راهنمای انتخاب کلمه کلیدی مناسب و بهینه سازی آن

راهنمای انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی آن

مقدمه

بدون شک آرزوی هر فردی دیدن وب سایت خود در صفحه اول گوگل است! از آنجایی انتخاب کلمه کلیدی مناسب و بهینه سازی آن جزء مراحل ابتدایی و مهم در بهبود وب سایت در موتورهای جستجو به شمار می آید از این رو با داشتن استراتژی های هدفمند میتوان از رقبا متمایز شد. آمارها حاکی از آن است حدود 75 درصد کاربران به راحتی از صفحه اول نتایج جستجو عبور نمیکنند. این بدین معناست که عدم حضور در صفحه اول نتایج گوگل برابر با از دست بخشی بزرگی از مخاطبان هدف و ترافیک بالقوه برای وب سایتتان است.اما انتخاب کلمه کلیدی تمام ماجرا نیست بلکه بهینه سازی کلمات کلیدی به صورت اصولی را باید جدی گرفت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

در این مقاله قصد داریم هر آنچه در خصوص انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی بایستی بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. از سوی دیگر برای رسیدن به جایگاه بهتر در موتورها جستجو میتوانید با برقراری ارتباط با مشاوران ما از خدمات سئو بهره مند شوید.

اهمیت و تاثیر انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

بدون شک نمیتوان منکر نقش موثر انتخاب کلمه کلیدی مناسب در جذب ترافیک و در نهایت ارتقای رتبه وب سایت شد. این در حالی است که میتوان لازمه رسیدن به اهداف سئویی را انتخاب درست و اصولی کلمات کلیدی دانست. از این رو اگر بخواهیم در خصوص اهمیت و تاثیر انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو صحبت کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

جذب مخاطبان هدف

به منظور جذب مخاطبان هدف و به دنبال آن افزایش نرخ تبدیل، انتخاب کلمه کلیدی مناسب بستری را فراهم میکند تا با شناسایی مخاطبان هدف بتوان محتوای وب سایت خود را در راستای پاسخ به نیازها و علایق آنها تولید نمود.

کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو

گفته میشود رسیدن به افزایش میزان ترافیک با کسب رتبه های بالاتر موتورهای جستجو امکان پذیر است. به همین خاطر است که انتخاب کلماتی که کاربران زیادی را به سمت وب سایت شما جذب میکند در سئو اهمیت بسیاری دارد.

افزایش اعتبار برند

لازم به ذکر است هر چه وب سایت شما در راستای کلمات کلیدی در نتایج موتورهای جستجو به کاربر نشان داده شود، برند شما از نظر مخاطب معتبر شناخته شده و این امر در افزایش اعتبار برند شما نقش موثری دارد.

کاهش هزینه های بازاریابی

با انتخاب کلمه کلیدی مناسب و بهینه سازی آن میتوان با افزایش میزان ترافیک ارگانیک به وب سایت خود هزینه های مرتبط به بازاریابی و تبلیغات پولی را به طرز قابل توجهی کاهش داد.

اهمیت و تاثیر انتخاب کلمه کلیدی در سئو

روش های حرفه ای برای تحقیق کلمات کلیدی طلایی

برای یافتن کلمات کلیدی طلایی و جذب ترافیک میتوان از روش های حرفه ای و در عین حال ساده و کاربردی استفاده نمود. در این بخش قصد داریم به بررسی چند روش برای تحقیق کلمات کلیدی بپردازیم.

پیشنهادات گوگل

با تایپ عبارتی در نوار جستجو گوگل، پیشنهاداتی به کاربر ارائه داده میشود. Related Searches مربوط به جستجوهای مرتبط با جستجوی بالا در انتهای صفحه جستجوی گوگل نشان میدهد و Autocomplete که با تایپ نیمه تمام کلمات کلیدی پیشنهاداتی در این خصوص را در اختیار کاربر قرارمیدهد.

بهره مندی از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

حضور ابزارهایی در حوزه تحقیق کلمات کلیدی این امکان را به کاربر میدهد تا بتوانند بهترین کلمات کلیدی را انتخاب نمایند. این ابزارها شامل SEMrush، Google Keyword Planner، Ahrefsو Ubersuggest می باشند که هر یک در حوزه تحقیق کلمات کلیدی و تحلیل رقبا بهترین عمکرد را دارند.

روش های حرفه ای برای تحقیق کلمات کلیدی

کاربرد هوش مصنوعی در تحقیق کلمات کلیدی

این روزها حضور ابزارهای هوش مصنوعی در حوزه تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی تغییر و تحولاتی را به وجود آورده است. به طوری که با ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Bard، Surfer، Keyword Insights ، Optimo، Chat GPT میتوانید با بهره مندی از قابلیت های پیشرفته آن به راحتی تحقیق کلمات کلیدی خود را به این ابزارها بسپارید.

تحلیل رفتار کاربر

برای آن که متوجه شوید اکثر کاربران از چه کلماتی برای ورود به سایت شما استفاده میکنند میتوانید با استفاده از ابزارهایی مانند Search Console، Google Analytics رفتار کاربران را به خوبی تحلیل کنید.

