آشنایی با مجوز سایت فروشگاهی و اهمیت آن

آشنایی با مجوز سایت فروشگاهی و اهمیت آن

مقدمه

نکته مهم برای شروع فعالیت های سایت فروشگاهی آنها اخذ مجوز سایت فروشگاهی است زیرا بدون این مجوز امکان استفاده از سایت را نخواهند داشت به همین منظور در این مقاله سعی داریم تا به مجوزهایی که برای این امر لازم است بپردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

امروزه فروشگاه های سنتی جای خود را به سایت های فروشگاهی داده اند و این موضوع باعث شده تا شاهد طراحی سایت‌های فروشگاهی متعددی باشیم زیرا اگر یک فروشگاه بخواهد در عرصه رقابت از رقیبان خود پیشی بگیرد ناگزیر به طراحی سایت فروشگاهی است اما یک نکته مهم برای شروع فعالیت آنها اخذ مجوز سایت فروشگاهی است زیرا بدون این مجوز امکان استفاده از سایت را نخواهند داشت به همین منظور در این مقاله سعی داریم تا به مجوزهایی که برای این امر لازم است بپردازیم تا شما بتوانید با آگاهی بیشتر نسبت به اخذ آن اقدام کنید.

آیا مجوز سایت فروشگاهی لازم است؟

اگر قصد ساخت سایت معتبر برای فروشگاه خود را دارید می‌توانید مانند سایر سایت‌های دیگر به راحتی بدون نیاز به مجوز خاصی آن را بسازید یک سوال مهم که برای افراد ممکن است پیش آید این است که مجوز سایت فروشگاهی یک کار ضروری است و بدون آن نمی توان فعالیت نمود؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است زیرا همانطور که در بالا گفتیم شما ‌ی توانید بدون نیاز به هیچ گونه مجوز سایت فروشگاهی، سایت خود را بسازید اما اگر مجوز های لازم را برای ادامه فعالیت خود نداشته باشید با مشکلات زیر مواجه خواهید شد:

 • عدم اعمتاد مشتری:

گفتنی است که مشتریان در صورتی حاضر به خرید از سایت‌های فروشگاهی خواهند شد که بتوانند به آن اعتماد کنند زیرا امروزه سایت‌های کلاهبرداری بسیار زیاد شده و مردم از ترس از دست دادن پول خود به راحتی نمی‌توانند به سایت‌های بدون مجوز اعتماد کنند اما اگر از مجوز سایت فروشگاهی آگاهی پیدا کنند، اعتماد آنها به میزان بیشتری افزایش خواهد یافت.

 • کاهش میزان فروش:

اگر اعتماد مشتریان خود را به دست نیاورید، آنها از خرید کردن منصرف خواهند شد و این موضوع موجب کاهش چشمگیر میزان فروش شما خواهد می‌شود زیرا در این صورت افراد بسیار کمی هستند که راضی شوند از سایت بدون مجوز شما خرید کنند.

 • کاهش روند پیشرفت:

اگر فروشگاه شما صرفا به صورت اینترنتی فعالیت خود را انجام می‌دهد و سایت فروشگاهی خود را بدون مجوزهای لازم راه اندازی کرده باشید روند پیشرف شما بسیار کند خواهد بود و این مسئله باعث می‌شود تا رقیبان شما با سرعت بیشتری از شما پیشی گرفته و در نتیجه مجبور به پذیرفتن شکستی بزرگ شوید.

با توجه به معایب و مشکلاتی که در بالا گفته شد اگر تا کنون عقیده داشتید که مجوز سایت فروشگاهی یک موضوع ضروری به شمار نمی‌آید از این پس نسبت به اخذ مجوزهای لازم برای سایت خود اقدامات لازم را انجام دهید.

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

مجوز سایت فروشگاهی شامل چه نوع مجوزهایی است؟

انواع مجوزهای سایت فروشگاهی

برای این که بتوانید مجوز سایت فروشگاهی را دریافت کنید باید با آنها آشنایی کافی داشته باشید به همین خاطر در این قسمت به تمامی مجوزهایی که برای راه اندازی سایت فروشگاهی نیاز است اشاره خواهیم نمود.

