کلمات کلیدی متا چه هستند و آیا باید از آنها استفاده کنیم؟

کلمات کلیدی متا چیست

چکیده

آنچه در این مقاله می خوانید:

حداقل یک دهه است که گوگل از متا تگ کلمات کلیدی برای کمک به رتبه بندی صفحات وب استفاده نکرده است. ما این را می دانیم زیرا  Matt Cuttsرئیس سابق تیم وب اسپم گوگل، ویدئویی را در سال 2009 منتشر کرد که در آن گفت:

“ما از متا تگ کلمات کلیدی در رتبه بندی جستجوی خود استفاده نمی کنیم”

به سرعت به سال 2020 برسید و طبق نظرسنجی اخیر توییتر توسط Bill Slawski ، اکثر متخصصان شرکت خدمات سئو دیگر از تگ کلمات کلیدی متا استفاده نمی کنند.

آنها در کد منبع HTML صفحه وب یافت می شوند و برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده نیستند.

در اینجا نمونه ای از تگ کلمات کلیدی متا آورده شده است:

<meta name=”keywords” content=”seo, search engine optimization”/>

 

کلمات کلیدی متا چیست

 

آیا همچنان در صفحاتی که بهینه‌سازی می‌کنید از برچسب‌های متا کلمات کلیدی استفاده می‌کنید؟

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که سئو بیشتر از گوگل است، بنابراین چند دلیل وجود دارد که ممکن است همچنان بخواهید از متا تگ کلمات کلیدی استفاده کنید.

  1. ممکن است هنوز توسط Yandex استفاده شود:

Yandex

بزرگترین موتور جستجوی روسی اینترنت است که سهم بازار آن تقریباً برابر با سهم گوگل در روسیه است. اسناد رسمی آن‌ها بیان می‌کند که کلمات کلیدی «می‌توانند هنگام تعیین ارتباط صفحه با عبارت‌های جستجو استفاده شوند».

آیا این بدان معنی است که کلمات کلیدی متا یک فاکتور رتبه بندی اثبات شده در جستجوی Yandex هستند؟ خیر. اما از آنجایی که آن صفحه تنها از اواخر سال 2018 فعال شده است، احتمالاً اطلاعات هنوز دقیق است.

اگر در مورد موتورهای جستجوی دیگر کنجکاو هستید، به نظر می رسد که هیچ یک از موتورهای اصلی از کلمات کلیدی متا استفاده نمی کنند.

Bing:

در سال 2014، Bing  در یک پست وبلاگ اظهار داشت که تگ کلمات کلیدی متا “از نظر ارزش سئو مرده است.” این به طور موثر در سال 2020 تأیید شد، زمانی که رئیس  بینگ همان چیزی را توییت کرد.

تگ کلمه کلیدی متا از نظر ارزش SEO برای @BingWMC مرده است. ما آن را حذف می کنیم و آن را نادیده می گیریم.

با این حال، در سال 2011، بینگ اشاره کرد که می تواند به عنوان یک سیگنال هرزنامه برای کمک به شناسایی صفحات با کیفیت پایین استفاده شود. مشخص نیست که آیا هنوز هم همینطور است یا خیر، اما قطعاً یک عامل رتبه بندی نیست.

 

Baidu:

در سال 2012، یکی از مهندسان بایدو در جامعه وب مستر خود اظهار داشت که “کلمات کلیدی مدت زیادی است که در زباله های تاریخ بوده اند و ما مستقیماً آنها را نادیده خواهیم گرفت.”

با این حال، در صفحه ای که در آوریل 2020 به روز شد، آنها می گویند: “عنوان، توضیحات و کلمات کلیدی برای Baidu برای ارزیابی ارزش صفحه مهم هستند.”

از آنجایی که اعتماد به جدیدترین اطلاعات منطقی است، به نظر می رسد متا تگ کلمات کلیدی می تواند یک سیگنال رتبه بندی در باید باشد.

 

Naver:

طبق ویکی پدیا Naver 74.7  %  از کل جستجوهای وب در کره جنوبی را انجام می دهد. و در حالی که ما نتوانستیم یک بیانیه قطعی در مورد استفاده آنها از متا تگ کلمات کلیدی پیدا کنیم، در اسناد گسترده آنها در مورد بهینه سازی وب سایت شما هیچ اشاره ای به کلمات کلیدی متا وجود ندارد.

