هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

مقدمه

همانطور که میدانید برای ماندن در بازار رقابت و بقای کسب و کار خود نیاز است تا همگام با دنیای دیجیتال قدم بردارید. این روزها هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به یکی از موضوعات داغ و ترند تبدیل شده است به طوری که کمتر کسب و کار موفقی را میتوانید پیدا کنید که برای رشد و پیشرفت خود از ابزارهای مارکتینگ هوش مصنوعی استفاده نکرده باشد. از طرفی این واقعیت که کاربرد هوش مصنوعی در فروش و افزایش بازدهی تجارت به عنوان مهمترین کاربرد هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌آید، بر کسی پوشیده نیست.

آنچه در این مقاله می خوانید:

از این رو میتوان گفت دیجیتال مارکتینگ بزرگترین حوزه‌ای است که با ورود هوش مصنوعی با تحولات عظیمی روبه رو شده است.درست است که دیجیتال مارکتینگ و هوش مصنوعی دو مقوله جدا از هم معرفی میشوند، اما ترکیب آنها در کنار یکدیگر میتواند غوغایی را در بازاریابی دیجیتال به پا کند. این در حالی است که بهینه کردن پلن‌های کسب و کار و برنامه ریزی برای استراتژی مارکتینگ با ابزارهای مارکتنیگ هوش مصنوعی امکانپذیر است. در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را درخصوص هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ برایتان شرح دهیم و به معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در این حوزه بپردازیم.

تاثیرات هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

در حوزه دیجیتال مارکتینگ تصمیم گیری بر اساس داده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن از اهمیت بسیاری برخوردار است. از طرفی هوش مصنوعی به دلیل توانایی بی نظیری در جمع آوری اطلاعات و تجریه و تحلیل آنها دارد و از طرفی با اعمال و واکنش به آنها میتواند نقش موثری در موفقیت بازاریابی دیجیتال داشته باشد. اگر بخواهیم از تاثیرات هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم که عبارتند از:

جمع آوری داده و تجزیه و تحلیل

میتوان گفت هنگامی که هوش مصنوعی با مدیریت ارتباط با مشتری که به عنوان یکی از استراتژی‌های تجاری شناخته میشود، ادغام شود میتواند نقش موثری در این زمینه ایفا کند. به گونه‌ای که هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا از سیستم عامل‌های مختلف اطلاعات و داده‌های دقیقی را از بازار هدف جمع آوری کرده و پس از شناسایی نیازهای کاربران به کسب و کارها کمک کند تا بتوانند استراتژی بازاریابی خود را بر اساس تجزیه و تحلیل‌های هوش مصنوعی بچینند.

پشتیبانی دقیق و سریع

این روزها سرعت در تمامی زمینه‌ها حرف اول را میزند.از این رو میتوان گفت کسب و کاری میتواند در دیجیتال مارکتینگ موفق باشد که بتواند پاسخگویی به مشتریان خود را به صورت دقیق و در کمترین زمان انجام دهد. یکی از تاثیرات هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ، پشتیبانی دقیق و سریع آن است. به طوری که بسیاری از کسب و کارها برای پاسخ به مشتریان خود از Chatbots هوش مصنوعی در سیستم خود استفاده می‌کنند.

افزایش تجربه کاربری

یک وب سایت زمانی میتواند مخاطبان را به سوی خود جذب کند که از یک تجربه کاربری خوبی برخوردار باشد. اما تاثیر هوش مصنوعی در دیجیتال مارکیتنگ بر تجربه کاربری را میتوان این گونه بیان کرد که روند پیش بینی رفتار و شخصیت خریدار و چرخه‌های جستجوی آن با سرعت بالایی طی میشود.

تاثیرات هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوای هوشمند

تولید محتوا را میتوان به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های دیجیتال مارکتنیگ معرفی نمود. تاثیر هوش مصنوعی بر این بخش به این صورت است که هوش مصنوعی با ارائه ابزارهای پیشرفته و قدرتمند خود در زمینه تولید محتوا به کمک تولیدکنندگان محتوا می‌آید تا بتوانند با گرفتن ایده، محتواهایی هدفمند تولید کنند.

مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

توانایی در تجزیه و تحلیل و تفسیر دقیق حجم عظیمی از داده‌های مرتبط با مشتریان در کمترین زمان از قابلیت‌های فناوری هوش مصنوعی به شمار می‌آید. از این رو در میان بازاریابان دیجیتال به عنوان یک ابزار حیاتی کاربرد دارد. هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به دلیل پتاسیل افزایش فردی و بهره وری بالای آن از کاربردهای بسیاری برخوردار است. مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر است:

تبلیغات هدفمند و موثر

اهمیت تبلیغات در بازاریابی دیجیتال بر کسی پوشیده نیست. به طوری که رشد و پیشرفت کسب و کارها در گرو تبلیغات هدفمند است. حضور هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ توانست تاثیراتی را بر روی روند هدف گذاری تبلیغات بگذارد . به این صورت که الگوریتم‌ها هوش مصنوعی با شناسایی مجموعه داده‌های بزرگ همچون رفتار مشتری، عادات خرید و غیره و تحلیل آنها به صورت دقیق به کسب و کارها کمک میکنند تا بتوانند بهترین مخاطبان تبلیغاتی خود را انتخاب نمایند.همچنین شخصی سازی مبتی بر هوش مصنوعی میتواند به کسب و کارها این امکان را بدهد تا بر اساس ترجیحات و رفتار مشتری تبلیغات خود را با ارسال پیام‌های شخصی سازی برای مشتریان بهبود دهند.

بهبود تجربه کاربری

از کاربردهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ میتوان به بهبود تجربه کاربری اشاره نمود. به گونه‌ای که هوش مصنوعی قادر است با ارائه پیشنهاداتی همون طراحی صفحات،محل قرار گیری دکمه‌های مختلف و نوع CTA به طراحان وب سایت‌ها بتوان در جهت بهبود تجربه کاربری در کمپین‌های تبلیغاتی گام برداشت.

مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

انتخاب هوشمند مشتریان

یکی از مهمترین کاربرد هوش مصنوعی در فروش، انتخاب هوشمند مشتریان است. این در حالی است که هوش مصنوعی میتواند با تحلیل دقیق رفتار مخاطبان هدف، مشتریانی را شناسایی کند که بیشترین احتمال خرید را داشته باشد. گفتنی است این کار تاثیر بسزایی در فروش کسب و کارها دارد.هم چنین باید خاطر نشان کرد درک بهتر بازاریابان دیجیتال از نیازهای مخاطبان باعث میشود تا بتوانند کمپین‌های تبلیغاتی را بهبود دهند.

تولید محتوای هدفمند

هوش مصنوعی با ارائه ابزارهای قوی و پیشرفته خود در حوزه تولید محتوا توانست تحولاتی را در دیجیتال مارکتینگ ایجاد کند. به طوری که برخی ‌ها بر این باورند که به مروز زمان هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ میتواند جایگزین تولید کنندگان و کارشناسان محتوا شود، در حالی که حقیقت چیز دیگری است. هوش مصنوعی با توجه به این که پیشرفت چشمگیری داشته اما نیاز است برای صحت محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی از نیروی انسانی استفاده شود. اما تولید محتوای هدفمند در تمامی قالب‌ها با هوش مصنوعی به گونه‌ای است که میتواند برروند تولید محتوا سرعت بخشد و از طرفی با بهره مندی از ابزارهای هوش مصنوعی محتواهای ویدیویی و یا عکس‌های جذاب و کاربر پسندی تولید کرد.

چت بات‌ها

چت بات‌هایی که توسط هوش مصنوعی ساخته شده‌اند میتواند در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال نقش موثری داشته باشد. به طوری که با استفاده از آن میتوان خدمات مشتریان را بهبود بخشید و حجم کاری تیم پشتیبانی را کاهش داد، هم چنین چت بات‌ها قابلیت گفتگو با کاربران را دارد که میتواند تعامل وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهد. ارائه تخفیفات یا تبلیغات شخصی سازی شده بر مبنای رفتار و ترجیحات کاربران و جمع آوری ایمیل و شماره تلفن‌ها به منظور تولید سرنخ و بازاریابی از جمله کاربردهای چت بات‌ها هوش مصنوعی در بازاریابی مدرن به شمار می‌آید.