لیست مجوزهای لازم به صورت زیر می‌باشد:

نماد الکترونیکی

 • نماد الکترونیکی:

یکی از ابتدایی و معمولی ترین مجوزهایی که یک سایت به آن نیاز داد نماد الکترونیکی می‌باشد به همین خاطر سایت شما می‌بایست این نماد را داشته باشد زیرا مشتریان هنگامی که به سایت فروشگاهی مراجعه می‌کنند اولین اقدام آنها پیدا نمودن نماد الکترونیک در سایت خواهد بود و اگر نمادی در کار نباشد به راحتی از سایت خارج شده و از خرید صرف نظر خواهند کرد، نماد الکترونیکی نیز دارای انواع مختلفی به شرح زیر است:

 1. نماد موقتی: هرگاه افراد برای راه اندازی سایت مورد نظر خود عجله داشته باشند، می‌توانند از نماد موقت استفاده کنند اما این نماد کافی نبوده و می‌بایست در وقت مناسب نسبت به دائمی نمودن آن اقدام کنند.
 2. نماد دائمی یک ستاره: اخذ نماد دو ستاره نیاز به زمان بیشتری نسبت به نماد موقت دارد و همچنین علاوه بر زمان بیشتر باید سایت فروشگاهی یکسری از معیارهای مورد نیاز را داشته باشد.
 3. نماد دائمی دو ستاره: نماد دائمی دو ستاره نیاز مند گرفتن گواهی SSL می‌باشد، مزیت ویژه این نوع نماد آن است که اطمینان لازم را به مشتریان در خصوص محفوظ ماندن اطلاعات شخصی آنها در سایت مانند آدرس محل سکونت، شماره تلفن همراه و… خواهد داد.

مجوز رسانه دیجیتال

 • مجوز در حوزه رسانه دیجیتال:

در ایران برای آن که توانایی ادامه فعالیت در زمینه دیجیتال را داشته باشید می‌بایست یکسری اقدامات جهت اخذ مجوز سایت فروشگاهی در حوزه رسانه را انجام دهید این اقدامات عبارت اند از:

 1. ابتدا باید به سایت ir مراجعه کنید و ثبت نام اولیه را انجام دهید.
 2. در مرحله بعد از ثبت نام در سایت یک رمز عبور در اختیار شما قرار خواهد گرفت که با کمک آن می‌توانید درخواست اخد مجوز را ثبت کنید.
 3. درخواست شما توسط تیم حراست بررسی خواهد شد.
 4. اگر درخواست شما تایید شود، می‌توانید در آزمون و مصاحبه آنلاین که شامل 15 سوال است شرکت کنید.
 5. پاسخ مصاحبه و آزمون نیز بار دیگر بررسی می‌شود و در صورت تایید به شما یک مجوز سایت فروشگاهی به مدت 5 سال اعطا خواهد شد.

مجوز نظام صنفی رایانه ای

 • مجوز سایت فروشگاهی نظام صنفی رایانه ای:

به طور کل شرکت‌هایی که توسط مدیر عامل با حداقل مدرک لیسانس فعالیت می‌کنند و یا همچنین آنهایی که در زمینه رایانه ای به فعالیت مشغول هستند می‌بایست به نظام صنفی در استان خود مراجعه کرده و نسبت به گرفتن مجوز نظام صنفی رایانه ای برای کسب و کار خود اقدام کنند.مجوز سایت فروشگاهی اختصاصی

 • مجوز اختصاصی برای کسب و کارهای اینترنتی:

برای گرفتن مجوز سایت فروشگاهی در اولین قدم باید به نوع محصول و خدماتی که در سایت خود ارائه می‌دهید توجه داشته باشید زیرا این نوع مجوز بستگی به نوع فعالیت شما دارد برای مثال اگر محصولات فرهنگی و آموزشی را در سایت فروشگاهی خود به مشتریان عرضه می‌کنید باید از وزارت ارشاد مجوز لازم را دریافت کنید، اگر محصولات عرضه شده مربوط به حوزه سلامت باشد نیز می‌بایست از وزارت بهداشت مجوز لازم را اخذ کنید بنابراین اول نوع محصولات خود را مشخص کرده و بعد درخواست مجوز سایت فروشگاهی را ارگان مربوطه داشته باشید.

حال که با انواع مجوز سایت فروشگاهی آشنا شده اید و قصد راه اندازی یک سایت فروشگاهی را نیز دارید بهتر است قبل از راه اندازی مجوزهای لازم و ضروری را اخذ کرده تا با مشکلات احتمالی در این امر مواجه نشوید زیرا اگر مجوز نداشته باشید در صورت بروز مشکل برای شما دردسرهای زیادی به وجود خواهد آمد و چه بسا مجبور به پرداخت جریمه های سنگین نیز بشوید.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form