طراحی چت بات فروش و پشتیبانی

طراحی چت بات فروش و پشتیبانی

مقدمه

اگر به دنبال راهی آسان و بدون دردسر برای ایجاد تعاملات با مشتریان هستید و میخواهید به صورت هوشمندانه فروش خود را افزایش دهید، چت بات های فروش و پشتیبانی میتوانند با ارائه پشتیبانی فنی، پاسخگویی به سوالات مشتریان، جمع آوری بازخورد مشتریان در هر زمان و مکانی شما را در مسیر رسیدن به فروش رویایی و سود چندین برابری یاری کنند. میتوان گفت چت بات ها با توجه به قابلیت‌ شبیه سازی مکالمه با یک کاربر از طریق اپلیکیشن‌ها، وب سایت‌ها و پیام رسان‌ها به زبان طبیعی، چت بات‌‌ها در زمینه‌های مختلفی از جمله فروش و پشتیبانی بیشترین کاربرد را دارند. از رو تقاضا برای طراحی چت بات فروش و پشتیبانی روز به روز در حال افزایش است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

گفته میشود با توجه به قابلیت‌ شبیه سازی مکالمه با یک کاربر از طریق اپلیکیشن‌ها، وب سایت‌ها و پیام رسان‌ها به زبان طبیعی، چت بات‌‌ها در زمینه‌های مختلفی از جمله فروش و پشتیبانی بیشترین کاربرد را دارند. بنابراین طراحی چت بات فروش و پشتیبانی را میتوان به عنوان بهترین روش برای رسیدن به فروش بیشتر معرفی نمود. اگر میخواهید با روش هوشمندانه‌ای در کسب و کار خود به فروش بیشتری دست یابید کافی است طراحی این نوع چت بات‌ها را به بهترین شرکت خدمات برنامه نویسی بسپارید. در این مقاله قصد داریم هر آنچه نیاز است در مورد طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

طراحی چت بات فروش و پشتیبانی، بهترین راه موفقیت در فروش مکالمه‌ای

باید خاطر نشان کرد سیستم فروش بسیاری از کسب و کارها بر پایه فروش مکالمه‌ی است. در حقیقت فروش مکالمه‌ای یکی از روش‌های فروش از طریق مکالمه میباشد که میتواند در بستر وب سایت‌ها و یا پیام رسان‌ها شکل گیرد. امروزه بهره مندی از بازاریابی دیجیتالی حرف اول را در فروش و پشتیبانی کسب و کارها میزند. میتوان گفت یکی از استراتژی‌هایی که در بازاریابی دیجیتالی قادر است علاوه بر افزایش فروش سوال هیچ کاربری را بدون پاسخ نگذارد، چت بات مارکتینگ نام دارد.
این در حالی است که میتوان چت بات فروش و پشتیبانی را به عنوان پرکاربرترین انواع چت بات مارکتینگ معرفی نمود. چت بات فروش و پشتیبانی به گونه‌ای طراحی میشوند که میتواند همانند انسان‌ها با مشتریان تعامل داشته باشند. راحتی و عملکرد بالا، پشتیبانی از زبان‌های مختلف در چت بات‌ها موجب شده است تا به محبوبیت بسیاری در بازاریابی دیجیتالی دست پیدا کند. این روزها با توجه به طراحی چت بات فروش و پشتیبانی با هوش مصنوعی که روشی موثر و پرکاربرد در فروش مکالمه‌ای به شمار می‌آید میتوان مطمعن‌تر در مسیر رسیدن به فروش بیشتر گام برداشت.

نقش موثر طراحی چت بات فروش و پشتیبانی در رشد کسب و کار‌ها

حضور ابزارهای پیشرفته و توسعه یافته مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا همچون چت بات‌ فروش و پشتیبانی، حوزه بازاریابی را نیز با تغییر و تحولاتی مواجه کرده است. فرقی نمیکند طراحی چت بات با کدنویسی یا هوش مصنوعی انجام شده باشد، استفاده از آنها میتواند نقش موثری در رشد و توسعه کسب و کارها ایفا کنند. به عبارت دیگر طراحی چت بات فروش و پشتیبانی مزیت‌های بسیاری را برای اکثر کسب و کارها به همراه دارد که عبارتند از:

بررسی دقیق و سریع اطلاعات

در سیستم فروش بهره مندی از یک پلتفرمی که بتوان از طریق آن پیام‌های مشتریان را به منظور یافتن مشکلات محصول یا خدمت و راه‌هایی برای حل آن بررسی نمود، امری مهم و حیاتی است. از این رو با طراحی چت بات فروش و پشتیبانی بستری فراهم میشود تا بتوان اطلاعات ثبت شده مشتریان را به صورت دقیق و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحلیل و بررسی کرد.

نقش موثر طراحی چت بات فروش و پشتیبانی در رشد کسب و کار‌ها

تسهیل در روند تعامل با مشتریان

با کمک چت بات فروش و پشتیبانی میتوان مطابق با شرایط مشتریان با آنها ارتباط برقرار کرد. این کار تاثیر بسزایی بر افزایش نرخ فروش و وفاداری مشتریان میگذارد.

