آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

Menu

الگوریتم پاندای گوگل چیست؟

 

در گذشته الگوریتم های گوگل به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود و همین موضوع باعث می شد نتایجی که برای کاربران نمایش داده می شود با کیفیت نباشد و کاربران از جستجوی خود ناراضی باشند. تا جایی که نارضایتی کاربران در سال 2011 به دلیل افزایش محتوای بی کیفیت وب سایت ها و کاهش کیفیت نتایج جستجوی گوگل تیتر روزنامه ها شد. در این زمان متخصصان گوگل به فکر ایجاد یک الگوریتم جدید افتادند.

الگوریتم پاندا چیست؟

یکی از مهمترین الگوریتم های گوگل است که برای از بین بردن محتوای کوتاه و بی کیفیت و افزایش کیفیت محتوای وب سایت ها به وجود آمده است. این الگوریتم را به کشاورزی تشبیه کرده اند که در مزرعه محتوا، محتوای بی کیفیت را از بین می برد تا محتوای با کیفیت و ارزشمند جایگزین آن شود.

مرزعه محتوا روشی بود که در آن وبمستران با تولید محتواهای زیاد و بی ارزش اقدام به لینک سازی های مخرب می کردند.

معیارهای که الگوریتم پاندا به آن توجه می کند:

 1. طراحی زیبا: طراحی سایت باید دارای ارائه زیبا برای کاربر باشد به طوری که کاربر با مشاهده سایت ترغیب به استفاده از آن شود و زمان حضور کاربر در سایت افزایش پیدا کند.
 2. محتوای تکراری: منظور از محتوای تکراری تنها متن کپی شده نیست بلکه بازنویسی های نادرست و تکرار بیش از حد یک موضوع در مقاله هم از نظر گوگل محتوای تکراری محسوب می شود.
 3. ارزش افزوده: منظور از ارزش افزوده محتوایی است که اطلاعات جدیدی را به دانش کاربر اضافه کند و تنها تکرار محتوای سایر سایت ها نباشد.
 4. افزایش کیفیت متن: متن با کیفیت باید اطلاعات مهم و ارزشمندی را درباره موضوع مورد بحث کاربر در اختیار وی قرار دهد. کیفیت متن شامل: مناسب بودن حجم محتوا و استفاده از محتوای مدیا هم می شود.
 5. نکات نگارشی: رعایت نکات نگارشی و املایی باعث می شود که الگوریتم گوگل متن شما را بهتر بخواند و سریع تر آن را در گروه متن های با کیفیت قرار دهد.
 6. کاهش تبلیغات: وب سایت هایی که دارای تبلیغات زیاد و لینک های بسیار زیادی در محتوای خودشان هستند به سرعت توسط پاندا جریمه می شوند. اولین قدم در بهبود سایت شما می تواند حذف تبلیغات اضافی باشد.
 7. تعداد کلمات: کمیت محتوای تولید شده هم در الگوریتم پاندا مورد بررسی قرار می گیرد و یک محتوای کوتاه به عنوان متن بی کیفیت شناخته می شود البته این به معنی شاهنامه نوشتن هم نیست.
مطالعه مقاله  الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

بهای سنگین عصبانی کردن پاندای مهربان!

وب سایت هایی که توسط این الگوریتم جریمه می شوند به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. سایت هایی که در کنار محتوای با کیفیت از محتوای بی کیفیت و غیر استاندارد هم استفاده می کنند.

اقدامات لازم:

 • حذف یا بهبود محتوای بی کیفیت.
 • با تغییر استراتژی تنها به تولید محتوای با کیفیت بپردازید.
 1. سایت هایی که تنها از محتوای کپی شده و بی کیفیت استفاده می کنند و محتوای آنها بدون ارزش افزوده است.

اقدامات لازم:

 • وب سایت را فراموش کنید و با ایجاد دامنه جدید و تغییر استراتژی به تولید محتوای با کیفیت برایوب سایت جدید خود بپردازید.

نکات مهم در تولید محتوای مورد پسند گوگل

در صورتی که وب سایت جدیدی ایجاد کرده اید و به فکر تدوین استراتژی برای تولید محتوای با کیفیت هستید به این نکات توجه کنید:

 • قبل از تولید محتوا به نیاز مخاطب فکر کنید.
 • کیفیت محتوا را فدای کمیت آن نکنید.
 • توجه داشته باشید که ملاک موفقیت شما تنها رتبه بندی گوگل نیست.
 • استانداردهای گوگل برای درک محتوای صفحات را بشناسید.

باورهای نادرست درمورد الگوریتم پاندا

 • پاندا فقط به کپی بودن محتوا توجه می کند در صورتی که اصلا اینطور نیست.
 • پاندا به مسائل فنی وب سایت توجه می کند در صورتی که الگوریتم پاندا علیرغم اینکه مسائل فنی دارای اهمیت زیادی هستند به آنها توجهی نمی کند.

نتیجه گیری

در پایان می توان گفت یکی از بهترین روش های در امان بودن از جریمه های الگوریتم پاندای گوگل ایجاد یک برند معتبر و توسعه آن است و صد البته که این کار در گرو تولید محتوای با کیفیت و اصیل خواهد بود.

مطالعه مقاله  آشنایی با الگوریتم هوش مصنوعی گوگل (رنک برین)

خدمات ایراکد

 • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 91015061-021 تماس بگیرید