آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

صفحه 404 و چگونگی ایجاد آن

صفحه ۴۰۴ چیست؟

همانطور که می دانید صفحه 404 یکی از مهمترین و اساسی ترین صفحات در طراحی وب سایت است. و هر سایت باید یک صفحه 404 داشته باشد. در واقع اگر بخواهیم توضیح فنی بدهیم، هر زمان که کاربری وارد یکی از صفحات اینترنت می شود، مرورگر همان یوزر درخواستی را برای سرور ارسال می کند و سرور به دنبال آن پیج می گردد. اگر صفحه مورد نظر یافت شد که برای کاربر نمایش داده می شود ولی اگر یافت نشد مرورگر یک صفحه 404 نمایش می دهد که کاربر بفهمد این صفحه وجود ندارد.

چگونه یک صفحه 404 ایده آل داشته باشیم

چرا صفحه ۴۰۴ ایجاد می شود؟

  1. زمانی یک صفحه ای وجود داشته ولی الان دیگر نیازی به وجود آن صفحه نیست و حتی آن را ریدایرکت هم نمی کنیم و آن را حذف می کنیم.
  2. ممکن است در زمان کدنویسی سایت صفحاتی ایجاد می شود که لزومی نداشته و هیچ وقت هم وجود خارجی نداشته اند و توسط ادمین سایت ایجاد نمی شود بلکه توسط CMS ایجاد می شوند.
  3. مورد بعدی زمانی است که وب سایتی به شما لینک می دهد ولی لینک به صورت اشتباه درج می شود و کاربران وقتی روی آن لینک اشتباه کلیک می کنند برای آنها صفحه 404 نمایش داده می شود.

نکاتی برای داشتن صفحه ۴۰۴ ایده آل

  • پیام خیلی خوب و واضحی برای صفحه 404 بنویسیم تا کاربر متوجه شود دلیل نبودن این صفحه چیست.
  • یک کادر سرچ قرار دهیم تا کاربر بتواند اگر موردی را می خواهد سرج کند به آن دست پیدا کند.
  • یک توضیحی از وب سایت خودمان در این صفحه قرار دهیم و یا یک سری مطلب در پایین صفحه قرار دهیم.
  • می توانید از دکمه ” بازگشت به صفحه اصلی” سایت استفاده کنیم تا کاربر به صفحه اصلی برگشته و از قسمت های دیگر سایت استفاده کند.

نتیجه گیری

می توان گفت که ما در صفحه 404 دو هدف اصلی داریم: یکی اینکه باید کاربر را متوجه کنیم که ممکن است این اتفاقی که رخ داده از سمت خود او بوده یا از سمت سایت ما باشد. دوم اینکه کاربر را به صفحه ای ارجاع دهیم (با مطالب مرتبط، دکمه بازگشت به صفحه اصلی و … ) که شاید با نیاز او مرتبط باشد. این ها از جمله مواردی بود که جزو نیازهای اساسی وب سایت ما به حساب می آید.

خدمات ایراکد

تماس با ما
  • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 91015061-021 تماس بگیرید