نرم افزار کپتیویت و قابلیت های آن

نرم افزار کپتیویت

مقدمه

نرم افزار کپتیویت توانایی ارتباط با نرم افزارهای فلش ، فتوشاپ ، پاورپوینت و همچنین توانایی تولید انواع مدل بازی های آموزشی ،انواع آزمون های تعاملی و هدفمند به همراه بانک سوالات ، آن را در زمره ی تاپ ترین های تولید محتوای الکترونیکی را دارد که مزیت بسیار خوبی است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

امروزه فناوری روزبه روز در جهان روبه گسترش است که کپتیویت به نوعی جایگزین روش های سنتی در حوزه اموزش شده است که برای تعامل با دانش اموزان در کلاس درس کاربرد ویژه ای دارد و از این نرم افزار می توان در تولید محتواهای اموزشی ،ارزشیابی ازمون ها و دیگر موارد این چنینی استفاده کردکه در ادامه به آن اشاره خواهد شد. هم اکنون که کرونا و بیماریهای این چنینی گریبان جامعه ی ما را گرفته است باید به فکر نرم افزارهایی با قابلیت های آموزش مجازی باشیم تا جایگزینی برای ورود دانش آموزان و داشجویان به محیط کلاس شود ، پس بهتر است برای این که کار خودمان را راحت تر کنیم از قابلیت های نرم افزار کپتیوت استفاده نماییم که یکی از بهترین ویژگی های آن برنامه نویسی بدون کد میباشد.

نگاهی کوتاه به نرم افزار کپتیویت

کپتیویت یک طراحی نرم افزار فیلم برداری ازصفحه نمایش است و به عنوان ابزاری باقدرت در حوزه ساخت فایل های گوناگون اموزشی به شیوه مالتی مدیا و اینتراکتیو به شمار می ایدو به گونه ای است که تمام عملیات و فرایندهای محیط یک نرم افزار را به صورت جامع برای کاربرشبیه سازی می نماید.

نرم افزار ادوبی کپتیویت (Adobe Captivate) که یک نرم افزار تولید محتوای الکترونیک است و توسط شرکت ادوبی منتشر و توسعه داده شده است، به صورت کامل آموزش داده شده است.

در آموزش این نرم افزار تمام اشیا، امکانات و تنظیمات بخش های مختلف توضیح داده شده است و نحوه به کارگیری آنها را فرا می گیریم. یکی از موارد مهم در نرم افزار کپتیویت که آن را از دیگر نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیک متمایز می کند ایجاد انواع مختلف پروژه های محتوای الکترونیک از جمله پروژه های آزمون، پروژه های ریسپانسیو (responsive)، پروژه های شبیه سازی نرم افزاری و … است که حتی این امکان در این محیط وجود دارد که بتوان ترکیبی از این پروژه ها را به صورت یک پروژه واحد استفاده کرد و همچنین بتوان خروجی های مختلفی از پروژه های تولید شده ایجاد کرد.

نرم افزار کپتیویت

بیشتر بخوانید :

امکانات نرم افزار کپتیویت

یک مورد ازامکانات این نرم افزارانجام فیلم برداری از صفحه دسکتاپ با سطح کیفی بسیار بالااست ونیز افراد می توانند با افزودن صدااز میکروون ویا متن از طریق نرم افزارآن را کامل نمایند.

 

انواع قابلیت نرم افزار کپتیویت

امکان ایجاد ازمون های الکترونیکی، پشتیبانی ازچند ویدیوبا فرمت های مختلف به صورت همزمان، ویرایش شدن اسان اسلایدها، افکت های متنوع برای ساخت انیمیشن،امکان دخیره کردن به صصورت صفحات وب،امکان دریافت ورودی از دیگرنرم افزارها

 

کاربرد نرم افزار کپتیویت

این نرم افزاراز بهترین راه حل های صنعتی در زمینه ی ساخت پروژه های حرفه ای بدون نیاز به نوشتن کد می باشد. ترکیب دموهای نرم افزاری، مدل برنامه نویسی، تست و اسکریپت های پیچیده از طریق عناصر و مالتی مدیاهای فعل و انفعالی از این نرم افزار، محلی برای محتویات و ترکیب های مختلف ساخته است.

