تاثیر رنگ‌ها در طراحی اپلیکیشن که نباید از آن غافل باشید!

مقدمه

هزاران رنگ در اطراف ما وجود دارند و هر یک انرژی خاص خود را داشته و احساسی را منتقل می‌کنند. تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که چرا در تابلوها، دکمه‌ها و یا علامت‌های هشداردهنده از رنگ قرمز استفاده می‌شود؟! و یا برای اعلام موفقیت و تایید از رنگ سبز کمک می‌گیرند؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

چشم ما روزانه با صدها هزار رنگ زیبا که گاهی حتی نام آنها را هم نمی‌دانیم در ارتباط است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید رنگ‌ها هم انرژی دارند! بله؛ هر رنگ انرژی و احساس مخصوص خود را به بیننده القا می‌کند و در حال و احوال محیط تاثیرگذار است. به همین دلیل انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن یکی از ترفندهای هوشمندانه و تازه است که طراحان خبره از آن مطلع هستند. این قسمت از آموزش طراحی اپلیکیشن برای طراحان اپلیکیشن عزیز تهیه شده است تا آنها را بیشتر با رنگ‌ها و تاثیر رنگ در طراحی اپلیکیشن در جلب رضایت کاربر آشنا کند. پس تا انتها آن ما را همراهی کنید.

 

هنگام طراحی یک برنامه جدید، اغلب تصمیم گیری در مورد طرح رنگی که به خوبی کار می کند دشوار است، زیرا تعداد نامحدودی از ترکیب رنگ های ممکن وجود دارد. در این مقاله به مهم ترین نکات مربوط به رنگ در اپلیکیشن ها می پردازیم و تاثیر رنگ در اپلیکیشن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. ما الگوهای طرح رنگ سنتی (تک رنگ، آنالوگ، مکمل)، ترکیب رنگ های سفارشی که صرفاً بر اساس هیچ الگوی نیستند را پوشش خواهیم داد، و همچنین یاد خواهیم گرفت که چگونه رنگ ها و کنتراست هایی را برای برنامه خود انتخاب کنیم که از قابلیت استفاده پشتیبانی می کنند. اگر می‌خواهید مهارت‌های خود را در استفاده از رنگ تقویت کنید، می‌توانید Adobe XD را به صورت رایگان دانلود و آزمایش کنید و بلافاصله شروع کنید.

رنگ‌ها و تاثیر غیرقابل انکار آنها در طراحی اپلیکیشن!

هزاران رنگ در اطراف ما وجود دارند و هر یک انرژی خاص خود را داشته و احساسی را منتقل می‌کنند. تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که چرا در تابلوها، دکمه‌ها و یا علامت‌های هشداردهنده از رنگ قرمز استفاده می‌شود؟! و یا برای اعلام موفقیت و تایید از رنگ سبز کمک می‌گیرند؟

همه این‌ها از روانشناسی و تاثیر رنگ‌ها در ذهن بشر نشات گرفته است. در واقع رنگ‌ها به همراه خود موجی از انرژی دارند و یک احساس یا موضوع را به بیننده خود انتقال می‌دهند. به همین دلیل در اکثر موارد از رنگ قرمز برای ایجاد اخطار، ترس، اضطراب و یا القا احساساتی از این دست بهره می‌برند.

انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن نیز به همین دلیل اهمیت دارد، زیرا باید احساس درست و منطقی به کاربر منتقل شود و احوالات درونی وی را تحت تاثیر قرار دهد.

بگذارید تاثیر انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن را از زاویه دیگری بررسی کنیم. زمانی که شما فروشنده یک فروشگاه هستید، طرز برخورد شما با مشتریان، لبخند روی چهره و کلماتی که به کار می‌برید، در متقاعد کردن مشتریان و احساس رضایت از خرید تاثیرگذار است.

اما زمانی که از طریق اپلیکیشن محصولی را به مشتریان ارائه می‌دهید، دیگر خبری از ارتباط حضوری نیست. اینجاست که رنگ‌های به کار رفته در اپلیکیشن می‌توانند همانند لبخند روی چهره فروشنده، انرژی‌بخش و جذاب باشند!

به همین علت هیچگاه تاثیر بسزای رنگ‌ها در طراحی اپلیکیشن را فراموش نکنید. پس اگر مایلید بدانید که چه اصول و نکاتی می‌توانند در انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن به شما کمک کنند، ادامه مطالب را از دست ندهید!

 

انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن

هر رنگ نماد چیست؟!

برای شروع یک طراحی گرافیکی اصولی و هوشمند، آگاهی از انرژی و نماد هر رنگ اولیت دارد. این دانش به انتخاب موفق رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن کمک شایانی خواهد کرد.

رنگ قرمز:

نشان‌دهنده انرژی بالا، شور و نشاط و عشق است و به همین دلیل برای موارد پراهمیت نظیر؛ هشدارها و یا دعوت به اقدام (call to action) از آن استفاده می‌شود. البته به علت تاثیر و انرژی مضاعف این رنگ و همچنین آزاردهنده بودن، باید به اندازه و به دور از افراط از آن استفاده نمایید.