با توجه به این واقعیت، می توانیم فرض کنیم که یا استفاده نشده است یا یک فاکتور وزن بسیار پایین است.

 

  1. برای برخی از جستجوهای داخلی سایت استفاده می شود:

اکثر CMS های محبوب از تگ کلمات کلیدی برای جستجوهای داخلی سایت استفاده نمی کنند، اما برخی از سیستم های جستجوی داخلی از جمله SOLR، Algolia و سیستم هایی که بر روی Elasticsearch ساخته شده اند، می توانند از آن استفاده کنند. اگر هر یک از این‌ها به جستجوی داخلی شما کمک می کند، ممکن است لازم باشد از متا تگ کلمات کلیدی استفاده کنید.

 

موارد استفاده دیگر برای کلمات کلیدی متا:

احتمالاً تا به حال متوجه شده اید که اکثر مردم نیازی به استفاده از متا تگ کلمات کلیدی ندارند، اما چند چیز وجود دارد که می توانید برای آنها استفاده کنید.

  1. یک سیستم برچسب گذاری داخلی ایجاد کنید:

بسیاری از CMS ها و سازندگان وب سایت، اضافه کردن کلمات کلیدی متا را به صفحات آسان می کنند، مانند بسیاری از افزونه های رایگان سئو وردپرس. این امر باعث می‌شود که تگ برای یک سیستم برچسب‌گذاری کلیدواژه داخلی به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. فقط برچسب را به عنوان کلمه کلیدی هدف خود در هر صفحه تنظیم کنید.

به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی مورد نظر صفحه ما «نکات سئو» بود، به این صورت خواهد بود:

<meta name=”keywords” content=”seo tips”/>

اگر این کار را در هر صفحه انجام دهید، بررسی اینکه آیا قبلاً یک کلمه کلیدی را در آینده هدف قرار داده اید، آسان خواهد بود. فقط سایت خود را با یک ابزار حسابرسی مانند Ahrefs’ Site Audit بخزی، سپس از Page Explorer برای جستجوی صفحات با کلمه کلیدی خود در تگ متا کلمات کلیدی استفاده کنید:

 

کلمات کلیدی متا 2

 

سه دلیل وجود دارد که انجام این کار می تواند مفید باشد:

  1. به جلوگیری از آدمخواری کلمات کلیدی کمک کنید. آدمخواری کلمات کلیدی جایی است که یک وب سایت یک کلمه کلیدی را در چندین صفحه هدف قرار می دهد. این می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند، مانند رتبه بندی صفحات نامطلوب از صفحات مطلوب.
  2. از همپوشانی کار خودداری کنید. اگر در سئوی سازمانی کار می کنید، احتمالا افراد و تیم های زیادی روی موارد مشابه کار می کنند. داشتن یک سیستم برچسب گذاری کلیدواژه داخلی به جلوگیری از هدف قرار دادن یک کلمه کلیدی توسط چندین تیم کمک می کند.
  3. فرصت های همکاری را پیدا کنید. اگر می بینید که برای یکی از کلمات کلیدی خود رتبه خوبی ندارید، ممکن است بخواهید با تیم دیگری برای بهبود و به روز رسانی محتوای خود همکاری کنید.

 

فقط بدانید که استفاده از تگ کلمات کلیدی متا برای این منظور یک نقطه ضعف بالقوه دارد که در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

برای مطالعه مقالات بیشتر از سایت ایراکد در زمینه شبکه های اجتماعی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

صفحات پرسش و پاسخ

 

  1. کلمات کلیدی “seed” را از رقبا پیدا کنید:

نظرسنجی اخیر  Bill Slawskiدر توییتر نشان می دهد که تقریباً 33 درصد از مردم هنوز از متا تگ کلمات کلیدی استفاده می کنند. از آنجایی که برخی از آن افراد بدون شک رقبای شما خواهند بود، این می تواند برای یافتن «کلمات کلیدی اولیه» در طول تحقیق کلمات کلیدی بسیار مفید باشد. فقط به دنبال متا تگ کلمات کلیدی در صفحه اصلی رقیب خود باشید.

