آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

الگوریتم های گوگل و نکات مهم آن

اهمیت الگوریتم ها چیست؟

مهمترین نکته برای گوگل کاربران هستند. کاربرانی که کلیدواژه ای را جستجو می کنند و یک سری نتایج برای او نمایش داده می شود و می خواهد بهترین نتیجه به او نمایش داده شود. از همان ابتدا که گوگل شروع به کار کرد و موتور جستجوی خود را راه اندازی کرد، الگوریتم ها وجود داشتند ولی مانند الگوریتم هایی که در حال حاضر وجود دارند پیشرفته نبودند. مهمترین کاری که الگوریتم ها انجام می دهند بررسی و تحلیل وب سایت های دیگر برای یافتن نتایج دلخواه کاربران است.

معیارهای مهم الگوریتم گوگل

متفاوت بودن نتایج برای با سرچ یکسان

  • ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید چرا زمانی که دو شخص یک کلیدواژه مشترک را جستجو می کنند چرا نتایج حاصل متفاوت است؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که الگوریتم های گوگل برای یافتن نتایج، موارد مختلفی را در یک وب سایت مورد سنجش قرار می دهند. مانند: اعتبار سایت، برند، نوع محتوا، شکل کسب و کار، سرعت و … که نکات خیلی مهمی هستند. مورد بعدی موقعیت جغرافیایی است که ممکن است باعث نمایش نتایج متفاوت شود. مثلا زمانی که فرد با پروکسی چیزی را جستجو می کند، نتایج نمایش داده شده کاملا متفاوت با زمانی است که بدون پروکسی جستجو کرده است.

همچنین این نتایج به جستجوهای قبلی کاربر هم بستگی دارد یعنی اگر قبلا هم آن را سرچ کرده باشد، ممکن است همان نتایج قبلی برای او نمایش داده شود.

چرا این تعداد الگوریتم؟

در گذشته مردم و کاربران انتظارات کمی از موتورهای جستجو داشتند و الگوریتم های بسیار ساده ای وجود داشتند. زمانی که کاربر کلیدواژه ای را سرچ می کرد، براساس محتوایی که خودشان از سایت ها در اختیار داشتند نتایجی را برای کاربر نمایش می دادند. ولی امروزه کاربران می خواهند نتایجی که گوگل در صفحه اول خود نمایش می دهد، مرتبط ترین نتایج با جستجوی آنها باشند.

از طرف دیگر سایت های سودجویی بودند که قصد داشتند در بیشتر نتایج سایت آنها بالا باشد و ورودی زیادی داشته باشند. اما با رشد روزافزون و پیشرفته تر شدن الگوریتم ها، فرصت سودجویی از آنها گرفته شد.

به طور کلی دلیل زیاد بودن این الگوریتم ها این است که هرکدام دلیل خاصی برای به وجود آمدن داشتند و برای هرنوع سایت، نوع خاصی از الگوریتم ها نیاز است. چندنمونه از آنها عبارتند از: الگوریتم رقص گوگل، مرغ مگس خوار، پاندا، پنگوئن، و … .

 

خدمات ایراکد

تماس با ما
  • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 91015061-021 تماس بگیرید