لوگو

آیا آمادگی کامل برای شناخت محیط جوملا را دارید؟

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

فهرست محتوا

بخش نخست – انتشار محتوا

برای آشنایی بیشتر با مدیریت وب سایت لازم است بدانید وب سایت راه‌اندازی شده توسط جوملا از دو بخش روی سایت (public front end) و مدیریت سایت (public back end) تشکیل شده است. روی سایت فضای عمومی است که مخاطبان سایت خواهند دید و مدیریت سایت بخشی است که مدیران سایت با استفاده از نام کاربری و گذرواژه مختص خود به افزودن محتوا و مدیریت محتوا در آن می پردازند. در اینجا ما به توضیح نحوه‌ی ورود به بخش مدیریت سایت خواهیم پرداخت.

پس از نصب سیستم مدیریت محتوای جوملا برای ورود به بخش مدیریت می‌بایست پس از آدرس سایت کلمه‌ی administrator را بعد از علامت اسلش در آدرس بار مرورگر (بروزر) خود وارد نمایید.

به عنوان مثال: http://your site.com/administrator

بعد از وارد نمودن این آدرس و فشردن کلید اینتر وارد صفحه‌ی ورود نام کاربری و گذرواژه می‌شویم.

در این مرحله با استفاده از نام کاربری و گذرواژه‌ای که در اختیار داریم به سیستم وارد می‌شویم.

در اینجا توجه به چند نکته لازم است:

در صورتیکه زبان پیش فرض سیستم شما فارسی نباشد می‌توانید نسبت به انتخاب زبان برای سیستم مدیریت در همین مرحله اقدام نمایید البته صرفا زبان‌هایی را می‌توانید استفاده نمایید که در مرحله‌ی نصب سیستم تعریف شده باشند. لذا در اینجا فرض را بر این قرار می‌دهیم که زبان پیش فرض فارسی انتخاب شده است.)
نکته دوم اینکه با توجه به سطح دسترسی شما، امکاناتی که پس از این مرحله در صفحه مدیریت سایت خواهید دید متفاوت می‌باشد لذا این کتاب براساس بالاترین سطح دسترسی یعنی مدیریت ارشد (super users)، به معرفی امکانات سیستم می‌پردازد، براساس سطح دسترسی شما ممکن است برخی امکانات مطرح شده در این کتاب در اختیار شما نباشد و شما می‌توانید براساس امکاناتی که به آن دسترسی دارید از محتوای آموزشی این کتاب استفاده نمایید.

پس از وارد نمودن نام کاربری و گذرواژه به صفحه‌ی کنترل پنل وارد خواهید شد:

صفحه‌ی کنترل پنل، همانطور که از نامش مشخص است صفحه‌ای است که از طریق آن می‌توانید به امکانات مختلف سایت دسترسی داشته باشید و آخرین تغییرات رخ داده در سایت را از طریق آن مشاهده نمایید.

مدیریت سایت در جوملا بصورت عمومی از طریق منوی بالای سایت که در تمامی بخش‌ها قابل دسترسی می‌باشد انجام می‌پذیرد، برای سهولت بیشتر در دسترسی از طریق کنترل پنل در قسمت سمت چپ صفحه کلیدهای میانبری با عنوان Quick Icon در نظر گرفته شده که از طریق این کلیک‌ها می‌توانید سریعتر به امکانات مورد نظر خود در سایت دسترسی پیدا کنید.

در ورژن جدید جوملا برای سهولت دسترسی به زیرمنوهای منوی اصلی بالای سایت، زیر منو در قسمت سمت راست سایت فعال شده که کاربران می‌توانند از این طریق به سادگی به زیرمنوهای منوی فعال در سایت دسترسی پیدا کنند.

