در این مقاله قصد داریم تفاوت تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) را برای شما توضیح دهیم. به طور کلی می توان گفت که رابط کاربری، مجموعه ای از صفحات و عناصر مجازی مثل دکمه ها و آیکون ها است که یک فرد را قادر می سازد تا با یک سرویس یا محصول میانکنش برقرار کند در حالی که تجربه کاربری حسی است که فرد در هنگام میانکنش با تمامی جنبه های سرویس ها یا محصولات یک شرکت تجربه می کند. برای طراحی سایت و دیزاین طراحی باید از متخصصان ui و ux بهره جست تا به نتایج دلخواه در این زمینه رسید.

 

بعضی ها از UX و UI به جای هم دیگر و خیلی وقت ها به طور اشتباه استفاده می کنند. اگر شما تصور روشنی از UI، UX و تفاوت UI و UX ندارید، ما در اینجا توضیح کاملی در رابطه با این دو مفهوم و تفاوت آن ها به شما ارائه می دهیم.

رابط کاربری (UI) چیست؟

برای درک تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری ابتدا باید هر کدام از این مفاهیم را به صورت مجزا برای شما توصیف کنیم. رابط کاربری به هر چیزی گفته می شود که کابر برای استفاده از یک محصول یا سرویس دیجیتال باید با آن میانکنش برقرار کند.

رابط کاربری می تواند شامل هر چیزی مثل صفحات نمایش معمولی یا لمسی، کیبوردها، صداها و حتی نورها است.

رابط کاربری یک دوربین کانن شامل صفحه نمایش و دکمه ها

 

تجربه کاربری (UX) چیست؟

حالا که دیدی نسبت به رابط کاربری کسب کردید، تجربه کاربری را نیز برای شما توضیح می دهیم تا سپس به سراغ تفاوت UX و UI برویم. تجربه کاربری با توسعه و پیشرفت رابط کاربری، بهبود میابد. دانشمند علوم شناختی «دان نورمن» (Don Norman) اولین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰ از واژه تجربه کاربری استفاده کرد. تجربه کاربری شامل تمامی جنبه های تعامل کاربر با شرکت، خدمات آن و محصولاتش می باشد.

این تعریف جامع می تواند تمامی میانکنش های محتمل یک فرد با یک محصول یا سرویس (نه فقط یک تجربه دیجیتال) را شامل شود. بعضی از متخصصان UX از نام «تجربه مشتری» نیز برای UX استفاده کرده اند و بعضی نیز گام را فراتر گذاشته و به آن «طراحی تجربه» می گویند.

هر محصول یا سرویس برای داشتن یک تجربه کاربری خوب باید دارای مشخصات زیر باشد:

مشخصات یک تجربه کاربری خوب

طراحان UX در هر شرکت این مسئولیت را دارند که کمپانی محصول یا خدماتی را عرضه کند که نیازهای مشتریان را برطرف نماید و به آن ها اجازه دهد تا بدون هیچ دردسری به نتیجه مطلوب خود برسند. طراحان UX همکاری تنگاتنگی طراحان UI، محققین UX، بازاریابان و تیم های محصولات دارند تا از طریق پژوهش و آزمایش، کاربران را درک کنند. آن ها از بینش هایی که به دنبال این پژوهش ها و آزمایش ها کسب می کنند برای بهبود پیوسته UX استفاده می نمایند.

تفاوت UX و UI چیست؟

حالا که هم UX و هم UI را متوجه شدید، می توانیم در رابطه با تفاوت UX و UI صحبت کنیم. UI در پایه ای ترین سطح، شامل تمامی عناصری می باشد که شخص را قادر می سازد تا با یک محصول یا سرویس میانکنش داشته باشد. از سوی دیگر، UX حسی است که کاربرد در هنگام استفاده از محصول یا سرویس، تجربه می کند.

تفاوت ui و ux

رابط کاربری شامل تمامی عناصری است که امکان استفاده از یک محصول یا سرویس دیجیتال را فرآهم می آورند ولی تجربه کاربری عبارت است از حسی که در استفاده از آن محصول به مشتری دست می دهد.

خیلی مهم است که تفاوت UX و UI را درک کنیم. با وجود مهم بودن UX، UI نیز مشخصا بخش بسیار مهمی از طراحی یک محصول یا سرویس می باشد. برای مثال، وبسایتی را در نظر بگیرید که نقدهایی در رابطه با فیلم های سینمایی منتشر می کند. حتی اگر UI برای یافتن یک فیلم عالی باشد، اگر پایگاه داده وبسایت تنها شامل فیلم های مهم باشد، UX برای کاربری که اطلاعاتی در رابطه با یک فیلم کم اهمیت می خواهد، ضعیف خواهد بود.

به عنوان یک مثال دیگر، گوگل را در نظر بگیرید. رابط کاربری گوگل مثالی عالی از سادگی و در عین حال تجربه کاربری عالی است. گوگل با تمرکز روی کاربر می داند که کاربر چه زمانی به وبسایتش سر می زند و کاربرانش فقط به دنبال یک چیز هستند: اطلاعات و آن ها این اطلاعت را فورا می خواهند.

محبوبیت گسترده موتور جستجوی گوگل نشان می دهد که این شرکت چقدر خوب توانسته است تجربه کاربری بی نظیری برای کاربرانش ایجاد کند. گوگل، هرچیزی را که هر کسی می خواهد بداند، در چشم بر هم زدنی به او نشان می دهد و بنابراین موتورهای جستجوی معدودی توانسته اند با وجود گوگل، به حیات خودشان ادامه دهند.

حالا تصور کنید هر زمانی که در گوگل یک جستجو انجام می دهید، ۱۵ ثانیه طول بکشد تا به نتیجه مطلوب برسید؛ شما دیگر قادر نخواهید بود جواب سوال خود را سریعا به دست بیاورید. حتی اگر رابط کاربری گوگل مشابه قبل باقی بماند، با چنین تغییری، تجربه کاربری گوگل به کلی متفاوت خواهد شد.

UI و UX گوگل نمونه ای کاملا موفق ازطراحی این دو مفهوم هستند.

نظر متخصصان در رابطه با تفاوت UX و UI

«کنت نورتوون» (Kent Norton) که در حال حاضر یکی از سرمایه گذاران در گوگل و مدیر سابق بخش محصول در شرکت گوگل است در رابطه با تفاوت UX و UI این گونه می گوید: «تجربه کاربری روی چیزهایی که یک کابر در هنگام حل یک مشکل یا رفع یک نیاز تجربه می کند، متمرکز است در حالی که رابط کاربری روی چگونگی ظاهر و نحوه عملکرد محصول تمرکز دارد».

«اندی باد» (Andy Budd)، یکی از بنیان گذاران شرکت clearleft و بنیان گذار شرکت UX London این تفاوت را اینطور شرح می دهد که: «یک طراح UX در رابطه با جنبه های مفهومی و ادراکی طراحی محصول یا سرویس فکر می کند ولی طراح UI روی عناصر محسوس تمرکز می کند».

«جیسون اوگل» (Jason Ogle) خالق پادکست User Defenders و طراح در شرکت NCM می گوید: UI پلی است که ما را به جایی که می خواهیم می برد و UX حسی است که ما وقتی به آن جا می رسیم، تجربه می کنیم.

با تمام این توصیفات، «کریگ موریسون» (Craig Morrison)، رئیس بخش محصول در شرکت RecordSetter و بنیان گذار شرکت Usability Hour می گوید که: «هیچ تفاوتی بین UX و UI وجود ندارد زیرا این دو مفهوم اساسا غیرقابل مقایسه هستند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form