محتوای سبز؛ راز کسب مداوم ترافیک ارگانیک و رتبه گرفتن در کلمات کلیدی

مقدمه

تولید محتوا های مرتبط با وقایع زمانی و رویدادها زمانبر است و بیان جزئیات در آن‌ها بسیار مهم است. البته به مرور با گذشت زمان و به دلیل وجود اخبار جذاب‌‌تر و به‌روزتر، این نوع از نوشته‌ها از دایره ی توجه کاربران خارج می‌شوند. درست است که این نوع محتواها در یک زمان خاص ترافیک زیادی را به وبسایت شما می‌آورند؛ اما دوره ی ترافیک آن‌ها کوتاه‌ مدت خواهد بود. بنابراین، شما نمی‌‌توانید برای جذب مخاطبان از محتواهایی که مختص اخبار خاص و روز دنیا است استفاده کنید؛ زیرا به مرور زمان قدیمی خواهند شد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

تولید محتوا های مرتبط با وقایع زمانی و رویدادها زمانبر است و بیان جزئیات در آن‌ها بسیار مهم است. البته به مرور با گذشت زمان و به دلیل وجود اخبار جذاب‌‌تر و به‌روزتر، این نوع از نوشته‌ها از دایره ی توجه کاربران خارج می‌شوند. درست است که این نوع محتواها در یک زمان خاص ترافیک زیادی را به وبسایت شما می‌آورند؛ اما دوره ی ترافیک آن‌ها کوتاه‌ مدت خواهد بود. بنابراین، شما نمی‌‌توانید برای جذب مخاطبان از محتواهایی که مختص اخبار خاص و روز دنیا است استفاده کنید؛ زیرا به مرور زمان قدیمی خواهند شد. پس اگر به دنبال ایجاد ترافیک بالا برای وبسایت و بسترهای تولید محتوایی خود هستید باید با انواع راهکارها و محتوایی که شما را به بازدید بالا می‌رساند به خوبی آشنا باشید. همچنین محتوای همیشه سبز از جمله مواردی است که باید با آن آشنا شوید و برای حل این نوع مشکل چاره‌ساز خواهد بود و موضوع‌ هایی را پوشش می‌دهد که به مرور زمان قدیمی نخواهند شد و همیشه کاربرانی هستند که به آن نیاز دارند. می توانید برای برخورداری از مزایای شرکت خدمات سئو با ما در تماس باشید.

 

محتوای سبز چیست؟

یکی از اصطلاحات در مباحث تولید محتوا و سئو وبسایت، محتوای سبز می باشد. اگر با بازاریابی محتوا یا هر نوع بازاریابی اینترنتی دیگر آشنا باشید، احتمالا اسم همیشه سبز را تاکنون شنیده اید. محتوای همیشه سبز محتوایی است که در برابر زمان مقاومت می‌کند. معمولاً آموزنده‌، فوراً قابل اجرا و بسیار مرتبط با نیاز کاربر است. یعنی وابسته به زمان خاصی نیست، حتی مدت ها پس از انتشار باز هم موضوع آن مورد جستجو کاربران قرار می گیرد، ورودی های جدید خواهد داشت و قدیمی نمی شود. این نوع متون به مرور زمان بیشتر شناخته شده و نزد کاربران محبوب می شود و ورودی های آن افزایش می باید.

 

هدف از تولید محتوای سبز چیست؟

تولید محتوا همیشه سبز اهمیت ویژه و فوق العاده ای دارد. معمولا این نوع متن ها با اهداف زیر تولید می شوند:

 • ارتباط با مخاطبان
 • شانس به‌دست آوردن همیشگی کاربران جدید
 • افزایش میزان فروش محصول
 • افزایش ترافیک سایت
 • بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو
 • تبدیل برند شما به یک برند پیش رو در صنعت

 تولید محتوای سبز چیست

نحوه تولید یک محتوای همیشه سبز

هنگام تولید محتوای همیشه سبز، باید این سوال مهم را از خودتان بپرسید :آیا سال‌های بعد نیز مردم به سراغ این مقاله خواهند آمد یا خیر؟ هدف از تولید محتوای همیشه سبز همین است؛ محتوایی که سالیان سال برای مردم مفید باشد و به سراغش بروند. در واقع، این نوع محتوا هرگز ارزشش را از دست نخواهد داد و همواره، مخاطب خواهد داشت.

