لوگوی ایراکد

آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

مدیریت مطالب در جوملا

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

فهرست محتوا

مهم ترین وظیفه هر سایت ارائه محتوا می باشد.

برای ورود به بخش بارگزاری محتوا از منوی محتوا گزینه مطالب را انتخاب میکنیم.برای گذاشتن مطلب جدید گزینه مطلب جدید(دکمه سبز رنگ) و برای ویراش مطلب خود از گزینه ویرایش مطالب استفاده می کنیم.

article-manager-in-joomla
مدیریت مطالب در جوملا

برای ورود به بخش مدیریت مطلب کافیست روی گزینه “مطالب” کلیک کنید.

همانطور که در تصویر فوق میبینید صفحه مدیریت مطالب مانند مدیریت مجموعه ها از تعدادی کلید در قسمت بالا زیر عنوان صفحه زیر منوهای محتوا و قسمت ابزارهای جستجو در بالای صفحه زیر بخش عنوان و فهرست مطالب موجود در سایت در قسمت میانی صفحه قرار دارد.

ایجاد مطلب جدید

برای ایجاد یک مطلب جدید کافیست در صفحه مدیریت مطالب روی کلید جدید در قسمت بالا سمت راست کلیک کرده تا وارد صفحه جدید برای گذاشتن مطلب شوید.

برای افزودن مطلب جدید داشتن موارد ذیل الزامیست:

عنوان:

جمله یا عبارتی که به مطلب هویت میدهد میتواند خواننده را به مطلب ترغیب کند یا او را از خواندن آن بازدارد.

مجموعه:

پس از ورود عنوان با انتخاب مجموعه مشخص می کنید که مطلبتان در کدام دسته تعریف شود قرارگیرد و به نمایش در آید.

متن:

متن همان محتوای موردنظر می باشد که میتواند شامل متن صوت تصویرو….باشد.در تصویر فوق فضای سفید میانی صفحه مکانی است که می بایست مطلب خود را به آن اضافه کنیم.

ویرایشگر متن:

ویرایشگر متن در حقیقت قسمت مدیریت متن و امکاناتی است که شما میتوانید به متن از قبیل لینک جدول فیلم و…اضافه نمایید.

مهم ترین گزینه هایی که در ویرایشگر متن با آن سروکار داریم در زیر آورده ایم.

کلید لینک و قطع لینک:

ما برای اینکه بخشی از متن خود یا یک تصویر را به صفحه دیگر یا فایل دیگری لینک کنیم یا لینک داده شده را قطع کنیم با کلیک بر روی هرکدام از گزینه های فوق به هدف خود میرسیم.

لینک کردن به چه صورت است؟

برای لینک کردن ابتدا متن یا تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس روی علامت زنجیر کلیک کنید تا کادر مربوط به افزودن لینک برای شما باز شود.سپس آدرس مورد نظر خود را در قسمت Link URL وارد کرده و سپس از گزینه INSERTکه در گوشه سمت چپ پایین کادر می باشد استفاده کرده تا به آن آدرس لینک داده شود و عملیات لینک تکمیل شود.

در کادر افزودن لینک گزینه ای به نام TARGETوجود دارد که میتوانید با استفاده از این گزینه تنظیم کنید که با کلیک بر روی لینک ,لینک مورد نظر شما در همان صفحه جاری یا در صفحه جدیدی باز شود یا اگر میخواهید که با رفتن اشاره گر موس بر روی لینک مورد نظرتان توضیحاتی برای آن به نمایش بگذارد باید در کادر Title توضیحات مورد نظر خود را بنویسید.این کار به موتورهای جست وجو کمک میکند.

افزودن یا ویرایش تصویر:

از این کلید بیشتر برای ویرایش تصویر افزوده شده به محتوا استفاده کنید.ابتدا تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و سپس با کلیک بر روی این گزینه Edit Image ویرایش مورد نظرتان را انجام دهید.

افزودن تصویر:

برای افزودن تصویر به دو روش عمل میکنیم.

روش اول:

در این روش ابتدا باید عکس مورد نظر خود را در رسانه آپلود کرده باشید.گزینه تصویر را انتخاب میکنیم ,از بین فولدارهای موجود فولدر مورد نظر خود را که عکسمان را در آنجا آپلود کردیم انتخاب کرده ,عکس مورد نظر را انتخاب و سپس کلمه درج را انتخاب میکنیم.

اگر میخواهید تصویرجدیدی را در رسانه آپلود کنید باید در فولدر مورد نظر خود کلمه Browsرا انتخاب کرده و تصویر مورد نظر خود را از رایانه خود انتخاب کنید و سپس گزینه اپلود را انتخاب کرده تا تصویرتان در رسانه آپلود شود پس از آپلود شدن تصویر حال میتوانید از آن تصویر برای افزودن به مطلب خود استفاده کنید.

بهتر است به نکات زیر در این روش توجه کنید:

1)استفاده از گزینه چینش: با این گزینه میتوانید تنظیم کنید که متن در سمت چپ یا راست تصویر به نمایش درآید.این گزینه به زیبایی سایت کمک میکند.

2)در صورتی که می خواهید موتورهای جست وجو تصویر شما را بشناسد و به شما امتیاز بدهد باید قبل از لودشدن عکس شما در صفحه رایانه مخاطبتان عنوان آن به نمایش درآید.برای اینکار باید قسمت توضیحات عکس و عنوان را از قبل پر کرده باشید.