 

رنگ آبی:

رنگ آبی که در لوگو و رنگ‌آمیزی داخلی بسیاری از اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها به کار رفته است، نشانی از اعتماد، آرامش، امنیت و اطمینان می‌باشد. این رنگ در طراحی اکثر اپلیکیشن‌های پیام رسان و یا وبسایت‌های خدماتی برای القای حس اعتماد و امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رنگ سبز:

رنگ سبز نیز به علت وجود آن در طبیعت، احساس شادابی، طراوت و سلامتی را در افراد ایجاد می‌کند. به همین دلیل در مراکز درمانی و یا دکوراسیون منازل نیز کاربرد بسیاری دارد.

 

رنگ سفید:

این رنگ نیز نماد صلح و آرامش و همچنین پاکی می‌باشد. رنگ سفید یک رنگ خنثی محسوب می‌شود و به همین دلیل در ترکیب با بسیاری از تم‌های رنگی از آن کمک می‌گیرند.

 

رنگ زرد:

رنگ زرد نیز انرژی مثبت و نشاط زیادی را القا می‌کند و به همین دلیل در طراحی اپلیکیشن و وبسایت نیز برای جلب توجه کاربران از آن بهره می‌برند.

 

انواع رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

نکاتی پیرامون انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن که باید بدانید!

بگذارید مجدد تاکید کنیم که یک اپلیکیشن محبوب، لزوما تنها بهترین عملکرد را ندارد! بلکه زیبایی و رنگ و لعاب آن قادر است تا رقابت تنگاتنگی با عملکرد داشته باشد.

در واقع برای موفقیت باید هم برای بهترین عملکرد و کارایی تلاش کنید و هم برای جذابیت و زیبایی ظاهری! پس نکات زیر را در نظر بگیرید تا بخش گرافیک و ظاهر اپلیکیشن را با قدرت بالا به اجرا درآورده و رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن را برگزینید:

· به مخاطبان و جامعه هدف توجه کنید:

تاثیر رنگ در طراحی اپلیکیشن

 

همواره به خاطر داشته باشید که اکثر مخاطبان اپلیکیشن شما از چه قشر و بازه سنی هستند و یا حتی از چه فرهنگ و ملیتی؟!

این موضوع به شما کمک می‌کند تا رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن را با آگهی بیشتری انتخاب کنید و در نتیجه رضایت و توجه بیشتری را جلب نمایید.

زیرا واکنش و احساسی که از هر رنگ به مخاطب منتقل می‌شود، تحت تاثیر عواملی همچون؛ فرهنگ، جنسیت، بازه سنی، سلیقه است و در نتیجه برای آن که احساس درستی را به وی القا نمایید، بهتر است با مشخصات کلی آنها آشنا باشید.

 

· از رنگ‌ها لوگو استفاده کنید:

لوگو برند شما معرف هویت شماست و مسلما برای طراحی و انتخاب رنگ‌های آن وقت زیادی صرف کرده‌اید، پس اگر ممکن بود از همان ترکیب و طیف رنگ‌ها نیز برای طراحی قسمت‌های مختلف اپلیکیشن نیز استفاده کنید.

  • گاهی لازم است ساختارها را در هم بشکنید!

لطفا و خواهشا کپی برداری نکنید و تکراری نباشید! صدها هزار رنگ زیبا و هیجان‌انگیز در طبیعت وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. پس گاهی خلاقیت به خرج داده و به جای کپی برداری، ساختارهای مرسوم را کنار گذاشته و متفاوت باشید!

از متفاوت بودن نترسید، گاهی همین مانند دیگران نبودن می‌تواند کمک کند تا نام برند شما به عنوان یک برند نوآور و خلاق در یادها بماند.

 

· از ترکیب رنگ‌ها در طبیعت و محیط اطراف ایده بگیرید:

انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن در واقع هم کار آسانی است و هم کار دشواری!

آسان از این نظر که با نگاهی به طبیعت و رنگ‌آمیزی فوق زیبای خلقت می‌توانید صدها ایده و ترکیب زیبا بیابید. و البته سخت از این نظر که باید رنگ‌های منتخب را از بعد روانشناسی، زیبایی‌شناسی و انرژی مورد سنجش قرار دهید و مناسب‌ترین آنها را برگزینید.

 

· چرخه رنگ را برای تاثیر رنگ در طراحی اپلیکیشن بشناسید:

چرخه رنگ و آگاهی از ترکیب‌های متنوع رنگی آن، دید بازتری را در مواجه با انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن فراهم می‌آورد. اولین روش این است که تنها از یک رنگ و سایه‌های تیره و روشن آن را برای دیزاین اپلیکیشن انتخاب کنید.

در روش دوم می‌توانید از رنگ‌هایی که در چرخه در کنار یکدیگر قرار دارند استفاده کنید. و در روش سوم باید دو رنگ که در مقابل یکدیگر قرار دارند را به عنوان دو رنگ مکمل به کار ببرید.

پس آشنایی با چرخه رنگ به شما در انتخاب یک ترکیب رنگ محشر و فوق‌العاده برای طراحی اپلیکیشن کمک خواهد کرد.

 

چرخه رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله ایراکد به بررسی نکات طلایی برای انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن پرداختیم. همان طور که متوجه شدید، رنگ‌ها حامل انرژی هستند و احساسات مختص خود را به بیننده القا می‌کنند.

پس در طراحی اپلیکیشن و وبسایت نیز به انتخاب رنگ و طراحی گرافیکی توجه ویژه‌ای داشته باشید، تا مخاطبان جذب زیبایی و جذابیت اپلیکیشن شما شوند! البته فراموش نکنید که اهمیت عملکرد و قابلیت‌های کاربردی اپلیکیشن نیز با همین قدرت پا برجاست!

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form