معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسی

ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسی

مقدمه

در دنیای دیجیتال، برنامه نویسی است که میتواند با طراحی و توسعه سیستم‌های نوآورانه و نرم افزارهای مدرن تغییر و تحولاتی را در آن ایجاد کند و به آن قدرت بخشد. این در حالی است که میتوان حساسیت بالای کار توسعه دهندگان را به دلیل وجود چالش‌ها و پیچیدگی‌هایی در کدنویسی دانست. از طرفی در طی چند ماه اخیر، هوش مصنوعی (AI) توانسته ابزارهای قدرتمند و پیشرفته ای را در حوزه های مختلف ارائه نماید که برنامه نویسی نیز از این قاعده مستثنی نمانده است.از این رو طراحی ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی بستری را فراهم نموده است تا برنامه نویس‌ها بتوانند بر اساس دستورات ورودی، کدهای خروجی را دریافت کنند و یا کدهای نوشته شده‌ی خود را توسط ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی با دقت بالا و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تکمیل نمایند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

این ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی است که نقش موثری در نحو پیچیدگی، مدیریت پایگاه‌های کد بزرگ و عیب‌یابی خطاها ایفا میکنندو به عنوان یکی از برترین خدمات برنامه نویسی شناخته میشود. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسی بپردازیم. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید

5دلیل برای بهره مندی از ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی

همانطور که در بخش مقدمه گفته شد، چالش‌هایی در کد نویسی وجود دارد که میتواند برنامه نویس‌ها و توسعه دهندگان را نیازمند استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی کند. به طوری که با بهره مندی از این ابزارها میتوان با این چالش‌ها با خوبی مواجه شد. بنابراین از دلایل استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1.خطاها و اشکالات

یکی از مهمترین مراحل کدنویسی، عیب یابی و اشکال زدایی است. برای این کار تجزیه و تحلیل دقیق رفتار کد میتواند در عیب یابی نقش موثری داشته باشد. اما شناسایی و رفع خطاها و اشکالات نیازمند مهارت بالا و مدت زمان بیشتری است که با ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی این کار با دقت و سرعت بالایی انجام میشود.

2.نحو و پیچیدگی زبان

وجود قوانین نحو و پیچیدگی زبان‌های برنامه نویسی موجب شده است تا برنامه نویس‌ها درک بالایی از این نحو داشته باشند و بتوانند به صورت درست و اصولی از آنها استفاده نمایند که برای مبتدیان کار سخت و دشواری به نظر می‌آید. حضور ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی میتواند نحو و پیچیدگی زبان را برای برنامه نویسان به ویژه مبتدیان آسان سازد.

 

3.کارآیی کد

یکی از دلایلی که برنامه نویسان نیاز به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی دارند نوشتن کدی است که بهینه شده، کارآمد بوده و از عملکرد خوبی برخوردار باشد. به طور کلی توسعه دهندگان برای نوشتن یک کد کارآمد و اجرای روان آنها بایستی به پیچیدگی الگوریتمی، بهره مندی از منابع و مدیریت حافظه توجه کافی را داشته باشند که این کار به ویژه برای محیط‌هایی که با محدودیت منابع رو به رو هستند را میتوان به عنوان یک چالش اساسی دانست.

4.امنیت و کاهش میزان آسیب پذیری

برقراری امنیت و حفظ حریم خصوصی داده‌ها در برابر تهدیدات سایبری از طریق ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی امکان پذیر است. این در حالی است که برنامه نویسان میبایست به منظور طراحی و راه انداری نرم افزاری ایمن تمامی جنبه‌های امنیتی را در نظر بگیرند و به منظور کاهش میزان آسیب پذیری اقدامات امنیتی مناسبی را اجرا کنند.