روش دوم:

دو کادر برای افزودن تصویر و ویرایش به نام تصاویر و لینک ها وجود دارد.در کادر اول با افزودن تصویر ,این تصویر فقط در صفحه اول و ورودی منوها به نمایش گذاشته میشود و با باز کردن مطلب موردنظر خود آن تصویر دیگر به نمایش گذاشته نمیشود.در کادر دوم برخلاف کادر اول با افزودن تصویر ,تصویر در محتوای مطلب به نمایش گذاشته میشود و دیگر در ورودی منو به نمایش گذاشته نمیشود.این دو حالت عکس و خلاف همدیگر می باشند.

افزودن لینک مطلب:

لینک دادن از یک مطلب به مطالب دیگر سایت از مواردی است که زیاد استفاده میشود.برای این کار گزینه مطالب را انتخاب کرده کادر مطالب به نمایش در می آید.شما میتوانید از طریق این فهرست و انتخاب عنوان مطلب مورد نظر خود لینک خود را اضافه کنید.

باید به این نکته توجه کرد که عنوان مطلب به صورت لینک در این فهرست و کادر نمایش داده میشود.برای تغییر دادن عنوان مطلب خود یا استفاده از این لینک در موقعیت دیگری از سایت خود باید از گزینه (Insert/Edit Link) استفاده کنید.

جداسازی لینک از متن:

کار صحیحی نیست که کل محتوای مورد نظر با باز شدن سایت به نمایش داده شود برای جلوگیری از این کار باید همان چند جمله اول محتوا را در ابتدای ورود به سایت استفاده کرده و برای نمایش ادامه مطلب باید از گزینه ادامه مطالب استفاده کنید.این کار به زیبایی سایت شما هم کمک میکند.اگر این عملیات را انجام ندهید باعث زمانبر شدن لود و همچنین طولانی شدن صفحه نمایش شما میشود.

صفحه بندی مطلب:

وقتی که حجم مطالب شما زیاد باشد و از موضوعات متنوعی برخوردار باشد بهتر است از صفحه بندی مطالب استفاده کنید.با استفاده از صفحه بندی مطالب عنوان موضوعات مختلف متن در بالای صفحه نمایس داده میشود و با کلیک بر روی هرکدام صفحه مختص به آن باز میشود.

برای انجام این کار از گزینه صفحه بندی که درکنار گزینه ادامه مطالب می باشد استفاده کنید.کادری باز میشود که که درآنجا عنوان خود را وارد میکنید.

سایر تنظیمات مطالب:

در این قسمت به ارائه توضیحات بیشتری در مورد تنطیمات می پردازیم.

1)تنطیمات عمومی مطلب:پس از گذاشتن محتوای مورد نظر درکادر مطلب میتوانید از تنطیماتی که در بالای کادر محتوا است استفاده کنید.

انتشار:این گزینه در واقع برای گذاشتن نام مستعار و تاریخ انتشار و گزینه های دیگری که در تصویر زیر قابل مشاهده است استفاده کنید.اگر به تنظیماتی خاصی در این قسمت نیاز نباشد خود سیستم به صورت خودکار تمامی این موارد را انجام میدهد.

در واقع تنطیمات مربوط به گذاشتن نام مستعار،تاریخ انتشارو دیگر آیتم هایی است که درشکل زیر قابل مشاهده است.در صورتی که نیاز به تغییر خاصی نباشد خود سیستم به صورت خودکار تمامی این موارد را انجام میدهد.

در سمت چپ عکس فوق:

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار موتورهای جست و جواستفاده از گزینه ای متا میباشد که به یک مطلب خاص داده میشود.با استفاده از این گزینه میتوانید رتبه خود را در موتورهای جست و جو افزایش دهید.با انتخاب گزینه های متا کادری برای شما باز میشود که در آن توضیحات مورد نظر و کلمات کلیدی برای هر مطلب خاص را وارد میکنید.

4)دسترسی ها:

 

شما با استفاده از تنظیمات این گزینه میتوانید مشخص کنید که سطح دسترسی کاربری خاصی نسبت به مشاهده و ویرایش مطلب دسترسی داشته باشد .

قرار دادن ماژول در مطالب
گذاشتن ماژول در یک آیتم در جوملا بسیار ساده بوده و از طریق استفاده از ویرایشگر در هنگام ویرایش مطلب، به آسانی قابل انجام است. برای قرار دادن ماژول دلخواه در نوشته ی خود، ابتدا مطلب مورد نظر را جهت ویرایش باز کنید. سپس در بین دکمه های موجود در ویرایشگر مطلب، بر روی دکمه ماژول کلیک کنید.

توجه داشته باشید که با توجه به نوع ویرایشگری که استفاده میکنید، ممکن است این دکمه برای شما در محل دیگری قرار گرفته باشد. مثلا ممکن است لازم باشد در پایین مطلب آن را پیدا کنید. پس از کلیک روی این دکمه، صفحه ی مربوط به انتخاب ماژول ها برای شما به نمایش در خواهد آمد.

در این مرحله میتوانید از میان لیست ماژول های نمایش داده شده، ماژول دلخواه خود را انتخاب کرده و بر روی نام آن کلیک کنید تا در نوشته قرار بگیرد. توجه داشته باشید که این صفحه به امکان جستجو مجهز است. بنابراین اگر پیدا کردن نام ماژول دلخواهتان در این لیست برایتان دشوار است، میتوانید به سادگی نام آن را جستجو کنید.

مطالب ویژه:

مطالب ویژه فارغ از اینکه به کدام مجموعه تعلق دارند در منوی مطالب ویژه قراردارند.برای ویژه نمودن یک مطلب خاص کافیست گزینه ذیل عنوان ویژه را به “بلی” تغییر دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ایراکد

تماس با ما
  • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 88881772-021 تماس بگیرید