ایراکد

ارائه راهکارهای خلاقانه جهت هوشمند سازی و مدیریت کسب و کار

مدیریت افزونه ها در جوملا

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

فهرست محتوا

چگونه افزونه ها را انتخاب کنیم؟

امکانات موجود در هسته جوملا برای اکثر سایت ها کافی است و نیازی به استفاده از امکانات اضافی دیگر نیست با این حال مهم است که به توسعه سایت خود و افزونه هایی که نیاز دارید , فکر کنید. اولین نکته در انتخاب یک افزونه این است که ببینید آیا واقعا به کاربردی که این افزونه فراهم می کند نیاز دارید یا خیر . اعلب افراد افزونه ها را صرفا برای اینکه می توانند نصب می کنند نه به علت این که به آن ها نیاز دارند ! اگرچه تجربه افزونه های جدید مفید است , با این حال بهتر است برای حفظ امنیت سایت افزونه هایی را که به آنها نیاز ندارید حذف کنید.

افزونه های بلا استفاده و تاریخ گذشته یکی از شایع ترین علت های ایجاد مشکلات امنیتی در وبسایت ها است . اگر افزونه ای را نصب می کنید مهم است که به دنبال توسعه , اخبار امنتی , به روزرسانی و ارتقا آن باشید . ارتقا افزونه هی نصب شده روی جوملا به اندازه ارتقا و به روز رسانی جوملا اهمیت دارد .

دومین نکته ای که باید در انتخاب افزونه به آن دقت داشته باشید این است که توسعه افزونه مورد نظر فعال باشد. افزونه هایی برای جوملا وجود دارد که خیلی قدیمی هستند , مدت زمان طولانی است که به روز رسانی نشده اند . این افزونه های را اصطلاحا افزونه های مرده می گویند و اگر مدت زمان زیادی از آخرین ارتقا و توسعه آنها گذشته باشد به احتمال زیاد مشلات امنیتی نیز خواهند داشت. اگر از توسعه فعال افزونه مطمئن نیستید می توانید به سایت توسعه دهنده مراجعه کرده و یا فایل های داخل افزونه را بررسی کنید .آخرین تاریخ ها در فایل های افزونه و گزارش تغییرات و فعالیت ها در سایت توسعه دهنده ثبت شده است. اگر نسبت به توسعه فعال یک افزونه مطمئن نیستید توصیه می کنیم از افزونه های دیگری با کاربرد مشابه که از توسعه فعال آنها مطمئن هستید استفاده کنید.

سومین نکته ای که باید در انتخاب افزونه ها به آن دقت کنید پشتیبانی افزونه است . این پشتیبانی ,تمام موارد پشتیبانی از پشتیبانی های رایگان توسعه دهنده تا پشتیبانی هایی که برای استفاده از آنها لازم است هزینه ای به توسعه دهنده پرداخت کنید را شامل می شود. برای اکثر افزونه ها وب سایت هایی وجود دارد که با استفاده روش هایی مانند فروم ها , لیست های پست الکترونیک کاربران افزونه (mailing lists) و پایگاه های دانش امکان پشتیبانی کاربران از یکدیگر را فراهم می کنند . پشتیبانی که برای یک افزونه ارائه می شود همواره به معنی کارکرد خوب یا کدنویسی خوب آن نیست . پشتیبانی زمانی مفید است که هنگام استفاده از افزونه با مشکلی مواجه شدهاید و لازم است آن را در کمترین زمان ممکن حل کنید.

برخی افزونه ها به صورت بسته ای افزونه ها در یک افزونه ارائه می شوند . اکثر کامپوننت ها که می تواننند چندین قابلیت را به سایت اضافه کنند از این نوع هستند . یک نمونه خوب از این نوع , افزونه های چند رسانه ای هستند که امکان ارائه صوت , ویدئو , انیمیشن , فلش و فایل های تصویر را در یک افزونه فراهم می کنند. یک نمونه انواع دیگر افزونه های انجمن ساز و شبکه های اجتماعی هستند که سایت جوملای شما را به یک شبکه اجتماعی با امکان پیام رسانی , ایجاد پروفایل و ارائه فایل های صوت و تصویر تبدیل می کنند. در مقابل پلاگین هایی وجود دارند که تنها یک کار خاص مانند امکان قرار دادن یک پخش کننده mp3 در یک مطلب را انجام می دهند. برخی از افراد دوست دارند افزونه هایی داشته باشند که چندین کار مختلف را برای آنها انجام می دهند تا در مجموع با تعداد کمتری از افزونه ها کار کنند در مقابل برخی افراد دوست دارند برای هر کاربرد مورد نیاز از یک افزونه جداگانه استفاده کنند.

هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند. استفاده از افزونه های چند منظوره همانطور که مطرح شد , این است که شما باید تعداد افزونه کمتری را نصب کرده و به روز رسانی کنید.نقطه ضعف این افزونه ها این است که اگر مشکلی در یکی از قسمت ها ایجاد شود ممکن است یه سایر قسمت ها نیز منتقل شود . مزیت استفاده از افزونه های جداگانه این است که هریک از افزونه ها آنچه را که باید انجام دهد به خوبی انجام می دهد و در صورت بروز مشکل تنها همان کاربرد دچار مشکل می شود. عیب این روش این است که به روز رسانی تعداد زیادی افزونه مشکل است و همچنین گاهی افزونه های مختلف با هم در تضاد هستند و این باعث ایجاد مشکلاتی در وبسایت شما می شود.

