نمونه کار شماره ملی خط امدادو نجات 112

مقدمه

شماره تلفن 112 در ایران تحت عنوان شماره ملی امداد و نجات معرفی شده و یکی از شماره های تماس اضطراری در کنار سایر شماره های اضطراری (پلیس 110، اورژانس پزشکی 115 و آتش نشانی 125) می باشد که به صورت رایگان در دسترس مردم بوده و با تمامی خطوط تلفن ثابت و یا همراه می توان با آن تماس گرفت. شهروندان در شرایط اضطراری می توانند برای درخواست کمک و یا دریافت خدمات تخصصی و امدادی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با شماره 112، در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته تماس حاصل نمایند.

پیمانکار این نرم افزار و سامانه ملی از سال ۱۳۸۵ با شرکت ایراکد بوده و تا به امروز ادامه دارد. حدودا ۴۰۰ میلیون تماس در این سامانه ثبت شده است که روزانه توسط برنامه نویسان ایراکد در حال پشتیبانی میباشد.

  • مدیریت تماس ها
  • گزارش عملکرد پاسخگویی
  • گزارش کل استان ها
  • گزارش مدیریتی
  • گزارش مقایسه ای
  • گزارش عملیات امداد و نجات
  • گزارش حوادث
  • نقشه مانیتورینگ 112

 

 

تعداد مراکز پاسخگویی 112 در کشور 32 مرکز بوده که برای پاسخگویی به تماس اضطراری شهروندان در کشور 24 ساعته فعال می باشند(هر استان یک مرکز). همچنین در هر شیفت کاری مراکز پاسخگویی، 3 نفر اپراتور مسئولیت پاسخگویی و پیگیری خدمات ارائه توسط سازمان امداد و نجات به مردم را برعهده دارند.

چه موقع با 112 تماس بگیرید:

مهمترین مسئله ای که باید در شرایط اضطراری به آن توجه نمود رعایت این نکته می باشد که در کوتاهترین زمان با شماره اضطراری 112 و یا هر شماره اضطراری دیگری که می شناسید تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن و بدون تاخیر به افراد حادثه دیده کمک و امدادرسانی شود.

اگر خودتان در شرایط اضطراری هستید و یا دلایلی دارید مبنی بر اینکه شخصی در شرایط اضطراری قرار دارد، با 112 تماس بگیرید. وضعیت اضطراری هر موقعیتی است که در آن زندگی و حیات فرد تهدید شود و کمک فوری آتش نشانی، اورژانس و امداد و نجات مورد نیاز است.

در صورت مشاهده یا درگیر شدن در یکی از شرایط اضطراری زیر می توانید مستقیماً با 112 تماس بگیرید:

حوادث مرتبط با زمین لرزه و رانش زمین
حوادث مرتبط با پدیده های جوی و اقلیمی مثل سیل های برق آسا و آبگرفتگی ها، برف و کولاک، بهمن، طوفان، تگرگ و … که باعث ایجاد شرایط اضطرار گردد
حوادث مرتبط با محیط های طبیعی و کوهستان مثل سقوط، آسیب دیدگی های فیزیکی و …
حوادث جاده ای به ویژه حوادثی نیاز به رهاسازی آسیب دیدگان می باشد(فقط در جاده های بین شهری)
برخورد رعد و برق در محیط های خارج از محدوده شهری(محیط های طبیعی و کوهستان)
سوانح هوایی و ساحلی
لطفا توجه داشته باشید!

 

 

اگر نسبت به شرایط اضطراری که برای شما اتفاق افتاده مطمئن نیستید که آیا یک مورد اضطراری هست یا نه با این حال با شماره 112 تماس بگیرید. با تماس شما، اپراتورها 112 وضعیت گزارش شده را ارزیابی می کنند. اگر گزارش اطلاعات حادثه مربوط به مسئولیت 112 و سازمان امداد و نجات باشد، اپراتورها اطلاعات لازم را دریافت می کنند و نزدیکترین تیم های عملیاتی را به سوی شما اعزام می کنند. همچنین اگر وضعیت گزارش شده خارج از مسئولیت سازمان امداد و نجات و شماره 112 باشد، اپراتورها شما را راهنمایی کرده و در صورت لزوم، اطلاعات بدست آمده از تماس شما را با توجه به شرایط، به یکی از مراجع ذی صلاح اطلاع رسانی می کنند.

در صورتی که چندین نفر با شماره 112 تماس گرفته و گزارش شرایط اضطرار کنند(به عنوان مثال در زمین لرزه، سیل، آتش سوزی، تصادف و …)، اپراتور موظف است به صورت هدفمند و با سوالات خود اطلاعات خاصی را درخواست کند تا مشخص نماید که آیا این رویداد قبلاً گزارش شده است یا خیر.

در این نوع تماس ها، در صورتی که اپراتور از تماس شما اطلاعات تکمیلی تری نسبت به شرایط افراد در معرض خطر بدست نیاورد، تماس شما را قطع می کند. این کار به منظور جلوگیری از شلوغ شدن خط اضطراری 112 و اطمینان از پاسخ سریع به تماس های اضطراری است.

 

دلایل عدم نمایش شماره تماس تماس گیرنده در اپراتور:

اختلال در سیستم ها و سرویس های مخابراتی
خطای سیستم های کامپیوتری و مانیتوری مرکز 112
اعلام موقعیت اضطراری با شماره تلفن فردی که خود در موقعیت حادثه نمی باشد
عدم پوشش و آنتن دهی اپراتورهای خدمات دهنده سیم کارت و انتقال تماس از طریق اپراتورهای واسط
در این شرایط ارتباط بین اپراتور 112 و منبع اطلاعاتی موثق از محل حادثه به منظور پیگیری حادثه و کسب اطلاعات بیشتر مختل می شود. لذا در صورت تماس با مرکز اضطراری 112 و یا هر مرکز پاسخگویی اضطراری دیگر، حتماً شماره تلفن خود و یا هر شماره تلفنی که بتوان با آن در خصوص حادثه اعلامی اطلاعات کسب نمود را به اپراتور مرکز اعلام نمایید.

در سایر کشورهای جهان، قابلیت تماس بدون سیم کارت می باشد بدین معنی که اگر در گوشی موبایل خود سیم کارتی ندارید، باز هم می توانید با شماره 112 تماس بگیرید.

در هنگام تماس با 112 نیازی به شماره گیری کد کشور نیست و تماس رایگان است.

اگر با 112 تماس بگیرید و بلافاصله به شما پاسخ داده نشود، این بدان معنی است که همه اپراتورها درگیر پردازش سایر تماس های اضطراری هستند. قطع نکنید! اپراتورهای 112 به ترتیب ورود به سیستم در سریعترین زمان ممکن به همه تماس ها پاسخ می دهند. اگر تلفن را قطع کنید و دوباره تماس بگیرید اولویت خود را از دست میدهید!

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

نمونه کارهای شاخص

مشاوره رایگان

فرم ثبت سفارش

Registration Form