راحت می‌توان آن‌ها را ردیابی و رفع نمود؛ چرا که نرم‌افزار Visual Studio به‌صورت خطوط رنگی انواع خطاها را برای شما نمایش می‌دهد. در هنگام کدنویسی شما با سه نوع خط رنگی مواجه خواهید شد؛ آبی، قرمز و سبز.

Edit and continue

خط‌هایی که به رنگ آبی هستند، با نام Edit and continue معروف هستند که بدین معنی‌ست شما می‌بایست تغییری در کدهایتان ایجاد کنید بدون اینکه برنامه متوقف شود. خط‌های به رنگ قرمز با نام Syntax Error معروف هستند که نمایانگر این هست که یک غلط نحوی در کدنویسی شما وجود دارد.

Compile Warning

خط‌های به رنگ سبز، اخطارهای کامپایلر (Compile Warning) هستند که زمانی این خطا را می‌بینید که کامپایلر متوجه می‌شود که یک مشکل کوچکی وجود دارد که ممکن است بعدها برای شما مشکل‌ساز باشد؛ همانند تعریف متغیری که هرگز از آن استفاده نشود! خط‌های آبی رنگ: در عکس پایین، شما می‌توانید یک خط آبی رنگ زیر عبارت مشخص شده را ببینید. (ممکن است نسخه‌های جدید Visual Studio این را نیز به‌عنوان خط قرمز رنگ در نظر بگیرد).

 

این خط به این دلیل ظاهر شده چونکه ما TextBoxای با نام textBox2 در فرم نداریم؛ بلکه یک TextBox در فرم وجود دارد که نامش textBox1 است. پس می‌توانیم تنها با پاک کردن عدد ۲ و قرار دادن عدد ۱ به‌جای آن، به ادامه کدنویسی خود بپردازیم. اگر نشانگر موس خود را بر روی خطاها نگه‌دارید، توضیحاتی در رابطه با خطای ایجاد شده نمایش داده می‌شود، اگرچه همیشه این توضیحات به‌طور کامل به شما کمک نخواهند کرد، ولی دیدن و خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

Syntax Error

خط‌های قرمز رنگ: این نوع خطاها به آن Syntax Error می‌گویند. Syntax در واقع گرامر زبان برنامه نویسی است. همانطور که در زبان فارسی بایست قوانینی را در هنگام صحبت کردن رعایت کنیم تا مفهوم به صورت درست منتقل شود، در زبان‌های برنامه‌نویسی نیز این حکایت صدق می‌کند. در عکس زیر ما یک Semicolon را در انتها فراموش کردیم.

اگر نشانگر موس را روی آن نگه‌دارید، راهنمایی لازم را به شما خواهد کرد.

در عکس بعدی، می‌بینید که ما یک پرانتز فراموش کردیم که ان را به ما نمایش می‌دهد.

Compile Warning

خط‌های سبز رنگ: این نوع خطاها به آن Compile Warning می‌گویند. به عکس زیر نگاه کنید.

اگر نشانگر موس را بر روی آن نگه‌داریم، خواهیم دید:

این خطا می‌گوید که شما متغیری با نام CompilerWarning تعریف و مقداردهی شد،‌ اما هیچ‌گاه از آن استفاده نشد.

منبع:گویا آی تی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ایراکد

تماس با ما
  • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 88881772-021 تماس بگیرید