بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟ راهنمایی برای مبتدیان

چکیده

آنچه در این مقاله می خوانید:

در جهانی با 5.6 ​​میلیارد جستجوی گوگل در روز، اهمیت نمایش در نتایج جستجوی گوگل را نمی توان نادیده گرفت. به همین دلیل بازاریابی موتورهای جستجو برای کسب و کار شما ضروری است. پس با شرکت ایراکد همراه باشید تا راهنمایی به زبان ساده برای بازاریابی موتورهای جستجو را کسب نمایید.

بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) نوعی بازاریابی دیجیتال است که از موتورهای جستجو برای جذب ترافیک بیشتر به وب سایت شما استفاده می کند.

بسیاری از کارشناسان صنعت و شرکت دیجیتال مارکتینگ اغلب از SEM برای صحبت در مورد تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) استفاده می کنند. با این حال، SEM شامل بازاریابی پولی و بهینه‌سازی موتور جستجوی ارگانیک (SEO) می‌شود. بگذارید روشن تر بگوییم.

SEM در مقابل SEO:

تفاوت اصلی بین SEM و SEO این است که هدف SEO صرفاً دریافت ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو مانند Google است، در حالی که هدف SEM استفاده از هر دو روش ارگانیک و پولی است. سئو در زیر چتر SEM قرار می گیرد.

SEM در مقابل PPC:

تفاوت اصلی بین تبلیغات SEM و PPC این است که PPC صرفاً در مورد خرید قرار دادن تبلیغات در موتور جستجو است، در حالی که SEM می تواند شامل SEO باشد. ما معتقدیم که بهتر است یک استراتژی SEM فراگیر داشته باشیم که شامل تبلیغات PPC و SEO باشد تا پولی روی میز باقی نماند.

 

بازاریابی موتورهای جستجو

 

نحوه ساخت یک استراتژی SEM در سه مرحله!

ایجاد یک استراتژی SEM منسجم شامل تعیین اینکه کدام کلمات کلیدی را با SEO، PPC یا هر دو مورد هدف قرار دهید. اینکه کدام استراتژی استفاده می کنید به چند چیز بستگی دارد که به زودی به آنها خواهیم پرداخت.

بنابراین اگر قبلاً تحقیق کلمات کلیدی را انجام نداده اید، این اولین قدم شماست.

می توانید نحوه انجام این کار را در راهنمای جامع تحقیق کلمات کلیدی ما بیاموزید. اما اگر راهی سریع برای یافتن کلمات کلیدی می‌خواهید، چند موضوع گسترده را در ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند Ahrefs’ Keywords Explorer وارد کنید و گزارش شرایط تطبیق را بررسی کنید.

به عنوان مثال، اگر سایتی در مورد مد دارید، می توانید موضوعات گسترده ای مانند “مد”، “هودی” و “تیشرت” را وارد کنید. “.

سپس می‌توانید ایده‌ها را برای هر چیزی با حجم جستجوی مناسب که مشتریان احتمالاً در جستجوی آن هستند، بررسی کنید.

هنگامی که چند کلمه کلیدی به دست آوردید، درخت تصمیم زیر را دنبال کنید تا تصمیم بگیرید که آیا آنها را با SEO، PPC یا هر دو هدف قرار دهید:

بیایید این فرآیند را با جزئیات بیشتری مرور کنیم.

آیا جستجوگران به دنبال یادگیری یا خرید هستند؟

آیا می توانید به این زودی ها به طور واقع بینانه رتبه بندی کنید؟

آیا تبلیغات کلیک زیادی می کنند؟

 

سوال 1. آیا جستجوگران به دنبال یادگیری یا خرید هستند؟

برای این سوال، شما قصد جستجوی کلمه کلیدی را تجزیه و تحلیل می کنید. شما به دنبال یکی از دو نوع جستجو هستید: اطلاعاتی و معامله ای

برای تعیین نوع جستجوی کلمه کلیدی، SERP را برای اهداف اطلاعاتی در مقابل تجاری تجزیه و تحلیل کنید. به عبارت دیگر، آیا مردم به دنبال یادگیری چیزی یا خریدن چیزی هستند؟

به عنوان مثال، بیایید به کلمه کلیدی “کفش های ورزشی شیک” نگاه کنیم. ”

بررسی اجمالی SERP به ما نشان می دهد که بیشتر نتایج لیستی با توصیه های کفش ورزشی هستند.

این به ما می گوید که این کلمه کلیدی در درجه اول اطلاعاتی است. جستجوگران به دنبال یادگیری هستند. در این مورد، سوال شما در درخت تصمیم به اینجا ختم می شود زیرا می دانید که باید کلمه کلیدی را با سئو هدف قرار دهید.