استفاده از کلمات کلیدی بلند

با استفاده از ابزارهایی مانند AnswerThePublic و تجزیه و تحلیل جستجوهای طولانی میتوانید کلمات کلیدی بلندی که ترافیک هدفمندتر با حجم جستجوی کمتری دارند را پیدا نمایید.

 4گام اساسی در انتخاب کلمه کلیدی مناسب

آنچه با انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای وب سایت ها به دست می آید میتوان به افزایش رتبه و جذب ترافیک ارگانیک وب سایت اشاره نمود. در این راهنما با بررسی چهار گام اساسی مراحل انتخاب کلمه کلیدی مناسب را برایتان شرح میدهیم:

گام اول : تحقیق کلمات کلیدی

در وهله‌ی اول بایستی به تحلیل بازار هدف و تحلیل رفتار کاربران بپردازید و پس از تعریف موضوع وب سایت خود، اهداف سئو و بازاریابی آنلاین را تعیین کنید.پس از آن با استفاده از ابزارهای مناسب همچون Ubersuggest، Google Analytics، SEMrush میتوانید کلمات کلیدی طلایی را انتخاب نمایید. تحلیل کلمات کلیدی بر اساس میزان رقابت، حجم جستجو و ارزش آن و هم چنین بهره مندی از کلمات کلیدی بلند مطابق با آن چه در بخش قبلی به آن اشاره شد از جمله اقداماتی است باید در گام اول انتخاب کلمات کلیدی انجام داد.

گام دوم: انتخاب کلمات کلیدی مناسب

در این مرحله با بررسی حجم جستجو کلمات کلیدی و ارزیابی میزان رقابت آنها میتوانید بر اساس موضوع و اهداف وب سایتتان کلمات کلیدی با حجم جستجوی مناسب و با میزان رقابت متوسطی انتخاب نمایید. از طرفی با انتخاب کلمات کلیدی بلند که رقابت کمتری بر سر آنهاست میتوان ترافیک های هدفمندتری را به سوی وب سایت خود هدایت کرد.

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

گام سوم: بهینه سازی کلمات کلیدی در صفحات وب

پس از تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی مناسب نوبت به بهینه سازی کلمات کلیدی میرسد. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه ، Header Tags ، Meta Description و متن اصلی از سری اقداماتی است که در بهینه سازی کلمات کلیدی بسیار تاثیرگذار است. هم چنین از دیگر اقداماتی که در بهینه سازی کلمات کلیدی در صفحات وب اهمیت بسیاری دارد میتوان به بهینه سازی تصاویر با استفاده از کلمات کلیدی در تگ Alt تصاویر و نام آن، بهره مندی از کلمات کلیدی در URL به منظور بهینه سازی آن، لینک سازی داخلی با کلمات کلیدی و انکرتکست های مناسب و مرتبط با محتوا، بهینه سازی سرعت صفحه ، بهینه سازی برای دستگاه های تلفن همراه و … اشاره نمود.

گام چهارم: تجزیه و تحلیل، بهبود و بهینه سازی مداوم

در گام چهارم که به عنوان گام آخر در انتخاب و بهینه سازی کلمات کلیدی است بایستی به صورت مداوم با بهره مندی از ابزارهای تحلیل وب مانند Google Search Console و Google Analyticsنحوه عملکرد این کلمات را بررسی نموده و با شناسایی کلمات کلیدی با عملکرد ضعیف آنها را اصلاح نمایید. از سوی دیگر با به روزرسانی و بهینه سازی محتوای وب سایت به صورت اصولی و مرتب میتوان در بهبود عملکرد آن گام برداشت. هم چنین ناگفته نماند یافتن و استفاده از کلمات کلیدی جدید و تسلط بر الگوریتم های جدید سئو از دیگر مواردی است که باید در گام نهایی به آن عمل کرد.

اشتباهات رایج در انتخاب و بهینه سازی کلمات کلیدی

اشتباهات رایج در انتخاب و بهینه سازی کلمات کلیدی

• عدم تحقیقات کافی در خصوص انتخاب کلمات کلیدی
راه حل :استفاده از ابزارهایی مانند SEMrush ، Google Keyword Plannerو Ahrefs میتواند شما را در انتخاب کلماتی با حجم جستجو و میزان رقابت کم یاری کند.
• تراکم بیش از حد کلمات کلیدی
راه حل:استفاده از کلمات کلیدی به صورت طبیعی و با تراکم بین 1 تا 2 درصد میتواند وب سایت شما را از جریمه شدن توسط موتورهای جستجو در امان نگه دارد.
• عدم بررسی و تحلیل رقبا
راه حل:با بهره مندی از قابلیت های ابزارهایی مانند Ahrefsو SEMrush میتوانید کلمات کلیدی رقبا را به خوبی شناسایی کنید.
• عدم بهینه سازی کلمات کلیدی و به روزرسانی مداوم
راه حل: با بهینه سازی مواردی همچون متا توضیحات،استفاده از کلمات کلیدی در Header Tags و انکرتکست ها به صورت طبیعی و … میتواند از جریمه های سئو برای وب سایت جلوگیری کند. هم چنین به صورت مداوم عملکرد کلمات کلیدی را بررسی و به روز رسانی آنها را انجام دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم با بررسی مراحل انتخاب کلمه کلیدی و بهینه سازی آن هر آنچه لازم است در این خصوص بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form