طراحی اپلیکیشن بازی

طراحی اپلیکیشن بازی

مقدمه

یکی از حوزه‌هایی که به سرعت در حال پیشرفت است و توانسته دستاوردهای بسیاری را کسب نماید، حوزه طراحی اپلیکیشن موبایل است. آمارها نشان میدهند از میان اپلیکیشن‌ها، بازی‌های موبایلی طرفداران بسیار زیادی دارند. به همین دلیل امروزه طراحی اپلیکیشن بازی در بازار جهانی مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌ است. اما با توجه به تقاضای بالای بازی‌های موبایلی، زمانی میتوان در طراحی اپلیکیشن این حوزه موفق عمل کرد که به منحصر به فرد بودن و جذابیت آن برای مخاطبان هدف اطمینان داشت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

از طرف دیگر برخی بر این باورند که پرحجم بودن و سنگینی بازی از عوامل پیشرفت در طراحی اپلیکیشن این حوزه به شمار می‌آید. در حالی که این روزها خلاقیت حرف اول را در زمینه میزند. البته ارتقا یافتن گوشی‌های هوشمند و پیشرفته شدن سخت افزارهای این مدل گوشی‌ها باعث شده تا طراحی بازی‌های موبایلی شکل دیگری بگیرند به طوری که این روزها ساده و کم حجم بودن بازی‌ها اهمیت بسیاری دارد. اگر شما به طراحی اپلیکیشن بازی علاقه دارید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه نیاز است در مورد طراحی اپلیکیشن بازی بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

مهمترین ویژگی‌های طراحی اپلیکیشن بازی

همانطور که میدانید رقابت در بازار بازی‌های موبایلی با وجود اپلیکیشن‌های بازی مختلف بسیار بالا است. از این رو لازمه موفقیت در طراحی اپلیکیشن بازی این است که بتوانید اپلیکیشنی را طراحی کنید که در مقایسه با دیگر بازی‌های موبایلی برتری‌های داشته باشد. بنابراین اپلیکیشنی در این حوزه به محبوبیت بسیاری دست پیدا میکند که شامل خصوصیات زیر باشد:

خلاقیت در طراحی اپلیکیشن

بر اساس آنچه در قسمت ابتدایی مقاله گفته شد، این روزها خلاقیت از مهمترین عوامل موفقیت در طراحی اپلیکیشن بازی به شمار می‌آید. از این رو ارائه و پیاده سازی ایده‌های جذاب، خلاقانه و مخاطب پسند به بهترین شکل میتواند در طراحی بازی‌های موبایلی کمک کند تا بتوانید در میدان رقابت پیروز میدان شوید.

سرعت مناسب بازی

گفتنی است زمانی میتوانید رضایت کاربر را از اپلیکیشن بازی جلب کنید که علاوه بر ایده جذاب و طراحی منحصر به فرد، از سرعت مناسبی برخوردار باشد. از این رو توجه به سرعت لود بازی از عوامل موثر در افزایش راندمان بازی‌های موبایلی محسوب میشود. بنابراین به هنگام طراحی اپلیکیشن بازی بایستی به گونه‌ای عمل شود که زمان تاخیر در اجرای دستورات به حداقل برسد.

مهمترین ویژگی‌های طراحی اپلیکیشن بازی

گرافیک جذاب و کاربرپسند

خوب است بدانید که اکثر بازی‌های مطرح دنیا از گرافیک بالایی برخوردارند. از این رو گرافیک جذاب و کاربرپسند در طراحی اپلیکیشن بازی میتواند تاثیر بسزایی در موفقیت و جذب مخاطبان هدف داشته باشد.

به روز رسانی و پشتیبانی به موقع

از دیگر ویژگی‌های مهم طراحی اپلیکیشن بازی میتوان به پشتیبانی سریع و به روزسانی اپلیکیشن اشاره نمود. از طرفی هیچ اپلیکیشنی را نمیتوانید پیدا کنید که تاکنون با خطا و اشتباهی روبه رو نشده باشد. از این رو پشتیبانی سریع و به موقع در صورت بروز خطا میتواند در تبدیل کاربر به مشتری وفادار نقش موثری ایفا کند.

برای طراحی اپلیکیشن بازی باید به چه اصولی پایبند بود؟

در ساخت اپلیکیشن بازی همانند سایر اپلیکیشن‌ها نیاز است تا اصولی را به هنگام طراحی مد نظر قرار دهید. از این رو در ادامه میخواهیم به بررسی مهمترین اصول درساخت اپلیکیشن بازی بپردازیم:

ایده و برنامه ریزی جامع داشته باشید.

یکی از مهمترین اصول در طراحی اپلیکیشن بازی، داشتن ایده است. بنابراین برای اجرای ایده نیاز است در وهله‌ی اول آن را بر روی کاغذ بیاورید و یک برنامه ریزی جامعی برای ساخت اپلیکیشن بازی داشته باشید. به این صورت که تمامی کارهایی که میبایست در طراحی بازی انجام شود را با جزئیات بر روی کاغذ مشخص کنید.

ایده را مستندسازی کنید.