پاسخگویی 24 ساعته

از دیگر مزیت‌های طراحی چت بات فروش و پشتیبانی میتوان به پاسخگویی 24 ساعته آن اشاره کرد. از آن جایی که شرط استفاده از چت بات‌ها، اتصال به اینترنت است.از این رو بدون محدودیت زمانی و مکانی میتوان با کاربران و مشتریان تعامل ایجاد کرد.

کاهش هزینه در خدمات پشتیبانی

با حضور چت بات‌‌ها حوزه بازاریابی به سمت مکانیزه شدن در حرکت است. بنابراین بدون نیاز به نیروی پشتیبانی و به دنبال آن کاهش هزینه‌ها، میتوان فرآیند پشتیبانی را در کسب و کارها به صورت خودکار انجام داد.

کاهش خطای انسانی

دلایل بسیاری همچون خستگی، حجم کار بالا و غیره برای بروز خطا در روند پاسخگویی به سوال مشتریان توسط نیروی انسانی وجود دارد. اما در چت بات فروش و پشتیبانی هیچ گاه شاهد این گونه خطاهای انسانی نخواهیم بود. زیرا برای این ابزارها خستگی و فراموشی معنایی ندارد. از این رو با طراحی چت بات فروش و پشتیبانی، خطای انسانی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

طراحی چت بات فروش و پشتیبانی، بهترین راه موفقیت در فروش مکالمه‌ای

هزینه های طراحی چت بات فروش و پشتیبانی

آیا طراحی چت بات فروش و پشتیبانی به صرفه است؟ در پاسخ به این سوال میتوان گفت برای اکثر مشاغل در حوزه های مختلف طراحی این نوع چت بات ها صرفه اقتصادی دارد. زیرا با کاهش هزینه های پشتیبانی مشتری ، بهبود تجربه مشتری با پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته و موارد دیگری همچون بهبود کارآیی کارمندان و افزایش تعامل با مشتریان میتوانند به فروش و سود چند برابری دست یابند. با این حال هزینه طراحی چت بات فروش و پشتیبانی به عوامل مختلفی همچون پلتفرم انتخابی، قابلیت های اضافی، پیچیدگی چت بات و دستمزد توسعه دهنده وابسته است که در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت:

هزینه‌های پلتفرم چت بات فروش و پشتیبانی

حضور پلتفرم های مختلف با قابلیت های متنوع نشان دهنده این است که هر شخصی متناسب با نیاز و بودجه خود میتواند برای طراحی این نوع چت بات ها اقدام نمایند.
پلتفرم های رایگان
در دسترس بودن تعدادی از پلتفرم چت بات های رایگان همچون Chatfuel ، ManyChat، Meesho این امکان را برای متقاضیان چت بات های فروش و پشتیبانی فراهم میکند تا بتوانند با بهره مندی از ویژگی های محدودی که این پلتفرم ها ارائه میدهند، چت بات های ساده ای را طراحی کنند. گفتنی است با توجه به ویژگی های محدود این نوع پلتفرم ها بهتر است برای نیازهای پیچیده به سراغ پلتفرم های رایگان نروید.
پلتفرم های مبتنی بر اشتراک
این نوع پلتفرم ها همانطور که از نامشان پیداست، برای ارائه مجموعه کاملی از ویژگی های مرتبط با چت بات های فروش و پشتیبانی بایستی هزینه ای به صورت ماهانه و یا سالانه پرداخت شود. Drift ، HubSpot Chatbot، Intercomاز جمله پلتفرم های مبتنی بر اشتراک است که میتوان به واسطه ی آنها چت بات های فروش و پشتیبانی را با قابلیت هایی مانند جمع آوری بازخورد مشتری، ارائه پشتیبانی مشتری و افزایش فروش و غیره ایجاد نمود.
پلتفرم های سفارشی
برای طراحی یک چت بات با ویژگی های خاص و منحصر به فرد میتوانید از پلتفرم های سفارشی استفاده نمایید. گفته میشود بهره مندی از ویژگی های این نوع پلتفرم مستلزم پرداخت هزینه های بسیاری است. با این حال برای طراحی چت بات های فروش و پشتیبانی با قابلیت های خاص میتوان از پلتفرم های سفارشی همچون Botsify ، IBM Watson Assistant، Microsoft Bot Frameworkاستفاده نمود.

