هوش مصنوعی در WebGIS

هوش مصنوعی در WebGIS

مقدمه

در دنیای همیشه در حال تغییر، می توان گفت هوش مصنوعی نقش پررنگی در پیشرفت تکنولوژی دارد. اما یکی از کاربردهای هیجان انگیز و شاید کمتر شناخته شده هوش مصنوعی می توان به حوزه WebGIS اشاره کرد. WebGIS یا سیستم های اطلاعات جغرافیایی مبتنی بر وب، ابزارهای قدرتمندی معرفی می شوند که به واسطه ی آن می توان جمع آوری و تحلیل داده های مکانی را انجام داد و آنها را به اشتراک گذاشت. با ورود هوش مصنوعی در WebGIS این سیستم ها به سیستم های قدرتمندی تبدیل شده اند که قادر به انجام کارهای خارق العاده ای از تحلیل زیست محیطی و بهینه سازی شهری گرفته تا پیش بینی ترافیک و مدیریت بحران می باشند. افزایش باورنکردنی دقت، سرعت در تحلیل و پردازش داده های جغرافیایی را می توان از قدرت های هوش مصنوعی در WebGIS بیان کرد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

اگر علاقه مند به تکنولوژی هوش مصنوعی در WebGIS هستید و میخواهید اطلاعات دقیق‌تری در این باره و نرم افزارWebGIS  به دست آورید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم هر آنچه نیاز است در مورد تکنولوژی هوش مصنوعی WebGIS را بدانید در اختیارتان قرار دهیم.

نگاهی کوتاه بر هوش مصنوعی

این روزها شاید واژه هوش مصنوعی را زیاد شنیده باشید! اگر بخواهیم تعریف کوتاه اما جامعی از هوش مصنوعی را برایتان شرح دهیم باید بگوییم، در واقع هوش مصنوعی(AI) ابر تکنولوژی است که با بهره مندی از الگوریتم‌های خاص و یادگیری ماشین و تحلیل داده‌ها میتواند عملکردی مشابه انسان‌ها را به صورت خودکار در تمامی زمینه‌ها داشته باشد. به عبارت دیگر هوش مصنوعی را میتوان نوعی شبیه ساز هوش انسانی برای کامپیوتر معرفی نمود که از توانایی انجام کارهایی که به هوش و درک انسانی نیازمند است، برخوردار می‌باشد. این در حالی است که پیشرفت این فناوری جدید موجب شده است تا حوزه‌های مختلفی در مسیر تازه ای قرار گیرند که تکنولوژی هوش مصنوعی در WebGIS نمونه ای از آنها است.

نرم افزارWebGIS چیست؟

نرم افزار WebGIS در حقیقت پیشرفته‌ترین حالت از سیستم اطلاعات جغرافیایی است که با هدف جمع آوری، ذخیره سازی، تحلیل و بررسی، نمایش و مدیریت تمامی داده‌های جغرافیایی مرتبط با موقعیت جغرافیایی راه اندازی شده است. در واقع نرم افزار GIS توانایی تولید و اشتراک گذاری تمامی اطلاعات و داده‌های جغرافیایی در فرمت نقشه‌های دیجیتالی را دارد به طوری که میتوان از آن در جهت تجزیه و تحلیل جغرافیایی استفاده نمود. از کاربردهای سامانه WebGIS میتوان به استفاده از آن در حوزه‌های حمل و نقل، شهرسازی، محیط زیست، کشاورزی، زمین شناسی و امنیت ملی اشاره نمود.
پیش از آن که به بررسی هوش مصنوعی در WebGIS بپردازیم، خوب است بدانید که سیستم اطلاعات جغرافیایی شامل دو بخش اصلی داده و نرم افزار است. این در حالی است که بخش داده‌ اطلاعاتی نظیر داده‌های مکانی و زمین شناسی،تصاویر هوایی و نقشه‌های جغرافیایی را شامل میشود. در بخش نرم افزاری ابزارها و نرم افزارهایی وجود دارد که میتوان به واسطه‌ی آنها تحلیل و نمایش داده‌ها و اطلاعات جغرافیایی را انجام داد.