 

موضوع مناسب انتخاب کنید

در قدم اول، باید موضوع مناسب را انتخاب کنید؛ موضوعی که بتواند ترافیک وب‌سایت‌تان را افزایش دهد. از موضوع هایی استفاده کنید که جامع و آینده‌نگر باشند و نیاز به بروز‌رسانی مداوم نداشته باشند. هدف از ایجاد یک محتوای همیشه سبز، ایجاد ارزش برای خوانندگان است. شما باید از موضوع‌هایی استفاده کنید که با بروز‌رسانی محصولات و خدمات، محتوای شما نیازی به تغییر نداشته باشد و همین‌طور سعی کنید از موضوع‌های خاص‌تر استفاده کنید که با بروز‌رسانی محصولات و خدمات، محتوای شما نیازی به تغییر نداشته باشد. هدف محتوای همیشه سبز فراهم آوردن خوانندگان در طولانی‌مدت است. به همین‌ دلیل مطمئن شوید که محتوایی که تولید کردید به شناخته شدن بیشتر کسب‌‌و‌کارتان به ‌مرور‌ زمان کمک خواهد ‌کرد. در محتواهای خود از موضوع‌های تخصصی و بنیادی مخصوص کسب‌وکار خود استفاده کنید.

 

پرهیز از قرار دادن اتفاقات روز به عنوان موضوع محتوا

تمرکزتان را روی  موضوعات مورد بحث روز نگذارید. با سپری شدن این دوران یا مباحث خاص، تاریخ مصرف محتوای شما نیز می‌گذرد. به عنوان مثال، با سپری شدن دورۀ کرونا، دورۀ مقاله‌هایی مانند «چگونه در دورۀ کرونا در خانه کار کنیم» به سر می‌آید و کسی به سراغ‌شان نمی‌رود. در نتیجه، این موضوعات همیشه سبز نیستند و فقط محدود به دوره ی خاصی هستند.

 

کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنید

انتخاب کلمات کلیدی سه یا چهار کلمه‌ای مرتبط با موضوع مورد نظرتان در سبز شدن محتوای تولیدی، به شدت اثرگذار است. باید ببینید که محتوای مناسب برای سبز شدن از طریق چه کلمات و عباراتی از سوی کاربران جستجو می‌شود. کلمات کلیدی مناسب برای نوشتن درباره عناوین همیشه سبز را به دقت شناسایی کنید و در محتوای‌تان از آن بهره ببرید.

 

برای مبتدیان بنویسید

ممکن است نیاز داشته باشید که تخصص خود را به اشتراک بگذارید اما این کار را به گونه ای انجام دهید که برای مبتدیان مناسب باشد. به احتمال زیاد متخصصان در موضوعات گسترده جستجو نمی کنند و شما می خواهید محتوای همیشه سبز برای مخاطبان زیاد و مکرر ایجاد کنید.

محتوای سبز چیست

پیدا کردن مشکلات و سوالات مخاطبان و ارائه بهترین راه حل ها

تولید محتوای شما باید دقیقا در جهت فعالیت های سایت باشد و همچنین از نوشتن مطالبی که به خدمات سایت مربوط نیستند به شدت خودداری شود. در این مرحله شما باید به سوالات مخاطبانتان و مشکلات آن ها پاسخ دهید. پرداختن به سوالات مخاطبان باعث جذب مخاطب وفادار بیشتر به سایت شما شده و این مخاطبان ترافیکی ارزشمند را برای سایت شما به ارمغان خواهند اورد. در قدم بعدی شما باید به سوالات بهترین و کامل ترین پاسخ ها را بدهید. ارائه کردن این پاسخ ها به مخاطبان نیز باید با بهترین راه ممکن انجام شود. در این زمینه استفاده از لیست های مختلف، جدول های کاملا واضح، شکل هایی باکیفیت و مواردی از این دست بسیار با ارزش خواهد بود.