اگرچه گاهی اوقات دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید تبلیغات را روی کلمات کلیدی «اطلاعاتی» اجرا کنید، معمولاً فقط برای کلمات کلیدی تراکنشی تبلیغات را اجرا می کنید، زیرا در غیر این صورت بسیار پرهزینه است.

با این حال، اگر ما به SERP برای “hoodies” نگاه کنیم، همه نتایج صفحات تجارت الکترونیکی هستند که هودی می فروشند:

این به من می گوید که این کلمه کلیدی تراکنشی است. بنابراین جستجوگران به دنبال خرید هستند. در این مورد، ما باید سوالات بیشتری بپرسیم تا بفهمیم چگونه کلمه کلیدی را هدف قرار دهیم.

 

تفاوت بازاریابی موتورهای جستجو و seo

 

سوال 2. آیا می توانید به این زودی ها به طور واقع بینانه رتبه بندی کنید؟

این مشکل در رتبه بندی کلمات کلیدی است.

اگر می توانید به راحتی برای یک کلمه کلیدی به صورت ارگانیک رتبه بندی کنید، ممکن است بخواهید سئو را در نظر بگیرید. اگر نه، به PPC (حداقل در کوتاه مدت تا میان مدت) نیاز خواهید داشت.

می‌توانید با معیار سختی کلمه کلیدی (KD) در کاوشگر کلمات کلیدی، تصوری تقریبی از دشواری رتبه‌بندی یک کلمه کلیدی داشته باشید. این معیار در مقیاسی از 0 تا 100 اجرا می‌شود و رتبه‌بندی کلمات کلیدی با نمره 0 ساده‌ترین آنهاست.

به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی “tshirt” را به Keywords Explorer وصل کنیم، می بینیم که امتیاز KD آن 74 است.

این نشان می دهد که احتمالاً رتبه بندی این کلمه کلیدی دشوار است.

ما امتیاز KD خود را بر اساس تعداد دامنه های ارجاع دهنده (وب سایت های پیوند دهنده) به صفحات رتبه بندی برتر قرار می دهیم. اگر به نمای کلی SERP بروید، خواهید دید که چرا KD برای این کلمه کلیدی بسیار بالا است – همه صفحات رتبه بندی برتر صدها دامنه ارجاع دارند.

با این حال، KD فقط دشواری تقریبی رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی را به شما می دهد. و گاهی اوقات ممکن است گمراه کننده باشد.

به عنوان مثال، امتیاز KD برای کلمه کلیدی “تیشرت سیاه” 1 است – که بسیار آسان به نظر می رسد.

اما اگر به نمای کلی SERP بروید، صفحه اولی را خواهید دید که تحت سلطه برندهای خانگی مانند Amazon، Target، Nordstrom، Zara و Kohls است.

این نشان می‌دهد که جستجوگران احتمالاً به دنبال خرید از مارک‌های معروف هستند، بنابراین اگر شما نباشید، رتبه‌بندی به زودی بسیار دشوار خواهد بود.

نکته در اینجا این است که هنگام تصمیم گیری در مورد دشواری رتبه بندی یک کلمه کلیدی، نباید کاملاً به معیارهای شخص ثالث مانند KD اعتماد کنید.

اگر فکر نمی کنید بتوانید به زودی برای کلمه کلیدی خود رتبه بندی کنید، از PPC استفاده کنید.

اگر فکر می کنید رتبه بندی در کوتاه مدت و میان مدت امکان پذیر است، از سئو استفاده کنید.

با این حال، حتی اگر بتوانید رتبه بندی کنید، ممکن است بخواهید از PPC استفاده کنید. برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این برای شما مناسب است، باید به یک سوال دیگر پاسخ دهید.

 

بازاریابی موتورهای جستجو یا sem

 

سوال 3. آیا تبلیغات کلیک زیادی دریافت می کنند؟

حتی اگر بتوانید به راحتی برای یک کلمه کلیدی رتبه بندی کنید، کلیک های زیاد روی تبلیغات نشان می دهد که ممکن است بخواهید هم PPC و هم SEO را انجام دهید تا SERP را انحصار کنید و کلیک های بیشتری دریافت کنید.

با نگه داشتن ماوس روی نوار سبز، زرد و نارنجی در کادر Volume، می توانید ببینید تبلیغات کلیدواژه چند کلیک در اکسپلورر کلمات کلیدی دریافت می کند.