به طور کلی ایده در ساخت اپلیکیشن بازی از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو تهیه یک سند طراحی بازی یا به اصطلاح GDD که شامل بررسی تمامی جنبه‌های بازی به صورت خلاصه میباشد، میتواند در طراحی بازی‌های موبایلی موثر عمل کند. البته ناگفته نماند برای یک توسعه دهنده تهیه سند طراحی بازی میتواند در قالب چند پاراگراف ، تصاویر و پیوند به دیگر بازی‌ها و یا مکانیک بازی خلاصه شود.

برای طراحی اپلیکیشن بازی باید به چه اصولی پایبند بود؟

بازی کنید.

باید خاطر نشان کرد پیش از آن که برای ساخت اپلیکیشن بازی اقدام کنید، میبایست به عنوان یک طراح بازی، شروع به بازی کردن کنید. این در حالی است که با بازی کردن میتوانید تمامی اطلاعات از ایده تا تصاویر را از بازی‌های مختلف چه به صورت آنلاین چه به صورت آفلاین دریافت کنید و بر روی کاغذ یادداشت نمایید. این کار به شما کمک میکند تا بتوانید نیازها و سلیقه مخاطب را بهتر درک کرده و در جهت آنها عمل کنید.

بازخورد بگیرید.

برای آن که بتوانید ایده خود را در طراحی اپلیکیشن بازی به خوبی و بدون هیچ گونه مشکلی پیاده سازی کنید بایستی آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و از آنها بازخوردهای لازم را بگیرید.

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

طراحی اپلیکیشن بازی اندروید و ios

از میان سیستم عامل‌های مختلف در جهان، اندروید و ios به عنوان محبوب‌ترین سیستم عامل‌ها شناخته میشوند. به طوری اندروید و ios هر کدام به ترتیب 47.51 و41.97 درصد از بازار را از آن خود کرده اند. از این رو طراحی اپلیکیشن بازی اندروید و ios با استقبال بسیار زیادی رو به رو شده است. اگر بخواهیم در خصوص ساخت اپلیکیشن بازی اندروید صحبت کنیم باید بگوییم تنوع زیاد در مدل‌های گوشی هوشمند و اندازه صفحه نمایش از تفاوت‌های اصلی طراحی بازی موبایلی اندروید به شمار می‌آید. به عبارت دیگر طراحان بایستی طراحی بازی را با بسیاری از دستگاه‌ها تطبیق دهند. بنابراین آزمایش بازی‌های اندروید زمان بر میباشد.
اما در طراحی اپلیکیشن بازی ios علاوه بر فرآیند بازی بایستی به الزامات دستورالعمل‌های App Store توجه بسیاری شود. زیرا عدم توجه به آنها میتواند موجب عدم انتشار بازی‌های موبایلی ios در این پلتفرم شود. اگر دقت کرده باشید در بالای صفحه نمایش گوشی‌های آیفون قفل جلویی وجود دارد که موجب شده کمی از صفحه نمایش قطع گردد به طوری هیچ تصویری در آن قسمت نمایش داده نمیشود. بنابراین در طراحی بازی ios باید به این نکته توجه نمود. از نظر آزمایش بازی‌های موبایلی میتوان گفت با توجه به وجود مدل‌های کمتر گوشی‌هایی با سیستم عامل‌های ios، آزمایش آنها در مدت زمان کوتاه‌تری و به صورت دقیق‌تر انجام میشود.

چگونه با طراحی اپلیکیشن بازی به درآمد برسیم؟

میتوان با طراحی اپلیکیشن بازی نیز به درآمد رسید اما چگونه؟ به طور کلی کسب درآمد از طریق ساخت اپلیکیشن بازی به دو روش آگهی‌ها و خرید درون برنامه‌ای امکانپذیر است که در ادامه به بررسی مختصری از آنها میپردازیم.

آگهی‌ها

یکی از راه‌های بازاریابی برای اپلیکیشن‌های بازی، آگهی‌ها هستند به طوری که این روش معمولا بر روی بازی‌های موبایلی رایگان قابل اجرا میباشد. تبلیغات بنری بومی، تبلیغات بین المللی و تبلیغات قابل پخش از جمله قالب‌های مختلف تبلیغات برای بازی‌های موبایلی به شمار می‌آید.

خرید درون برنامه‌ای

خرید درون برنامه‌ای از دیگر استراتژی‌هایی است که کاربر به منظور خرید یک شخصیت، عبور از سطح و خرید یک تجهیزات برای بهتر نمودن روند بازی، مبلغی را پرداخت می‌نماید. از این رو با ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی میتوان خرید درون برنامه‌ای را برای بازی‌ها در نظر گرفت و از طریق آن به درآمد قابل توجهی دست پیدا کرد.

نتیجه گیری

به طور کلی برای آن که در طراحی اپلیکیشن بازی موفق عمل کنید خلاقیت و داشتن یک ایده جذاب و منحصر به فرد امری ضروری است. ما در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی در خصوص ویژگی‌ها و اصول ساخت اپلیکیشن بازی به شما در این امر یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form