 

چند نمونه از سایت‌‌های تولیدکننده محتوای سبز

وبسایت های بالا تعداد بسیار زیادی از محتوای سبز را در مورد موضوعات بسیار متنوعی منتشر می کنند. به عنوان مثال ویکی پدیا، تقریباً برای نصف جستجوهای گوگل در رتبه اول صفحه نتایج است! اگرچه، بعضی از این وب سایت ها برای تکه تکه کردن محتوا و افزایش تعداد آنها، بعضی اوقات محتواهای بی کیفیتی تولید می کنند. نه تنها سر زدن به این وبسایت ها برای دیدن مدل های محتوای همیشه سبز ارزشمند است، بلکه می توانید ببینید که این وب سایت ها در کدام بخش ها دچار ضعف هستند که شما می توانید بهتر و با کیفیت تر از آنها بنویسید.

ایده هایی برای محتوای جدید همیشه سبز

 • آموزش با فیلم برای ایجاد محتوای ماندگارتر
 •  انتخاب بهترین محصولات در زمینه‌های مختلف
 • مقالات آموزشی یا راهنماها
 • پرداختن به پرسش و پاسخ برای تولید محتوایی بلندمدت
 • مقالات و تعاریف حرفه ای
 • کتاب های الکترونیکی
 • مطالعات موردی
 • مصاحبه ها
 • اینفوگرافیک ها
 • بررسی و توضیحات محصول

ما یک سری محتوا داریم که تاریخ انقضا دارند یعنی الان خیلی به کار می آیند و خیلی از  یوزرها دنبالشان می کنند ولی ممکن است هفته ی دیگر اصلاً آن مطلب را نخوانند. مثلا فرض کنید که قیمت دلار خدایی نکرده الان رسیده به بیست هزار تومان، خب این یک خبر خیلی جنجالی است! که خیلی از سایت های خبری روی آن کار می کنند و خیلی هم آدم ها آن را دنبال می کنند، اما هفته دیگر این بیست هزار تومان می‌شود ۱۵ هزار تومان.

پس آن خبر قبلی ما تقریبا دیگر به درد نمیخورد و تاریخ انقضای آن رسیده و دیگر کاربران سراغ آن نمی روند و  بگویند خب برویم سراغ محتوایی که هفته پیش نوشته شده بود دلار ۲۰ هزار تومان بود و آن را بخوانند چون تاریخ انقضایش گذشته و الان یه خبر جدید آمده. دوباره این خبر جدید هم باز یک تاریخ انقضایی دارد و ممکن است فردای آن روز منقضی شود و یک قیمت دیگری گفته شود. اینها را می شود گفت از جنس محتواهای خبری هستند که تاریخ انقضا دارند و با سرعت زیادی منقضی می‌شوند.

یک دسته دیگر محتوا هم داریم که به این سرعت منقضی نمی شوند ولی باز هم یه تاریخ انقضایی دارند ، مثلاً اتفاقاتی که در چهار سال ریاست جمهوری می‌افتد، وقتی یک نفر رئیس جمهور می شود هر روز یک سری خبرها  می شود و این ها همچنان تا زمانی که رئیس جمهور عوض شود و کلاً یک دولت دیگری بیاید اعتبار دارد. این را هم اصطلاحاً میشود گفت که یک نوع محتوایی است که سبز نیست یعنی انقضا دارد و یک زمانی تمام می شود.

محتوای همیشه سبز چیست؟

حالا محتوای سبز و همیشه سبز چیست و تفاوتش با هم به چه صورت است که واقعاً می شود تفاوت خیلی زیادی برایش قائل شد اما چند تا مثال میزنیم، مثلاً فرض کنید محتوای سبز می شود به یک موضوع و یک رفتاری که در ایرانی ها هست و  راجع به آن خیلی صحبت می شود و این رفتار مال مثلاً ۵۰ سال گذشته است که همینطور نسل به نسل به ما رسیده و همچنان هست.

این را می‌توان گفت به نوعی محتوای سبز است به خاطر اینکه هر وب سایت یا هر جایی اگر ۵ سال پیش هم  روی آن کار کرده بوده  و محتوا را منتشر کرده باشد هنوز هم اعتبار دارد و میشود از آن استفاده کرد به خاطر اینکه هنوز هم ایرانی‌ها آن رفتار و یا خلق و خو را دارند یا مثلاً در مورد یک اتفاقی مربوط به قرن ۲۱ صحبت می شود که در این صد ساله داشته اتفاق می افتاده. خب  این هم به نوعی محتوای سبز محسوب می شود و اعتبارش خیلی خیلی بیشتر از محتوای معمولی هست که تاریخ انقضای آن یک سال یا دو سال باشد، این تاریخ انقضای آن خیلی طولانی تر است اما جالب است.

