هوش مصنوعی Gemini Ultra

هوش مصنوعی جمنای اولترا

مقدمه

اگر علاقه مند به دنیای هوش مصنوعی هستید، بی شک از آخرین تغییر و تحولاتی که در این حوزه رخ می دهد، باخبرید. داغ‌ترین خبری که در هوش مصنوعی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است مربوط به خبری که در سال 2024 منتشر شد با این عنوان که به طور رسمی گوگل نام هوش مصنوعی مبتنی بر زبان خود را از "گوگل بارد" به "جمنای" تغییر داد. در واقع با انتشار این خبر، گوگل توانست با معرفی قدرتمندترین ابزار و مدل هوش مصنوعی خود پلتفرمی واحد و در عین حال جامع به کاربران خود معرفی نماید.گفته می شود هوش مصنوعی جمنای اولترا در واقع نسخه پریمیوم عظیم‌ترین هوش مصنوعی گوگل مبتنی بر زبان است که تمامی قابلیت‌ها و ویژگی‌های گوگل بارد را به صورت پیشرفته و ارتقا یافته ارائه می دهد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

به بیانی دیگر گوگل با معرفی هوش مصنوعی جمنای اولترا یک گام مهم و اساسی در دنیای هوش مصنوعی برداشت به طوری که ابتکارهای نوآورانه و شخصی سازه شده‌ی خود را در این زمینه برای جهانیان به نمایش گذاشت. اگر می خواهید در حوزه دیجیتال مارکتینگ موفق عمل کنید نیاز است بیشتر با ابراز هوش مصنوعی جمنای اولترا و قابلیت‌های آن آشنا شوید. از این رو پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی هوش مصنوعی Gemini Ultra بپردازیم.

نگاهی کوتاه به هوش مصنوعی جمنای (Gemini)

در می 2023 گوگل با رونمایی از ابزاری به نام Gemini تحولی عظیم در حوزه هوش مصنوعی ایجاد کرد. Google Gemini از مدل‌های انعطاف پذیر و چند وجهی هوش مصنوعی با قابلیت‌هایی نظیر درک زبان، کد، ویدیو و صدا به شمار می‌آید. به زبان ساده‌تر هوش مصنوعی جمنای قادر به تعمیم و درک یکپارچه می باشد و می تواند به صورت سراسری کار کند و فرمت‌های مختلفی از داده‌ها را ترکیب نماید.

نگاهی کوتاه به هوش مصنوعی جمینای (Gemini)
باید خاطر نشان کرد این مدل از گوگل در سه اندازه با نام های Gemini Nano ، Gemini Pro و Gemini Ultra عرضه شده است که هوش مصنوعی جمنای اولترا به عنوان تواناترین و پیشرفته ترین مدل این ابزار شناخته می شود. به طور کلی اگر بخواهیم قابلیت‌های این سه مدل هوش مصنوعی جمینای Gemini)) را برشماریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• خلاصه سازی انواع مختلف داده توسط مدل‌های قدرتمند Gemini
• قابلیت ترجمه و درک بیش از 100 زبان
• تجزیه تصاویری همچون نمودار و شکل‌ها بدون استفاده از ابزارهای OCR خارجی
• استدلال چندوجهی ( ترکیب انواع فرمت‌های داده‌ها برای ایجاد یک خروجی)
• پشتیبانی از ترجمه‌های صوتی و تشخیص گفتار در بیش از 100 زبان
• درک، توضیح و تولید کدهایی از پرطرفدارترین زبان‌های برنامه نویسی نظیر جاوا، پایتون و C++ و …

هوش مصنوعی جمنای اولترا، بزرگ ترین مدل هوش مصنوعی گوگل

پس از استقبال بی نظیر کاربران از قدرتمندترین ابزار هوش مصنوعی گوگل، این شرکت اخیرا دسترسی به پیشرفته‌ترین قابلیت‌های جمینای را در نسخه پریمیوم با نام هوش مصنوعی جمنای اولترا برای گروهی از کاربران به منظور آزمایش و بازخورد آنها امکان پذیر کرده است. می توان گفت هوش مصنوعی Gemini Ultra به نسبت نسخه اولیه خود که در سال 2023 منتشر شد، از توانایی تجزیه و تحلیل عمیق‌تر و بهتری برخوردار است. به طوری که اکنون به عنوان رقیب سر سخت چت جی بی تی که قوی‌ترین مدل زبانی شرکت OpenAI به شمار می‌آید و Copilot مایکروسافت وارد میدان رقابت شده است. البته ناگفته نماند این مدل هوش مصنوعی از اپلیکیشن اختصاصی برای سیستم عامل اندروید بهره می برد که در ابتدا فقط از زبان انگلیسی پشتیبانی می کند.