5.محدودیت‌های زمان و مهلت تحویل

وجود محدودیت‌های زمانی و مهلت تحویل پروژه میتواند فرآیند کدنویسی را با چالش‌هایی رو به رو کند و از آن جایی که سرعت و کیفیت در برنامه نویسی حرف اول را میزند، بهره مندی از ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی میتواند تاثیر بسزایی بر روند کدنویسی داشته باشد.

معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی

هوش مصنوعی توانست با طراحی ابزارهایی چشم انداز برنامه نویسی را دست خوش تغییراتی کند و در کنار آن بر میزان تجربه کدنویسی توسعه دهندگان بیفزاید. به طور کلی ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی میتواند در جهت افزایش بهره وری داده‌ها با افزایش دقت در کد نویسی و نیاز کمتر به رفع ایرادات فرصت بیشتری را در اختیار برنامه نویسان و توسعه دهندگان قرار دهد. از این رو اگر در حوزه برنامه نویسی فعالیت دارید و یا مبتدی هستید، استفاده از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی میتواند بر نحوه عملکرد شما نقش موثری ایفا کند. در این بخش قصد داریم تا به معرفی 10 ابزار برتر هوش مصنوعی برای برنامه نویسی بپردازیم:

معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسی

Snyk code.1

Snyk cod، یکی از ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویس‌ها میباشد که به منظور رفع ایرادات امنیتی کدها در زبان‌های برنامه نویسی مختلف طراحی شده است. از مزیت‌های استفاده از این ابزار میتوان به بررسی و ارزیابی میزان امنیت کدها به صورت همزمان و تشخیص لحظه‌ای ایرادات اشاره نمود. البته ناگفته نماند ابزار هوش مصنوعی Snyk code نوشتن خودکار کد یا انجام سایر فرآیندهای مرتبط با برنامه نویسی را پوشش نمیدهد. هم چنین تنها 10 زبان برنامه نویسی مطرح و مشهور مانند C، جاوا، جاوا اسکریپت، PHP، پایتون، روبی و تایپ اسکریپت را پشتیبانی میکند و افزونه‌های جانبی همچون محیط‌های توسعه محبوب از جمله JetBrains، ویژوال استودیو و Eclipse برای این ابزار در نظر گرفته شده است.

snyk code

Codiga.2

کیفیت و امنیت کدها را میتوانید با ابزار هوش مصنوعی Codiga فراهم کنید. این ابزار به کاربران خود این امکان را میدهند تا به صورت خودکار رفع ایرادات کدهای یافت شده را مشاهده کنند. اما از Codiga همانند ابزار Snyk code نمیتوان به منظور نوشتن یا تکمیل کدها استفاده نمود. البته لازم به ذکر است میتوان نوشتن قطعاتی از کدها را با ابزار Codiga تجربه کرد. تعریف دستورات العملهای خاصی برای Codigaموجب میشود تا این ابزار ایرادات غیرضروری و تکراری را در کدها یافت نکند. در مورد پشتیبانی این ابزار هوش مصنوعی میتوان به محدودیت محیط‌های توسعه آن اشاره نمود.

codiga

3.open AI codex

بهره مندی سریع و آسان و در عین حال رایگان را میتوانید از محصول شرکت OpenAIبا عنوان OpenAI Codex تجربه کنید. این ابزار توانسته دستورات کاربران خود را با دقت بالایی و در کوتاه‌ترین زمان تبدیل به کد نماید. باید خاطر نشان کرد برای توسعه دهندگانی که به دنبال ابزاری برای قطعه‌های کوتاه از کد هستند، ابزار open AI codex میتواند بهترین گزینه باشد. همچنین بهترین عملکرد در زبان پایتون از مزیت‌های این ابزار هوش مصنوعی برنامه نویسی به شمار می‌آید. از طرفی تنها از زبان‌های برنامه نویسی دیگری همچون جاوا اسکریپت، Go، پرل، PHP، روبی، سوئیفت، تایپ اسکریپت و Shell پشتیبانی میکند. البته توصیه میشود نوشتن کدهای طولانی را با این ابزار انجام نشود و برای بررسی کدها و دریافت پیشنهادات در راستای بهبود کدها به سراغ دیگر ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی بروید.