محتوا سبز چیست؟

 محتوای همیشه سبز چیست؟ محتوای همیشه سبز یا evergreen content جزء محتواهایی هست که احتمال اینکه منقضی شود خیلی کم است.  مثلاً فرض کنید که شما راجع به خواص یک گیاه، مثلاً گیاه بارهنگ کانتنت می نویسید، که خب در واقع این گیاه و خاصیت ها هیچ وقت منقضی نمی شوند، یعنی همیشه این گیاه این خاصیت را دارد و مردم از آن استفاده می کنند و ۵۰۰ سال دیگر هم احتمالاً از آن استفاده  کنند و برایشان جالب است.

یا مثلاً راجع به یک بیماری مثل علایم سردرد مینویسید که خب این را می‌توان گفت یک محتوایی هست که احتمالاً خیلی خیلی ماندگار هست و اصطلاحاً evergreen content است و طبیعتا محتوایی است که هیچ وقت از بین نمی رود. امیدواریم مثال هایی که زدیم موضوع را برایتان شفاف کرده باشد و این را هم در نظر بگیرید که این محتواهایی که داریم راجع به آن ها صحبت می کنیم نمی شود صد درصد بگویم که این محتوا سبز  ، این محتوا همیشه سبز و این محتوا تاریخ انقضا دارد معمولا در مورد محتوا می توان گفت که یکی و دوتا و سه تا چهار تا نیستند و ما یک طیفی از محتوا داریم که در آن طیف ممکن است یکسری محتواها همیشه سبز و یکسری سبز باشند، یک سری از محتوا ها حتی ممکن است همیشه سبز بوده باشند ولی الان به محتوای سبز تبدیل شده اند، این اتفاق میشود بیفتد.

بیشتر بحث روی این است که ما خوب محتواها را بشناسیم.  طبیعتا محتوای سبز و همیشه سبز مزایای بیشتری دارند به خاطر اینکه محتوای همیشه سبز مخاطبان بیشتری جذب می کند،  ممکن است که ما در وب سایتمان یک مطلبی را نوشته باشیم و اصلا فراموش کرده باشیم یک همچین مطلبی هست ولی میبینیم که چهار سال دیگر یک سری آدم آن محتوا را هنوز می خوانند. یعنی هنوز محتوا مخاطب دارد و زنده است.

موضوع بعدی این است که محتوای همیشه سبز را  گوگل هم خیلی بیشتر دوست دارد و اگر دقت کنید در اکثر سرچ ها  شاید رقابت بر سر محتواهای سبز و همیشه سبز است نه محتواهای خبری که تاریخ انقضا دارند، چون معمولاً سایت های خبری یک خبری را  منتشر می کنند و در یک بازه، خیلی هیت می شود، کاربران سرچ می کنند، به آن می‌رسند و واقعا تمام می شود.

چون وقتی سرچ کنسول سایت های خبری را می بینیم، مثلاً در یک بازه، یک دفعه یک اتفاقی راجع به  تیم پرسپولیس افتاده و  در سه یا چهار روز خیلی سرچ شده، یعنی مثلاً حجم سرچ صد برابر روزهای دیگر است که خب بعد از یک مدتی کاملاً می خوابد و بر می گردد به همان حالت اولی که بود.

برای مطالعه مقالات بیشتر از سایت ایراکد در زمینه شبکه های اجتماعی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید. 

راه های جستجو کلیدواژه

 

 محتوای همیشه سبز یا evergreen content

اما یکسری محتواها هستند که اتفاقا نه تنها سرچ آن کم نمی شود بلکه ممکن است بیشتر هم شود. یک خوبی ای که محتواهای سبز و همیشه سبز یا green content و evergreen content دارند این است که ما فرصت داریم و می‌توانیم محتواها را آپدیت کنیم.

شما در خبرهایی که تاریخ انقضا دارند باید خیلی حواستان باشد اطلاعاتی که می دهید خیلی باید دقیق باشد به خاطر اینکه کاربری که می آید و آن مطلب را می خواند ممکن است همان یک بار بخواند و اطلاعات اشتباهی را دریافت کند. ولی محتوای همیشه سبز یا سبز فرصت برای آپدیت شدن دارند و کاربران می توانند همیشه از آن استفاده کنند.

