آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون

آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون

مقدمه

دلایل زیادی برای توسعه اندروید و برنامه نویسی اندروید با پایتون وجود دارد. ساخت برنامه های کاربردی و حتی ابزارهای سرگرمی مورد استفاده کاربران همه از اهدافی ست که می توانید با کدنویسی دست پیدا کنید. از آنجا که اندروید دارای امکانات بسیار زیادی در زمینه برنامه نویسی است، با حذف اکثر محدودیت ها به یک گزینه عالی برای شروع برنامه نویسی و خلق برنامه های کاربردی تبدیل شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل زیادی برای توسعه اندروید و برنامه نویسی اندروید با پایتون وجود دارد. از آموزش برنامه نویسی که باعث رونق کسب و کاره شده، گرفته تا ساخت برنامه های کاربردی و حتی ساخت بازی ها و ابزارهای سرگرمی مورد استفاده کاربران همه و همه اهدافی ست که می توانید با یادگیری کدنویسی و استفاده از ابزارهای تولید برنامه به آنها دست پیدا کنید. از آنجا که اندروید دارای امکانات بسیار زیادی در زمینه برنامه نویسی است، با حذف اکثر محدودیت ها به یک گزینه عالی برای شروع برنامه نویسی و خلق برنامه های کاربردی تبدیل شده است.

این روزها ، به احتمال زیاد توسعه دهندگان روی یک برنامه تلفن همراه یا وب کار می کنند. پایتون قابلیت توسعه داخلی تلفن همراه را ندارد ، اما بسته هایی وجود دارد که می توانید برای ایجاد برنامه های تلفن همراه از جمله Kivy ، PyQt یا حتی کتابخانه Toga Beeware Toga استفاده کنید.

این کتابخانه ها همگی بازیگران اصلی فضای موبایل پایتون هستند. با این حال ، اگر تصمیم به ایجاد برنامه های کاربردی تلفن همراه با Kivy داشته باشید ، مزایایی وجود دارد که می توانید ببینید. برنامه شما در همه سیستم عامل ها یکسان به نظر می رسد. علاوه بر این ، شما می توانید از syntax روشن Python برای ساخت برنامه های خود استفاده کنید.

در ادامه به بررسی زبان پایتون و ویژگی های آن برای نوشتن یک برنامه اندرویدی می پردازیم.

آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون

پایتون چیست؟

زبان برنامه نویسی اندروید با پایتون نسبتا جدید و قدرتمند و اسکریپتی است که توسط  Guido van Rossum در سال 1991 منتشر شد. فلسفه ی قابل فهم بودن این زبان باعث شده حتی یک فرد بدون هیچگونه دانش کدنویسی هم بتواند کدهای آن را بفهمد.

پایتون یک زبان ایده آل برای یادگیری برنامه نویسی کودکان میباشد، زیرا شامل طیف گسترده ای از ابزار های هیجان انگیز است.

 

برای اطلاعات بیشتر از زبان برنامه نویسی پایتون به مقالات ایراکد در این موضوع مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید :

چطور میتوانیم برای برنامه نویسی از پایتون استفاده کنیم؟

برای شروع طراحی اپلیکیشن می توان نسخه های 2 و 3 پایتون را دانلود کرد اما در این مقاله ، برنامه نویسی مورد بررسی ما نمی باشد.

از آنجا که برنامه نویسی اندروید با پایتون دائما درحال پیشرفت و توسعه یافتن است، بایستی کدها بصورت ساده و روان نوشته شوند به همین دلیل باید آخرین نسخه پایتون را نصب کنید .

سازگاری قبلی در پرش از نسخه 2 به نسخه 3 حفظ شده است یعنی کدهای نسخه 2 در نسخه 3 نیز قابل نوشتن هستند اما در این ارتقا بعضی از کتابخانه های محبوب از بین رفته اند. به عبارتی یک کتابخانه  مجموعه ای از کدهای آماده است که برنامه نویسان به منظور توسعه سریع تر پروژه خود از این کتابخانه استفاده می کنند.

 

چطور میتوانیم برای برنامه نویسی از پایتون استفاده کنیم؟

ویژگی های پایتون

ویژگی های پایتون

  • توانایی اجرا در هر یک از سیستم عامل های لینوکس ، یونیکس ، ویندوز ، مک و …
  • برنامه نویسی اندروید با پایتون بسیار ساده است زیرا با ارائه زبانی مفهومی و هدفدار این امکان را ایجاد می کند که برنامه هایی با مقیاس کوچک و بزرگ و بدون محدودیت اجرا کنید.
  • زیادبودن تنوع ابزار
  • انعطاف پذیری و پویایی پایتون باعث لذت بردن کاربران گوگل ، یاهو و آی بی ام شده است.
  • نرخ انتقال و سرعت توسعه بسیار بالا
  • عدم محدودیت در توابع

پایتون در زمینه های مختلفی از جمله آنالیز داده ها ، یادگیری ماشین ، خودکارسازی سامانه ها ، توسعه وب ، واسط های برنامه نویسی ، تحلیل داده های بزرگ در علوم و صنایع و … کاربرد  دارد.