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

هزینه های توسعه چت بات فروش و پشتیبانی

یکی از مواردی که در هزینه طراحی چت بات فروش و پشتیبانی اهمیت بسیاری دارد، هزینه های توسعه ی آن است. طراحی رابط کاربری جذاب و کاربرپسند، ایجاد متن های چت بات متناسب با شخصیت و لحن برند و ادغام با سیستم هایی همچون سیستم حسابداری و یا مدیریت مشتری (CRM) را میتوان از هزینه های توسعه این نوع چت بات ها به شمار آورد.
البته ناگفته نماند اگر مسلط به دانش برنامه نویسی هستید میتوانید به راحتی با حذف هزینه های توسعه چت بات مورد نظر خود را طراحی کنید. اما در صورتی که دانشی در حوزه برنامه نویسی ندارید بایستی هزینه ای را برای استخدام یک توسعه دهنده در نظر بگیرید که این هزینه با توجه به فاکتورهایی همچون میزان مهارت و تجربه توسعه دهنده، پیچیدگی پروژه و موقعیت مکانی متفاوت خواهد بود.

هزینه های قابلیت های اضافی

برخی از کسب و کار ها برای آن که بتوانند بهترین پشتیبانی را به مشتریان خود ارائه دهند و در زمینه ی فروش عملکرد مطلوبی از خود نشان دهند به دنبال افزودن قابلیت هایی اضافی همچون ارائه گزارشات، تجزیه و تحلیل و غیره در طراحی چت بات فروش و پشتیبانی هستند که به طور معمول اضافه نمودن هر یک هزینه های اضافی را در برمیگیرد.

مهمترین نکاتی که در مورد طراحی چت بات فروش و پشتیبانی باید بدانید!

چنانچه قصد دارید در سیستم فروش و پشتیبانی کسب و کار خود از رابط‌های مکالمه محور همچون چت بات استفاده کنید، نیاز است تا چندین نکته را مد نظر قرار دهید:
• پس از طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی در وهله اول نیاز است این موضوع را برای کاربران خود روشن کنید که در فرآیند پشتیبانی، با یک ربات در حال گفتگو هستند. درست است که چت بات‌ها همانند یک نیروی انسانی پاسخگوی سوالات کاربران میباشند، اما بهتر است در ابتدا مکالمه این مسئله را با کاربران در میان بگذارید.
• باید توجه داشته باشید که در طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی خواسته‌های مشتریان با یکدیگر متفاوت است و هر روز بر خواسته‌های جدید آنها افزوده میشود. از این رو در طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی بایستی این موضوع را متناسب با نیاز کسب و کارها در نظر گرفت.
• برای آن که فروش خود را چندین برابر کنید نیاز است هر زمان که مشتریان حضور داشته باشند در کنار آنها باشید. از این رو میتوانید با چت بات فروش و پشتیبانی همیشه در دسترس باشید.

چالش ها و راه حل ها در طراحی چت بات فروش و پشتیبانی

برای چالش هایی که در طراحی چت بات فروش و پشتیبانی ممکن است با آن رو به رو شوید  و راه حل های آن جدولی را تهیه کردیم که خوب است به آن توجه ای داشته باشید!

چالش ها و راه حل هایی در طراحی چت بات فروش و پشتیبانی

 

پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی در طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی

همانطور که گفته شد طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی به دو روش کد نویسی و یا از طریق هوش مصنوعی قابل انجام است. اگر بخواهید این نوع چت بات‌ها را با برنامه نویسی طراحی کنید نیاز است تا با پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی در این خصوص آشنا شوید.

PHP

زبان برنامه نویسی PHPیکی از کاربردی‌ترین زبان‌هایی است که در چندین نسخه قابل استفاده میباشد. از برجسته‌ترین ویژگی‌های زبانPHP میتوان به پشتیبانی خوب، رایگان، متن باز و جامعه بزرگ اشاره کرد از این رو در طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی این زبان توانسته محبوبیت بسیاری را در میان توسعه دهندگان و طراحان چت بات‌ها پیدا کند.

Python

پایتون را میتوان یکی از زبان‌های برنامه نویسی چند منظوره معرفی کرد که در ساخت چت بات‌ها به ویژه چت بات‌های فروش و پشتیبانی بیشترین کاربرد را دارد. خوانایی بالا، متن باز بودن، قابل توسعه و اجرای آسان از ویژگی‌های این زبان برنامه نویسی محبوب به شمار می‌آید.

طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی

Go

عنوان موثر ترین و قابل اعتمادترین زبان برنامه نویسی توسعه یافته توسط گوگل در طراحی چت بات پشتیبانی و فروش به زبان Go تعلق دارد. گفته میشود این زبان یک زبان برنامه نویسی سیستم محور بوده و میتوان ظرفیت قوی و قابلیت اجرای چندین کار به صورت همزمان را از مزیت‌های زبان Goدانست. بنابراین برای ساخت یک چت بات در حوزه فروش و پشتیبانی این زبان میتواند بهترین گزینه باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی شرط ماندن کسب و کارهای در میدان رقابت بهره مندی از ابزارهایی است که بتوان با استفاده از آنها فروش و سود را تا چندین برابر افزایش داد. با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های چت بات‌ها کسب و کارهای بسیاری به دنبال ساخت و طراحی چت بات فروش و پشتیبانی هستند. ما در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی در خصوص طراحی ربات چت فروش و پشتیبانی شما را در این امر یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form