هوش مصنوعی در WebGIS، تلفیقی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها

همانطور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، هوش مصنوعی (AI) با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر آن در حوزه‌های مختلف مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. از طرف دیگر  نرم افزار WebGIS به عنوان ابزاری قدرتمند در حوزه جغرافیا شناخته میشود که با بهره مندی از آن میتوان به خوبی تحلیل‌های جغرافیایی را بر اساس داده‌های مکانی انجام داد و از آن در زمینه‌های مدیریت شهری، منابع طبیعی و منابع آبی استفاده نمود.
اما با ادغام هوش مصنوعی درWebGIS ، این دو فناوری جدید و قدرتمند، سیستمی با نام AI GIS شکل داده‌اند که در انجام پروژه‌های مرتبط با GIS متخصصان این حوزه با بهره مندی از روش‌های پیشرفته‌ و الگوریتم‌های تحلیل داده‌های مکانی مبتنی بر هوش مصنوعی،میتوانند موفق عمل کنند. لازم به ذکر است در پیاده سازی تکنولوژِی‌هایی که بر پایه AI و GIS هستند، AI GIS نقش موثری دارد.

مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در WebGIS

این واقعیت که هوش مصنوعی توانسته تمامی حوزه‌ها به ویژه سامانه اطلاعات جغرافیایی را با تغییرات جدیدی رو به رو کند، بر کسی پوشیده نیست. با کمک هوش مصنوعی،  سامانه WebGIS میتواند به صورت هوشمند و خودکار تحلیل‌های پیچیده و پیش بینی‌های دقیقی را براساس اطلاعات مکانی در زمینه‌های مختلفی همچون کشاورزی، محیط زیست و غیره انجام دهد. بنابراین از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در WebGIS میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تحلیل‌های مکانی

شناسایی الگوها،روابط و تحلیل اطلاعات مکانی با استفاده از هوش مصنوعی امکان پذیر است. به طوری که میتوان مناطقی که در خطر احتمال بروز حوادث و بیماری‌ها و جرائم هستند را شناسایی کرد.

ارائه مدل‌های پیش بینی

از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در WebGIS میتوان به ارائه مدل‌های پیش بینی برای ترافیک اشاره نمود. این در حالی است که با در نظر گرفتن داده‌های زمانی و مکانی میتوان مدل‌هایی را بر اساس الگوریتم‌های مبتی بر هوش مصنوعی طراحی نمود. با استفاده از این مدل‌ها میتوان پیش بینی ترافیک در مسیرهای مختلف شهری را انجام داد.

مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در WebGIS

شناسایی عوارض و پدیده‌ها

با استفاده از هوش مصنوعی میتوان اشیا در تصاویر هوایی یا ماهواره‌ای را به راحتی تشخیص داد و آنها را طبقه بندی نمود. گفتنی است با انجام این کار میتوان عوارض و پدیده‌هایی همچون فعالیت‌های غیر قانونی، نظارت بر رشد محصولات کشاورزی و زیرساخت‌های آسیب دیده را شناسایی کرد.

تحلیل شبکه و ناوبری

تحلیل شبکه و ناوبری از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در WebGIS به شمار می‌آید. میتوان گفت هوش مصنوعی این امکان را به متخصصان میدهد تا از طریق نرم افزار WebGIS بتوان مسیریابی و ناوبری را بهینه سازی کرد. این در حالی است که بهینه سازی مسیریابی و ناوبری شامل پیش بینی زمان سفر بر مبنای الگوهای ترافیک، پیشنهاد بهترین مسیر برای عبور یک وسیله نقلیه خاص و نظارت و ارائه مسیر جدید در زمان واقعی ترافیک می باشد.

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

طبقه بندی تصاویر

دسته بندی تصاویر ماهواره‌ای یا هوایی از قدرت‌های هوش مصنوعی در WebGIS است. به طوری که میتوان این نوع تصاویر را در دسته‌هایی همچون جاده‌ها، ساختمان‌ها، آب‌های سطحی و پوشش زمین قرار داد. گفتنی است با طبقه بندی تصاویر میتوان در خصوص برنامه ریزی توسعه شهری، تشخیص تغییرات محیطی و الگوهای بهره مندی از زمین تجزیه و تحلیل‌هایی را انجام داد.

تحلیل داده‌های بزرگ

پیش از ورود هوش مصنوعی به دنیای تکنولوژی استفاده از ابزارهایی که توانایی تحلیل‌ داده‌های بزرگ جغرافیایی را به صورت هوشمندانه داشته باشند، به شدت احساس میشد. اما در چند سال اخیر هوش مصنوعی در WebGIS توانست به دستاوردهای بسیاری از جمله پیش بینی وقوع طوفان‌ها و حفاظت از محیط زیست دست پیدا کند. به گونه‌ای که اکنون هوش مصنوعی به عنوان بهترین ابزارها در تحلیل داده‌های بزرگ جغرافیایی معرفی میشود.