یک نکته دیگر اینکه واقعاً زمان گذاشتن روی محتوای سبز سود و نفع  بیشتری برای ما دارد ولی الان ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که خب ما باید فقط روی محتوای سبز و همیشه سبز کار کنیم و همیشه در رتبه‌های موتور جستجو اول باشیم و بتوانیم مخاطبان بیشتری را جذب کنیم.

واقعیت ماجرا این است که نه این طور نیست و بسته به استراتژی شما یک زمان هایی محتواهایی که در واقع تاریخ انقضا دارند می توانند خیلی برایتان کاربردی باشد، مثلا فرض کنید در توییتر شاید اصلاً محتوای سبز و همیشه سبز خیلی کاربردی نباشند ولی  اگر ما بخواهیم همیشه در توییتر فعال باشیم و ترندها را بررسی کنیم و سوار موج ها شویم لازم است که کلا محتوایی تولید کنیم که امروز اعتبار دارند و فردا منقضی می شوند ولی کاربران خیلی دنبالش می کنند.

ما در توییتر معمولاً کمتر محتوایی می بینیم که مثلاً فرض کنید راجع به یک موضوع علمی یا پزشکی و یا چیزی که صد سال است دارد اتفاق می‌افتد صحبت کنند، نه معمولاً این طور است که یک خبر، خیلی داغ است که مربوط به سیاست و یا راجع به اقتصاد و یا راجع به ایران است و یک چیزی است که مثلاً یک ماه است ترند شده و روی آن کار می کنند. به همین خاطر است که واقعاً در این نوع محتوا هاخوب و بدی وجود ندارد و کلاً به خاطر همین است که می گویند یک طیفی هست ،شما می توانید از هر نوع محتوا هر طور که خواستید استفاده کنید چون بسته به استراتژی و برنامه هایی که برای محتوای تان دارید می تواند همه آن، کاربردی و خوب باشد و می تواند و حتی می تواند تلفیقی از این ها، یک استراتژی خوب باشد.

 

محتوای همیشه سبز

 

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

نتیجه گیری

به نوعی هم این مطالبی که راجع به دیجیتال مارکتینگ و کانتنت مارکتینگ مینویسیم، محتوای همیشه سبز محسوب می شوند و به نظر همیشه سبز نیستند چون مخصوصاً در این حوزه خیلی اتفاقات در حال آپدیت شدن است، پنج سال دیگر ممکن است واقعاً یک چیز دیگر در بحث کانتنت وجود داشته باشد که تا الان  راجع به آن صحبت نکردیم  و حتی ممکن است یک سری مباحث منقضی شوند ولی خوب می توان گفت که محتوای همیشه سبز هستند ولی شاید مثلاً اتفاقاتی که راجع به سئو می افتد یا تغییراتی که صورت می گیرد محتوای سبز محسوب نشوند به خاطر اینکه هر از چند گاهی یک تغییر رخ میدهد و یا یک اتفاقی می‌افتد که واقعاً دیگر آن کارهایی که قبلاً در سئو انجام می‌دادیم دیگر کاربردی ندارند.

در آخر باید بگوییم که هدف از این مقاله این بود که محتواهای مختلف را بشناسید و بدانید محتوای همیشه سبز چیست؟ و بتوانید راجع به آن تصمیم های خوبی بگیرید و بتوانید در استراتژی تان بیاوریدش، چون اگر محتوا را نشناسید، شاید خیلی نتوانید آن طور متمرکز روی کانتنت هایتان کار کنید .

اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک وب‌سایت‌تان را افزایش دهید، به مخاطبانتان چیزی بیاموزید و اعتبار برندتان را افزایش دهید، باید تولید محتوای همیشه سبز باکیفیت و مفید را در برنامه ی بازاریابی محتوایتان بگنجانید. بهترین استراتژی برای بازاریابی محتوا این است که در وبسایتتان هم از پست های زمان دار و ترند استفاده کنید و هم از پست های همیشه سبز! آيا تجربه‌ای از تولید محتوای سبز داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم نظراتتان را در کامنت‌ها بخوانیم و از تجربه شما نیز استفاده کنیم.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form