به عنوان مثال، متا تگ کلمات کلیدی برای صفحه اصلی یک فروشگاه اسباب بازی محبوب در اینجا آمده است:

 

کلمات کلیدی متا 3

 

مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط با اسباب بازی مانند اسباب بازی ها، لوازم جانبی کوهنوردی، قاب های کوهنوردی، بازی ها، وسایل بادی، پیش دبستانی، جعبه های شنی، اسلایدها و غیره را فهرست می کند.

هر مورد مرتبط را در یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند اکسپلورر کلمات کلیدی Ahrefs قرار دهید و یک گزارش ایده های کلمه کلیدی را انتخاب کنید. هزاران یا حتی میلیون‌ها ایده برای کلمه کلیدی پیدا خواهید کرد که با حجم جستجوی ماهانه تخمینی و معیارهای سئو کامل است.

 

کلمات کلیدی متا 4

 

می توانید از فیلترهای داخلی برای محدود کردن جستجوی خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، در اینجا تمام کلمات کلیدی مربوط به عروسک های دستی با نمره سختی کلمه کلیدی پایین آورده شده است:

 

کلمات کلیدی متا 5

 

فقط بدانید که ممکن است لازم باشد قبل از یافتن کلمات کلیدی مفید چند سایت را بررسی کنید زیرا بسیاری از متا تگ های کلمات کلیدی خود را با ناخواسته پر می کنند یا آنها را خالی می گذارند.

با توجه به اینکه می توانید از کلمات کلیدی برای جاسوسی از کلمات کلیدی رقبای خود استفاده کنید، آنها نیز می توانند همین کار را برای شما انجام دهند. به همین دلیل، مگر اینکه دلیل قانونی برای استفاده از آن داشته باشید، ممکن است بخواهید هر کلمه کلیدی متا طولانی را از وب سایت خود حذف کنید.

اما ابتدا باید آنها را پیدا کنید…

شما می توانید این کار را به صورت رایگان با Ahrefs Webmaster Tools انجام دهید. فقط ثبت نام کنید، وب سایت خود را با حسابرسی سایت Ahrefs  Site Audit، سپس از این فیلترها در Page Explorer استفاده کنید:

 

کلمات کلیدی متا 6

 

لیستی از تمام صفحات وب سایت خود را خواهید دید که دارای متا تگ کلمات کلیدی هستند:

 

کلمات کلیدی متا 7

 

اگر هیچ نتیجه ای وجود نداشته باشد، هیچ صفحه ای با برچسب وجود ندارد.

از آنجا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تگ ها را از هر صفحه توهین آمیزی حذف کنید.

فقط بدانید که اگر یک وب سایت بزرگ با متا تگ کلمات کلیدی در هر صفحه دارید، احتمالاً ارزش انجام این کار را ندارد. با این حال، اگر کلمات کلیدی متا یکسانی را در تمام صفحات مشاهده کردید، به احتمال زیاد از یک مکان در CMS یا قالب/موضوع شما کشیده شده است. در این صورت، احتمالاً می توانید آن را با ویرایش تنها یک کد از همه صفحات حذف کنید.

با این حال، شایان ذکر است که داشتن متا تگ کلمات کلیدی در سایت شما بعید است که تأثیر منفی بر سئو داشته باشد. اگر بیش از حد نگران «دزدیدن» کلمات کلیدی شما توسط رقبا نباشید، زمان شما احتمالاً بهتر است در جای دیگری صرف شود.

 

سخن نهایی

برای 99.9 درصد افراد، متا تگ کلمات کلیدی بی فایده است و پر کردن آن اتلاف وقت است. فقط در صورتی باید از آن استفاده کنید که دلیل خاصی برای این کار داشته باشید، مانند استفاده از آن برای یک سیستم برچسب گذاری کلید واژه داخلی یا جستجوی داخلی سایت.

سایر متا تگ ها مانند عنوان و توضیحات متا شما شایسته توجه بیشتر هستند.

 

منبع: https://ahrefs.com/blog/meta-keywords/

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره رایگان

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form