بهترین ابزارهای مارکتینگ هوش مصنوعی

در خصوص ابزارهای مارکتینگ هوش مصنوعی میتوان گفت، با بهره مندی از آنها میتوان پیاده سازی استراتژی مارکتینگ را انجام داد تا بتوان بدون نیاز به نیروهای انسانی و در کوتاه‌ترین زمان رفتار خریدار را پیش بینی نمود. از این رو بسیاری از کسب و کارها در تلاشند تا از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند. در ادامه میخواهیم چند نمونه از بهترین ابزارهای مارکتنیگ هوش مصنوعی معرفی کنیم:

Jasper

میتوان بهترین هوش مصنوعی برای تبلیغات را ابزار Jasper دانست. این ابزار توانایی بی نظیری در تولید متن‌های تبلیغاتی دارد. این در حالی است که سرعت بالای تولید محتواهای متنی با کیفیت از برتری‌های این ابزار هوش مصنوعی برای تبلیغات کسب و کارهای بزرگ به شمار می‌آید.

GrowthBar

همانطور که گفته شد، تولید محتوا یکی از ارکان‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ است. ابزار GrowthBar از جمله ابزارهای هوش مصنوعی که در تولید محتوای خودکار مورد استفاده قرار میگیرد. گفتنی است علاوه بر تولید محتوا در بهینه سازی موتورهای جستجو( SEO) ، تعداد کلمات دقیق لینک‌ها، تصاویر و محتوا و ارائه کیورد نیز توانمند عمل میکند. ناگفته نماند تکنولوژی که در ابزار به کار گرفته شده از هوش مصنوعی GPT-3 است که توسط OpenAi توسعه یافته است.

Flick

ابزار Flick را میتوان به عنوان بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ برای سوشال مدیا معرفی نمود. گفتنی است میتوان به منظور طوفانی ذهنی ایده برای تولید محتوای سوشال مدیا از ابزار Flick استفاده نمود. محتوای کپشن، زمان بندی پست‌ها، مدیریت و جستجوی هشتگ، پیشنهاد خودکار هشتگ‌ توسط این ابزارمارکتینگ هوش مصنوعی امکان پذیر است.

Pictory

یکی از تاثیرگذارترین روش‌های تبلیغاتی، تولید ویدیوهای تبلیغاتی است. کار با این ابزار نیاز به آموزشی خاصی ندارد. روش استفاده از این ابزار به این صورت است که میتوان تنها با نوشتن یک اسکریپت و یک متن کوتاه در ابزار Pictory در مدت زمان کوتاهی ویدیوی تبلیغاتی مورد نظر ساخته میشود.

Frase.io

لذت تولید محتوای بهینه شده را میتوانید با ابزار Frase.io تجربه کنید. برای استفاده از این ابزار کافی است موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید و باقی کار را به Frase.io بسپارید. این ابزار به صورت خودکار از سایت‌های برتر داده‌ها را استخراج نموده و آنها را مقایسه مینماید. از طرف دیگر با ایجاد یک ساختار اولیه برای سئو به کاربر این امکان را میدهد تا بتواند محتوایی را تولید کند که در موتورهای جستجو بهترین رتبه را کسب کند.

آینده هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

آینده هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

همانطور که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و هوش مصنوعی نیز همچنان قوی‌تر از گذشته به روند رشد خود ادامه میدهد. از این رو پیش بینی میشود در آینده روند و الگوریتم‌های هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به شکل بیش از حد شخصی سازی شده ، نقشه برداری سفر مشتری پیشرفته، تقویت اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی، هوش مصنوعی اخلاقی و مسئولیت پذیر و تصمیم گیری مبتنی بر داده در اختیار بازاریابان قرار خواهد گرفت.

نتیجه گیری

به طور کلی حضور هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ توانسته نقش موثری در رشد تبلیغات و فروش کسب و کارها ایفا کند. ابزارهای قدرتمند و پیشرفته مارکتنیگ هوش مصنوعی به کمک بازاریابان آمده‌اند تا بتوانند با کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی کمپین‌های بازاریابی را بهبود بخشند. ما در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی در خصوص تاثیرات و کاربردهای هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ و معرفی بهترین ابزارهای مارکتینگ هوش مصنوعی به شما در این امر یاری کنیم.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره رایگان

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form