هوش مصنوعی در WebGIS

گام به گام با ابزارهای هوش مصنوعی در WebGIS

حضور طیف گسترده ای از ابزارها و چارچوب های هوش مصنوعی به منظور استفاده در WebGIS نشان از قدرت هوش مصنوعی در این حوزه دارد که هر کدام از مزیت ها و معایبی برخوردارند. با این حال انتخاب هر کدام از این ابزارها به مهارت و نیاز کاربر وابسته است. برخی از ابزارهای پرطرفدار هوش مصنوعی در WebGIS می توان به ابزارهای زیر اشاره کرد:

TensorFlow

یکی از ابزارهای منعطف و قدرتمند هوش مصنوعی در WebGIS ابزاری به نام TensorFlow است که به عنوان یک کتابخانه یادگیری عمیق منبع باز معرفی می شود و توسعه یافته توسط گوگل می باشد. با استفاده از این ابزار می توان مدل های یادگیری عمیق پیچیده ای را ساخت و آن را ارائه داد.

PyTorch

ابزار PyTorch نمونه دیگری از کتابخانه یادگیری عمیق منبع باز است که به دلیل رابط کاربری آسان و پایتونیکی مورد توجه بسیاری از مبتدیان این حوزه قرار گرفته و توسط فیس بوک توسعه یافته است.

NLTK

ابزار NLTK را می توان از دیگر ابزارهای هوش مصنوعی در WebGIS بیان نمود که مجموعه کاملی از ابزارهایی که وظایف پردازش زبان طبیعی همچون استخراج ویژگی و دسته بندی و توکنیزه سازی را برعهده دارند، ارائه می دهد. لازم به ذکر است NLTK به عنوان یک کتابخانه پردازش طبیعی منبع باز مورد استفاده قرار می گیرد.

OpenCV

یک کتابخانه بینایی کامپیوتر منبع باز به نام OpenCV که مجموعه کاملی از ابزارها را برای انجام وظایف بینایی کامپیوتر نظیر تشخیص چهره ، تصویر و ردیابی اشیا ارائه می دهد.

CLIPS

ابزار CLIPS یک سیستم خبره منبع باز است که برای سیستم های خبره ای که نیازمند استدلال پیچیده هستند، مناسب می باشد. هم چنین باید خاطر نشان کرد این ابزار برای تعریف قوانین و حقایق از زبان برنامه نویسی CLIPS کمک می گیرد.

Microsoft Azure

ابزار Microsoft Azure از پلتفرم های ابری محبوب برای استفاده از هوش مصنوعی در WebGIS می باشد که طیف وسیعی از خدمات هوش مصنوعی از جمله Microsoft Cognitive Services ، Azure Databricks ، Azure Machine Learning را ارائه می دهد.

scikit-image

مجموعه کاملی از الگوریتم های پردازش تصویر را می توان در scikit-image مشاهده کرد. گفته می شود scikit-image یک کتابخانه پردازش تصویر منبع بازی است که وظایفی در زمینه پردازش تصویر همچون فیلتر کردن و تبدیل تصویر را به خوبی انجام می دهد.

آیا هوش مصنوعی میتواند تهدید جدی برای آسیب به مشاغل حوزه WebGIS باشد؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت هوش مصنوعی میتواند افرادی که در سامانه WebGIS مشغول به فعالیت هستند را به چالش بکشاند. باید بدانید که هوش مصنوعی قادر است با استفاده از امکانات پیشرفته خود مشاغل بسیاری را نابود کند اما این اتفاق زمانی می‌افتد که افراد با پیشرفت تکنولوژی مهارت‌های خود را تقویت نکنند. البته ناگفته نماند در بیشتر موارد هوش مصنوعی را میتوان به عنوان یک سکوی پرتاب برای افراد شاغل در  نرم افزار WebGIS در نظر گرفت که لازمه‌ی آن همسو شدن با تغییرات و بهره مندی از ابزارهای هوش مصنوعی است.
با یادگیری مهارت‌های لازم برای استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی میتوان پروژه‌های GIS را به راحتی و در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن و هم چنین با کمترین هزینه پیش برد. بنابراین به جای آن که هوش مصنوعی را تهدید جدی آسیب به مشاغل حوزه WebGIS بدانید از آن به عنوان سکوی پیشرفت در این حوزه استفاده کنید و وارد حوزه‌های در  سامانه WebGIS شوید که فعلا هوش مصنوعی توانایی ورود به آن را نداشته است.

نتیجه گیری

به طور کلی تلفیق هوش مصنوعی در WebGIS توانست این حوزه را با تغییرات بزرگی مواجه کند. به طوری که بسیاری از متخصصان برای انجام پروژه‌های GIS از روش‌های پیشرفته‌ و الگوریتم‌های تحلیل داده‌های مکانی که از AI GIS به دست می‌آید، استفاده می‌نمایند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی را در خصوص هوش مصنوعی در WebGIS با شما به اشتراک بگذاریم.

 

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form