برای کلمه کلیدی “تی شرت”، تبلیغات پولی 8 درصد از کلیک ها را دریافت می کنند و 2 درصد از جستجوها روی نتایج پولی و ارگانیک کلیک می کنند. بنابراین تقریباً 10٪ از جستجوها حداقل یک کلیک روی تبلیغات دارند.

این کم به نظر می رسد. با این حال، توجه داشته باشید که 63٪ از جستجوها هیچ کلیکی ندارند. فقط 37 درصد کلیک می کنند. این بدان معناست که تقریباً یک چهارم جستجوهای با کلیک روی تبلیغات کلیک می کنند.

بنابراین، در این مورد، استفاده از تبلیغات PPC و SEO (اگر می توانید رتبه بندی کنید) احتمالا بهترین گزینه است.

این فرآیند را برای همه کلمات کلیدی خود بشویید و تکرار کنید تا مشخص کنید از کدام استراتژی برای هر کدام استفاده کنید.

 

تاثیر ppc و بازاریابی موتورهای جستجو

 

اصول SEO و PPC

اکنون باید یک صفحه گسترده پر از کلمات کلیدی داشته باشید و باید بدانید که کدام یک را با استراتژی SEO، PPC یا هر دو مورد هدف قرار می دهید.

به جای اینکه شما را با همه چیزهایی که باید در مورد SEO و PPC بدانید، تحت فشار قرار دهم، اصول اولیه نحوه عملکرد هر یک از این موارد را ارائه خواهم کرد و به شما پیوندهایی می دهم تا عمیق تر در مفاهیم غوطه ور شوید.

مبانی سئو

برای کلمات کلیدی سئوی خود، باید یک کمپین سئو راه اندازی کنید.

این به معنای ایجاد محتوای جدید برای کلمات کلیدی است که هنوز برای آنها محتوا ندارید و محتوای قدیمی را برای آنهایی که برای آنها محتوا دارید بهینه کنید.

اساساً سئو را می توان به سه فعالیت اصلی خلاصه کرد:

سئوی صفحه (بهینه سازی محتوای شما)

ساخت لینک (دریافت بک لینک از وب سایت های دیگر)

سئو فنی (بهینه سازی کد و ساختار وب سایت شما)

 

اصول بازاریابی PPC موتورهای جستجو

برای کلمات کلیدی PPC خود، باید اصول اولیه نحوه عملکرد تبلیغات گوگل را بدانید.

اجرای یک تبلیغ به این موارد خلاصه می شود:

  •   نوع تبلیغ و اهداف خود را برای هر کلمه کلیدی انتخاب کنید.
  •   داشتن کپی رایتینگ تبلیغاتی قوی
  •   انتخاب مرتبط ترین مضامین کلیدواژه
  •   تصمیم گیری در مورد بودجه.
  •   آشنایی با حراج تبلیغات گوگل

ابتدا یک حساب Google Ads رایگان ایجاد کنید و با داشبورد آشنا شوید سپس، این نمای کلی ویدیویی عالی را در مورد نحوه شروع به کار با Google Ads تماشا کنید.

 

نقش گوگل ادز در بازاریابی موتورهای جستجو

 

تبلیغات گوگل چگونه کار می کند؟

گوگل از سیستم حراج تبلیغات استفاده می کند تا مشخص کند که هر بار که جستجو انجام می شود یا هر بار که یک سایت دارای Google Ads بازدید می شود، کدام تبلیغات باید نمایش داده شوند.

درک این موضوع مهم است زیرا می تواند بین اجرای تبلیغات موفق و هدر دادن پول برای تبلیغات بسیار گران تفاوت ایجاد کند.

سه عامل اصلی وجود دارد که حراج تبلیغات برای تعیین اینکه کدام تبلیغات در یک صفحه نمایش داده می شود استفاده می کند:

پیشنهاد شما – می توانید حداکثر مبلغ پیشنهادی را که مایل به خرج کردن در هر کلیک هستید تعیین کنید. مبلغ پیشنهادی بالاتر به معنای شانس بیشتری برای دیده شدن تبلیغ شما است. اما پیشنهاد خیلی زیاد بدهید، و ممکن است در حال از دست دادن پول باشید – پس این را اغلب آزمایش کنید.

  کیفیت تبلیغات شما – Google Ads از یک امتیاز کیفیت برای تعیین میزان مرتبط و مفید بودن تبلیغ شما با یک جستجو یا صفحه وب استفاده می کند. هر چه امتیاز شما در مقیاس 110 بالاتر باشد، احتمال نمایش آگهی شما بیشتر می شود. بنابراین سعی کنید تبلیغ خود را تا حد امکان با کیفیت بالا و مرتبط با کلمه(های) کلیدی مورد نظر قرار دهید.

