لوگوی ایراکد

آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

تجارت الکترونیک چیست؟ مزایا و معایب

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

فهرست محتوا

تجارت الکترونیک چیست؟

مقدمه:

خیلی وقت ها پیش می اید که حوصله رفتن به فروشگاه برای خرید را ندارید و یا حتی بدلیل دور بودن مرکزخرید مد نظرتان و یا آلودگی هوا نتوانستید آن چه را که به آن نیاز دارید بخرید. در این طور مواقع می توانید با حضور در منزل و بدون صرف زمان طولانی و هزینه های اضافه برای پیمودن و رسیدن به فروشگاه از داخل منزل ومحل کارخود بوسیله اینترنت و فروشگاه های اینترنتی که حوزه آن برپایه تجارت الکترونیک است خرید نمایید.

این نوع تجارت روزبه روز درسراسر جهان روبه گسترش است که انسان ها را به سوی راحتی در خرید از انواع فروشگاه های اینترنتی جهان سوق می دهد که البته اسنفاده از آن، ویژگی ها و معایب بسیاری دارد که نیازاست مخاطب بیشتر با این گونه تجارت آشنا گردد.

در این مقاله سعی بر آن داریم که افرار، با تجارت الکترونیک چیست؟ ،مزایا و معایب ان اشنا شده تا شاید روزی رغبت به خرید از این نوع فروشگاه ها را داشته باشند.

تجارت الکترونیک

آشنایی با نوعی ازتکنولوژی دیجیتالی به نام (تجارت الکترونیک)

تجارت الکترونیک نیز، مانند هر تکنولوژی دیجیتالی یا بازار خریدِ دیگری که بر مصرف‌کننده‌ استوار است، در طول سال‌ها تکامل یافته است. با محبوب‌تر شدن دستگاه‌های تلفن همراه، تجارت گوشی همراه نیز بازار مختص خود را پیدا کرده است. با ظهور سایت‌هایی مانند فیس‌بوک و پینترست (Pinterest)، شبکه‌های اجتماعی به محرک مهمی برای تجارت الکترونیک مبدل شده‌اند.

بازارِ در حالِ تغییر، فرصت بزرگی را برای کسب‌و‌کارها فراهم می‌کند تا ارتباط خود با مشتری را بهبود دهند و بازار خود را در دنیای آنلاین گسترش دهند.

چهارنوع دسته بندی تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت به تجارت:شرکت هایی که از طریق تجارت با یکدیگر در ارتباط هستندبرای نمونه می توان گفت افرادی که در حوزه تولید فعالیت دارند محصولاتشان را به توزیع کنندگان می فروشند و عمده فروشان نیزاین امر را در خصوص خرده فروشان انجام می دهند.

تجارت به مصرف کننده:نوعی ازتجارت است که بدون نیاز به حضوروتعامل با انسان، کالارا از طریق فروشگاه های اینترنتی به افراد می فروشندکه از این نوع فروشگاه هامیتوان به دیجی کالانیز اشاره کرد.

مصرف کننده به تجارت:در این نوع تجارت مصرف کننده ،نوعی پروژه رابه ظور اینترنتی و از نوع انلاین برای شرکت ارسال می کندو شرکت درمقابل برای انجام ان پروژه مبلغی راعنوان و سپس پیشنهاد می دهدکه فرد مصرف کننده با درنظرگرفتن اینکه کدام قیمت پیشنهادی بهتراست همان شرکت پیشنهاد دهنده راانتخاب می کند.

مصرف کننده به مصرف کننده:این نوع تجارت دربازارها،انجمن ها و مکان های این چنینی مورد استفاده قرار می گردد که در آن  مردم می تواندبا دیگرافراد به خرید و فروش کالابپردازند.

مزیت های تجارت الکترونیک چیست؟

صرف وقت کمتر در زمان،امکان مشاهده موجودی انبار فروشگاه اینترنتی توسط مشتری،تخفیف ها و قیمت های ارزان ترنسبت به فروشگاه های معمولی،امکان استفاده 24 ساعته مشتری از فروشگاه اینترنتی،انجام تراکنش های فوری حساب توسط فروشگاه اینترنتی برای مشتری را میتوان از مهمترین مزیت های تجارت الکترونیک برشمرد.

معایب :

امنیت استفاده ازسایت فروشگاهی

خرید انلاین وساده ازطریق اینترنت برای مشتریان بسیاراسان است اما به سرقت رفتن اطلاعات توسط سایت های نامعتبر هنگام خرید اینترنتی از جمله مواردی مهمی است که می توان در این خصوص به آن اشاره کرد.بنابراین به منظور امنیت بیشتر باید ازسایت های معتبروشناسایی شده استفاده کنند.

اضافه کردن هزینه های پنهانی ذکرنشده هنگام خرید انلاین

در هنگام خریدحتما این نکته را مورد توجه قرار دهندکه گرینه ای به نام برگرداندن کالادر فروشگاه اینترنتی موقع خرید کالاوجود داشته با شدچون که تنها مشتری در زمان تحویل کالا می تواند آن را لمس کند و در صورت نارضایتی از طریق همان سایت برگشت دهد.

دیرتحویل داده شدن کالا به مشتری

از دیگر معایب تجارت الکترونیک دیر رسیدن کالا به دست مشتری است. دربیشترمواقع کالای سفارش داده شده در فروشگاه اینترنتی در زمانی زودترازتاریخ مورد نظر تحویل وی می گردداما دربعضی زمان ها نیزتاخیر در دریافت کالانیز ممکن است صورت پذیرد.

استفاده از وای فای رایگان و درمقابل ربوده شدن اطلاعات مشتریان

استفاده از وای فای اگرچه برای مشتریان هنگام خرید اسان است اما امکان دزدیده شدن اطلاعات مشتری توسط سایت های نامعتبرنیزوجودداردکه درصورت عدم تمایل به خریدهای اینترنتی می توانند به صورت حضوری خریدنمایند.

نتیجه گیری: درمجموع می توان گفت تجارت الکترونیک نوعی از تکنولوژی دیجیتالی جهان است که استفاده از این نوع فناوری روزبه روزدرسراسر دنیا روبه گسترش است که درصورت عدم استفاده ازاین نوع تجارت درهرکشوری از جهان می تواند باعث بروز مشکلاتی در حوزه های گوناگون نظیرسیاسی،اقتصادی،اجتماعی و دیگر حوزه ها گردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ایراکد

  • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 88881772-021 تماس بگیرید