قابلیت های هوش مصنوعی Gemini Ultra
خوب است بدانید از فوریه 2024 هوش مصنوعی جمنای اولترا به عنوان Gemini Advanced قابلیت‌های پیشرفته و بیشتری همچون کدنویسی، انجام کارهای جدید و خلاقانه، عمل به دستورات و استدلال ریاضیات ، حل مسائل چند وجهی را انجام میدهد. هم چنین گوگل معتقد است که نسخه پریمیوم هوش مصنوعی Gemini از مدل‌های قبلی در زمینه قابلیت‌های چندوجهی بهتر و پیشرفته‌تر عمل می کند و استدلال‌های پیچیده تری را از خود به نمایش می گذارد.
هم چنین باید خاطر نشان کرد با ارائه Gemini Ultra 1.0 در دو نسخه Pro و Ultra قابلیت‌های پیشرفته و ارتقا یافته‌ای را در اختیار کاربران قرار گرفته است. نسخه Pro به صورت رایگان قابل دسترس است در حالی که هوش مصنوعی جمنای اولترا در هر ماه با پرداخت هزینه‌ای به منظور خرید اشتراک در Google One AI Premium می تواند قابلیت‌ها و امکانات بیشتری را به کاربران عرضه کند.

آیا هوش مصنوعی جمنای اولترا، ChatGPT را به زانو در آورد؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت، گوگل با ارائه هوش مصنوعی جمنای اولترا همه توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشت. با توجه به قابلیت‌های هوش مصنوعی Gemini Ultra اجرای آن نیازمند زیرساخت و سخت افزارهای قدرتمندی است. از این رو بیشترین کاربرد را در ارگان ها و سازمان های بزرگ و دیتاسنترهای عظیم و غول پیکر دارد.اما با رونمایی از این مدل توانا و ارتقا یافته، گوگل ادعا کرد هوش مصنوعی جمنای در مقایسه با GPT- OpenAI عملکردی بهتری را از خود نشان می دهد. بنابراین این شرکت بزرگترین مدل خود را با GPT در بنچمارک به چالش کشانده است.

آیا هوش مصنوعی جمنای اولترا، ChatGPT را به زانو در آورد؟
طبق آمارهای اعلام شده، هوش مصنوعی جمنای اولترا در حوزه برنامه نویسی ازChat GPT با اختلاف زیادی موفق‌ترعمل کرد و در باقی زمینه‌ها اختلاف کمی با یکدیگر دارند. به عبارت دیگر گفته میشود در شرایط یکسان از 10 تست انجام شده بر روی جمنای اولترا و Chat GPT ، در 8 تست هوش مصنوعی جمنای اولترا بیشترین امتیاز را از آن خود کرد.
اما برخی از کاربران معتقدند که GPT-4 with Vision قادر است در لحظه آنالیز ویدیو و پاسخ به آن را انجام دهد، درست همانند کاری که گوگل در دموی مدل جمنای خود به صورت جعلی نشان داد. بنابراین در نهایت هوش مصنوعی جمنای اولترا برای پیشی گرفتن از رقیب سرسخت خود، ChatGPT که به سرعت در حال پیشرفت است، باید چالش‌های بسیاری را پشت سر بگذارد.

نتیجه گیری

به طور کلی هوش مصنوعی جمنای اولترا به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین مدل گوگل برای انجام کارهای بسیار پیچیده شناخته میشود. این نسخه از Gemini که قابلیت‌های پیشرفته و ارتقا یافته‌ای همچون استدلال چند وجهی، کدنویسی با چند زبان محبوب و غیره را در مقایسه با نسخه‌های دیگر جمنای به بهترین حالت ممکن در اختیار کاربران به صورت پریمیوم قرار می دهد. گفتنی است با ارائه آخرین نسخه Gemini Ultra، بارد که رقیب اصلی ChatGPT OpenAI معرفی میشود تغییر نام داد و اکنون هوش مصنوعی جمنای اولترا در این میدان رقابت حضور دارد. در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی هر آن چه نیاز است در خصوص پیشرفته‌ترین نسخه جمنای گوگل بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره رایگان

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form