تأثیر مورد انتظار از پسوندهای تبلیغاتی و سایر قالب‌های تبلیغاتی – این اطلاعات اضافی است که می‌توانید به آگهی خود اضافه کنید، مانند شماره تلفن شرکت یا پیوندهایی به صفحات خاصی در سایت خود. Google تخمین می‌زند که این افزونه‌های اضافه‌شده چگونه بر عملکرد تبلیغ شما تأثیر می‌گذارند و از این تخمین برای تعیین تعداد دفعات نمایش آگهی شما استفاده می‌کند.

نکته اصلی در اینجا این است که دو سوم عواملی که میزان عملکرد تبلیغ شما را تعیین می‌کنند، به‌طور خاص معیارهای عملکرد هستند، نه فقط اینکه چقدر مایلید هزینه کنید.

به عبارت دیگر: اگر یک تبلیغ با کیفیت بالا و مرتبط داشته باشید، می توانید با قیمت کمتری درآمد بیشتری کسب کنید.

برای مطالعه درباره ی مباحث دیجیتال مارکتینگ می توانید روی مقالات زیر کلیک کنید.

نمونه های بازاریابی موتورهای جستجو

اکنون که متوجه شدید SEM چیست و چگونه آن را انجام دهید، بیایید به چند نمونه از شرکت‌هایی نگاه کنیم که از دامنه کامل SEM برای رشد کسب‌وکار خود استفاده کرده‌اند.

  1. Ahrefs

همانطور که قبلاً اشاره کردم، Ahrefs ماهانه نزدیک به 1 میلیون بازدید ارگانیک از سایت خود دارد.

ما هزاران نفر را صرف تبلیغات PPC کرده‌ایم و وبلاگ ما دارای محتوایی است که تقریباً برای هر کلمه کلیدی مرتبط با سئو که فکرش را بکنید رتبه‌بندی می‌کند.

در اینجا چند کلمه کلیدی است که ما با کمپین های PPC هدف قرار داده ایم، که با استفاده از گزارش کلمات کلیدی پولی ما در Ahrefs’ Site Explorer پیدا شده اند.

  1. Canva

در مرحله بعد، ما Canva، ابزار طراحی گرافیک که هر ماه 70.3 میلیون بازدید ارگانیک دریافت می کند!

Canva یک سایت عالی برای دیدن است زیرا از SEO در بسیاری از کلمات کلیدی تجاری و اطلاعاتی استفاده می کند. در واقع، یکی از بهترین کلمات کلیدی آن «ساخت آرم رایگان» است که 119000 جستجو در ماه دریافت می کند و منجر به ابزار ایجاد لوگو رایگان می شود.

اگر به گزارش کلمات کلیدی پولی آن نگاه کنیم، می بینیم که برای بیش از 900 کلمه کلیدی مناقصه داده است.

 

کانوا و بازاریابی موتورهای جستجو

 

  1. The Wandering RV

The Wandering RV یک ناشر دیجیتال برای دارندگان RV است. بیش از 100000 بازدید ارگانیک در ماه دریافت می کند.

به دلیل استفاده ماهرانه از صفحات آمار برای ایجاد پیوند، جایگاهی در این لیست پیدا کرد. با رتبه‌بندی کلمات کلیدی مانند «چند نفر در تصادفات رانندگی می‌میرند» و «آمار صنعت RV»، این دو صفحه پیوندهایی از ۵۰۰ دامنه ارجاع دریافت کرده‌اند.

اینها فقط هر پیوندی نیستند. ما در مورد پیوندهای رتبه بندی دامنه بالا (DR) از وب سایت هایی مانند iHeartRadio، AOL و Life Hacker صحبت می کنیم.

در حالی که لینک‌سازی یکی از سخت‌ترین بخش‌های سئو است، ساخت صفحات آماری مانند این یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای به دست آوردن لینک‌های با کیفیت بالا با حداقل دسترسی دستی است.

 

سخن نهایی

SEM این روزها تقریباً برای همه مشاغل بسیار مهم است. اگر مشتریانی دارید که از Google استفاده می کنند، احتمالاً باید نوعی از SEM را پیاده سازی کنید. این راهنمای جامع اما به زبان ساده ایراکد به شما در این مسیر کمک خواهد کرد.

 

منبع:  https://ahrefs.com/blog/search-engine-marketing/

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

[printfriendly current='yes']

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره رایگان

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form