open AI codex

Google Bard.4

برای تولید کدهای پایتون میتوانید از Google Bard کمک بگیرید. درست است که نسخه‌های قبلی این ابزار نتوانسته رضایت کاربران را به دست آورد اما در آپدیت‌های جدید بهبود قابلیت‌های این ابزار به وضوح دیده میشود. از زبان‌های پشتیبانی شده ابزار Googe Bard میتوان به C، پایتون و جاوا اسکریپت اشاره نمود که در کنار آنها 17 زبان دیگر را نیز پشتیبانی میکند.

 

 

 

5.Replit

Replit نمونه دیگری از ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی است که میتوان از طریق آن پیشنهادات درون خطی پیشرفته، توضیحات و نظرات کد، تشخیص و اصلاح اشتباهات را در فرآیند برنامه نویسی بهبود بخشید. هم چنین در کنار آن توسعه دهندگان قادرند با یادگیری موثر، روند نوشتن کدها را با سرعت و با کیفیت بالایی انجام دهند.

Replit

6.GitHub Copilot

ابزار GitHub Copilot توانست تحولی را در حوزه کدنویسی به وجود آورد. به طوری که به واسطه قابلیت‌ها و ویژگی‌های پیشرفته آن میتوان کدهای کارآمدی را به آسانی نوشت. از این رو میتوان این ابزار هوش مصنوعی را به عنوان یک ابزاری کاربردی برای توسعه دهندگان معرفی نمود. پیشنهادات کد و تولید توابع و پشتیبانی از چندین زبان از دیگر امکانات GitHub Copilot به شمار می‌آید.

GitHub copilot

7.Codium AI

از پرطرفدارترین ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی میتوان ابزار Codium AI را نام برد. گفتنی است این ابزار در راستای بهبود تجربه کدنویسی برای برنامه نویسان طراحی شده است و از برتری های این ابزار نسبت به سایر ابزارهای هوش مصنوعی میتوان به قابلیت‌های خاص و منحصر به فرد آن اشاره کرد.

codium AI

8.Tabnine

با بهره مندی از ابزار Tabnine میتوان تشخیص و رفع خطا و اشتباه، بازسازی و مستندسازی خودکار کد و تکمیل نمودن کد هوشمند را به خوبی انجام داد. همچنین میتوان کد کارآمد و باکیفیتی را با کمک Tabnine نوشت. کمک بازآفرینی کد، اسناد کد خودکار و شناسایی و رفع خطاهای احتمالی از امکانات دیگر Tabnine به شمار می‌آید.

Tabnine

9.Ask codi

هوش مصنوعی با ارائه ابزاری تحت عنوان AskCodi دستیاری را برای کدنویسی در اختیار توسعه دهندگان و برنامه نویسان قرار داده است. ساده نمودن فرآیند کدنویسی و یافتن راه حل‌هایی برای درخواست‌های کدنویسی و به دنبال آن افزایش بهره وری توسعه دهندگان از طریق AskCodi امکان پذیر است.

Askcodi

10. CodeT5

از ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی که در سطح پیشرفته عمل میکند و میتوان در تولید متن به کد، ترجمه کد به کد و خلاصه سازی کدها از آن کمک گرفت میتوان به ابزارCodeT5 اشاره کرد. با استفاده از این ابزار، توسعه دهنده به راحتی میتواند درک آسانی از کد داشته باشد و ترجمه زبان را به راحتی انجام دهد.

codeT5

نتیجه گیری

به طور کلی ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی را میتوان فرصتی برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان دانست که میتوان از طریق آن چالش‌های کدنویسی را به خوبی پشت سر گذاشت و با دقت و در کمترین زمان ممکن کدهای کارآمدی را با کمترین خطا نوشت. ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برنامه نویسی شما را در این امر یاری کنیم امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره رایگان

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form