بیشتر بخوانید :

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

نقش پایتون در توسعه برنامه های موبایل

بخش عمده ای از کسب و کار با توسعه برنامه های موبایل به وجود آمده است.پایتون یک ابزار عالی و قوی در نوشتن اسکریپت های ساده می باشد.

نکته قابل توجه در برنامه نویسی اندروید با پایتون در دسترس بودن آن بصورت رایگان و نامحدود بودن سطرهای کدنویسی  در آن است.

برنامه های کاربردی با استفاده از برنامه نویسی اندروید با پایتون

این برنامه ها عبارتند از : برنامه Aarlogic C05/3 , برنامه Pyroute , برنامه FOODPlus  و برنامه AppBackup

برنامه نویسی اندروید با استفاده از کتابخانه Kivy

با این کتابخانه در برنامه نویسی اندروید با پایتون برای کامپیوترها و موبایل ها می توانید به طراحی برنامه های کاربردی بپردازید.این کتابخانه کدها را دریافت می کند و با استفاده از فکر و ذهن شما برنامه کاربردی مدنظر را اجرا می کند و سپس فایل apk را ایجاد می کند.

Kivy برای اولین بار در اوایل سال 2011 منتشر شد. این فریم ورک بین پلتفرمی پایتون می تواند در ویندوز ، مک ، لینوکس و Raspberry Pi استفاده شود. این برنامه علاوه بر ورودی های معمولی صفحه کلید و ماوس ، از رویدادهای چند لمسی پشتیبانی می کند. Kivy حتی از شتاب گرافیکی با استفاده از GPU را پشتیبانی می کند. این پروژه از مجوز MIT استفاده می کند ، بنابراین می توانید از این کتابخانه برای نرم افزارهای رایگان و تجاری استفاده کنید.

هنگامی که با Kivy برنامه ای ایجاد می کنید ، یک رابط کاربری طبیعی یا NUI ایجاد می کنید. ایده پشت رابط کاربری طبیعی این است که کاربر می تواند به راحتی بیاموزد که چگونه از نرم افزار شما بدون کمترین دستورالعمل استفاده کند.

Kivy سعی نمی کند از کنترل های بومی یا ابزارک ها استفاده کند. همه ابزارک های آن به صورت سفارشی ترسیم شده اند. این بدان معنی است که برنامه های Kivy در تمام سیستم عامل ها یکسان به نظر می رسند. با این حال ، این بدان معنی است که ظاهر و احساس برنامه شما با برنامه های بومی کاربر شما متفاوت خواهد بود. این بسته به مخاطبان شما می تواند یک مزیت یا یک اشکال باشد.

افزودن رویدادها دراستفاده از کتابخانه Kivy

مانند اکثر جعبه ابزارهای رابط کاربری گرافیکی ، Kivy نیز بیشتر مبتنی بر رویداد است. این چارچوب به فشار دادن کلیدها، رویدادهای موس و رویدادهای لمسی پاسخ می دهد. Kivy مفهوم یک ساعت را دارد که می توانید برای برنامه ریزی عملکردها از آن استفاده کنید.

Kivy برای برنامه نویسی اندروید با پایتون همچنین دارای مفهوم Properties است که با EventDispatcher کار می کند. این ویژگی ها به شما کمک می کنند تا بررسی اعتبار را انجام دهید. آنها همچنین به شما اجازه می دهند هر زمان که یک ابزارک اندازه یا موقعیت خود را تغییر می دهد ، رویدادها را خاموش کنید.

 

نتیجه گیری

بنابراین، زبان برنامه نویسی پایتون برای توسعه برنامه های کاربردی و حرفه ای ایده آل نیست، اما این یک راه قابل قبول برای ایجاد ابزارها و اسکریپت هایی است که مورد استفاده ی کاربران قرار میگیرد .

علاوه بر این، پایتون با سادگی و قابل فهم بودن خود مقدمه ی بسیار خوبی برای برنامه نویسی و کدنویسی برنامه های اندرویدی است که امروزه با استقبال بسیاری از برنامه نویسان تازه کار همراه شده است.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form