اطلاعات عمومی سایت از قبیل کاربران آنلاین (Logged-in Users)، مطالب پربازدید (Popular Articles) و آخرین مطالب افزوده شده (Recently Added Articles) از دیگر مطالبی است که در کنترل پنل قرار گرفته است، . در فصل‌های آینده توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید صفحه‌ی کنترل پنل را مدیریت و امکانات موجود را حذف و امکانات دیگری را به آن اضافه نمایید.

همانطور که گفته شد مدیریت عمومی سایت از طریق منوهای بالای صفحه‌ی مدیریت که بطور خلاصه در ذیل توضیح داده شده صورت می‌گیرد. توضیحات مبسوط در فصل‌های آتی در مورد هر منو ابراز شده است:

منوی سیستم

این منو شامل شش زیرمنو بوده و بطور کلی مدیریت کلان سایت را به عهده دارد، کاربران عمومی سایت کمتر از این منو استفاده می‌کنند و بیشترین استفاده‌ی آن برای کاربران عمومی زیرمنوی کنترل پنل برای بازگشت به این صفحه می‌باشد.

منوی کاربران

همانطور که از نام این منو مشخص است این منو برای مدیریت کاربران شامل تعریف گروه‌های کاری، سطوح دسترسی، کاربران جدید و یا ویرایش اطلاعات و دسترسی‌های کاربران موجود در سایت می‌باشد.

منوی منوها

از مهمترین بخش‌های هر سایتی مجموعه‌ی لینک‌هایی است که امکان دسترسی مخاطبان را به بخش‌های مختلف سایت در قالب منو می‌دهد، در این قسمت شما می‌توانید منوهای جدیدی در سایت تعریف نموده و لینک‌های جدیدی به منوهای ساخته شده اضافه نمایید، همچنین می‌توانید منوهای قبلی را ویرایش یا حذف نمایید.

منوی محتوا

این منو پر مراجعه‌ترین منوی مدیریتی سیستم می‌باشد. شما از طریق این منو به مدیریت دسته بندی، بارگزاری و انتشار محتوا اعم از متون، تصاویر، صوت، فیلم، چندرسانه‌ای و سایر فایل‌ها خواهید پرداخت. منوی محتوا به شما امکان ویرایش، حذف و همچنین مدیریت نحوه‌ی چگونگی نمایش امکانات جانبی محتواها را می‌دهد.

منوی کامپوننت‌ها

مدیریت مجموعه‌ای از امکانات جانبی سایت از قبیل بخش تماس‌ها، تبلیغات، خبرخوان‌ها (rss) و … در این منو می‌باشد که از طریق این منو می‌توانید بخش‌های مختلف مجموعه‌های یاد شده را مدیریت یا آن را ویرایش نمایید.

منوی افزونه‌ها

منوی افزونه‌ها که در نسخه‌های قبلی جوملا از آن به عنوان گسترش نیز یاد می‌شود، در واقع مدیریت کلی امکانات سایت می‌باشد، این بخش، که صرفا مدیران عالی سایت به آن دسترسی دارند، امکان افزودن و مدیریت امکانات فعال درسایت به کاربران می‌دهد، همچنین از زیر مجموعه‌های این منو مدیریت ماژول‌ها می‌باشد که در آن باکس‌های فعال در روی سایت و قسمت مدیریت، مدیریت می‌شوند.

برای حفظ امنیت سایت حتما در پایان کار خود از سیستم خارج شوید تا پس از شما امکان ایجاد تغییر در سیستم وجود نداشته باشد. برای این‌کار از قسمت بالا سمت چپ سایت روی عنوان خود کلیک نمایید و از منوی باز شده خروج را انتخاب نمایید. همچنین برای ویرایش اطلاعات کاربری خود اعم از نام، نام کاربری، گذرواژه و رایانامه نیز می‌توانید از ویرایش حساب در این قسمت استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در ایراکد چه خدماتی ارائه می دهیم:

دپارتمان طراحی سایت | دپارتمان طراحی اپلیکیشن | دپارتمان برنامه نویسی | دپارتمان دیجیتال مارکتینگ