تصمیم درباره استفاده از افزونه های چند منظوره یا افزونه هایی با کاربر خاص به سلیقه و اولویت های مدیران سایت بستگی دارد.نکته ای که باید هنگام استفاده از افزونه های چند منظوره در نظر داشته باشید این است که در صورتی که از بیش از ۵۰ درصد امکاناتی که یک افزونه فراهم می کند استفاده نمی کنید می توانید از افزونه های دیگری با حجم و مشکلات کمتر برای کاربرد های مورد نظر خود استفاده کنید. ساخت سایت جوملا

نکته:

افزونه ها را به صورت بسته های آرشیو شده در فایل هاییبا فرمت ZIP یا TAR دانلود می کنید. پس دانلود یک افزونه آن unzip نکنید(از حالت فشرده خارج نکنید ) مگر اینکه توسعه دهنده افزونه راهکار خاصی برای نصب آن ارائه کرده باشد. افزونه ها به صورت بسته های آرشیو شده نصب می شوند و در طول فرآیند نصب توسط نصب کننده جوملا از حالت فشرده خارج خواهند شد.

نصب افزونه ها و مشاهده اطلاعات افزونه

نصب کننده جوملا که در بخش مدیریت جوملا قرار دارد و به کاربران امکان می دهد علاوه بر نصب افزونه های جدید , اطلاعات افزونه های نصب شده را نیز مشاهده کنند. همچنین در نصب کننده جوملا می توانید افزونه هایی که دیگر مفید نیستند و یا مشکلات امنیتی دارند را حذف کنید. برای دسترسی به صفحه نصب کننده در بخش مدیریت از منو بالا , گزینه مدیریت و سپس گزینه نصب / حذف را انتخاب کنید.

management-plugin-in-joomla
نصب افزونه ها و مشاهده اطلاعات افزونه

 

سه روش برای نصب یک افزونه در این صفحه وجود دارد :

بارگذاری فایل بسته : با استفاده از این روش شما کامپویتر خود را مرور کرده و پس از انتخاب فایل بسته افزونه , تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه بارگذاری فایل & نصب افزونه کلیک کنید. پس از نصب موفقیت آمیز افزونه پیغامی مبنی بر کامل شدن مراحل نصب افزونه برای شما نمایش داده می شود.

نصب از دایرکتوری : با استفاده از این روش شما می توانید یک پوشه روی وبسایت خود که فایل نصب افزونه را در آن آپلود کرده اید را مشخص کنید. برای آپلود فایل افزونه می توانید از یک نرم فازار FTP یا سرویس مدیریت فایل هاست خود استفاده کنید.. پس از نصب موفقیت آمیز افزونه پیغامی مبنی بر کامل شدن مراحل نصب افزونه برای شما نمایش داده می شود.

نصب از نشانی اینترنتی : با استفاده از این روش شما می توانید افزونه را از هر آدرسی روی فضای اینترنت روی سایت جوملای خود نصب کنید ( به عنوان مثال http://somewebsitename.com/extensionname.zip ) . این روش نصب ممکن است مشکل ساز باشد به خصوص زمانی که حجم افزونه زیاد و سرعت اینترنت شما پائین باشد. در این صورت زمان دانلود افزونه از یک سایت دیگر به سایت شما طولانی شده و باعث شکست عملیات نصب افزونه می شود.پس از نصب موفقیت آمیز افزونه پیغامی مبنی بر کامل شدن مراحل نصب افزونه برای شما نمایش داده می شود.

management-plugin-in-joomla

موفقیت آمیز , اطلاعاتی درباره افزونه ای که نصب کرده اید نیز نمایش داده می شود . این اطلاعات از افزونه ای به افزونه ی دیگر متفاوت است .

در صفحه نصب / حذف تب هایی با عناوین کامپوننت ها, ماژول ها , پلاگین ها , زبان ها و قالب ها وجود دارند . با کلیک روی هریک از این تب ها لیست افزونه های نصب شده از آن نوع نمایش داده می شوند.

management-plugin-in-joomla

در بخش مدیریت شما می توانید افزونه هایی را که دیگر نیاز ندارید با انتخاب دکمه رادیویی کنار نام افزونه و سپس کلیک روی دکمه حذف در نوار ابزار , حذف کنید. توصیه می شود پیش از حذف یا نصب یک افزونه روی سایت یک نسخه پشتیبان از کل سایت و پایگاه داده آن تهیه کنید.نکته ای که پس از حذف یک افزونه باید بررسی کنید این است که تمام فایل های مرتبط با آن افزونه حذف شده باشند به ویژه اگر یک افزونه را به علت مشکلات امنیتی موجود در آن حذف کرده اید.به این منظور باید با استفاده از FileManager و با توجه به نوع افزونه وارد یکی از پوشه های componnets ,modules ,plugins ,templates یا languages شوید. همچنین لازم است این پوشه ها را در بخش administrator نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید تمام فایل های مرتبط با افزونه مورد نظر در بخش کاربری و بخش مدیریت سایت حذف شده اند .

management-plugin-in-joomla

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.