واسط کاربری آن برای دستیابی به نتیجه ی درست در مراحل کمتر و کوتاه تر طراحی شده وعلاوه برآن از فرمت های ویدئویی مختلفی مانند AVI ،MOV ،FLV ،MPEG پشتیبانی می کند.

بی شک درحال حاضر نرم افزار کپتیویت ، یکی از بروزترین و قوی ترین نرم افزارهای حوزه ی تولید محتوای الکترونیکی بشمار می رودوبا محیط ساده ای که دارد هر محتوا سازی را وسوسه می کند تا از قابلیت های آن در تولید محتواهای خود استفاده کند.

توانایی ارتباط کپتیویت با نرم افزارهای فلش ، فتوشاپ ، پاورپوینت و همچنین توانایی تولید انواع مدل بازی های آموزشی ،انواع آزمون های تعاملی و هدفمند به همراه بانک سوالات ، آن را در زمره ی تاپ ترین های تولید محتوای الکترونیکی قرار می دهد.

 

مزیت های نرم افزار کپتیویت

قابلیت های نرم افزار کپتیویت

ساختن ازمون ها به صورت حرفه ای

درکمترین زمان می توان انواع سوالات شامل جای خالی،چندگزینه ای  راطرح کردو نیز به صورت تصادفی  این سوال هارا پروژه های این چنینی نمایش داد.

تولیدکردن خروجی های گوناگون در نرم افزار کپتیویت

بااین نرم افزار می توان خروجی هاباکیفیت و حجم های مطلوب بوجود اورد.

تولیدکردن محتوابدون انجام کد نویسی

دستورهای اماده در کپتیویت وجود دارندکه با دانستن هرنوع کاربرد آن می توان دستور درست رابه کار گرفت

ویژگی های نرم افزار کپتیویت

پروژه های واکنشی

کاربران می توانند پروژه های مجزا بسازند و محتوی انرا همانطور که همیشه انجام می دادند اداره نمایند ، محتوی خود را با تبلت ها، موبایل ها و دسکتاپ بر اساس تم انتخابی اداپته می نمایند. در طول اداراه ی ان،  می توانند محتوی را در اندازه های مختلف باز نمایند و ان را ویرایش نمایند.

Adobe Captivate نیز کمک می کند تا از محتوی و طرح بندی و درستی ان در بین دستگاه ها اطمینان کسب نمایند،قدرت دستگاه های موبایل را با فعالسازی پشتیبانی gesture و ویژگی های اگاهی موقعیت تحت کنترل خود دراورند.

وپروژه های خود را به اسانی با انتخاب طرح های دستگاه های گوناگون به صورت پیش نمایش در بیاورند. به صورت یک پروژه مجزا انرا انتشار دهند و Adobe Captivate به طور خودکار انرا برای دستگاه های اموزندگان آن هاارسال می نماید.

گرفتن عکس از صفحه

ساخت یک عکس توسط صفحه که می تواند بین صفحه ها و دستگاه های مختلف استفاده شود. Adobe Captative اجازه می دهد تا کاربران بخشی از عکس را که می خواهند را برای نمایش در صفحه کوچکتر انتخاب نمایند.

تم ها

کاربران می توانند از بین تم های مختلف استفاده نمایند تا بتوانید برای دستگاه های مختلف محتوی متفاوتی را ارائه دهندونیز می توانند این تم ها را سفارشی نمایند تا تم های خود را بسازند.

 

نتیجه گیری

نرم افزارکپتیویت ازبهترین ابزارهای ساخت اموزش های مجازی چند رسانه ای محسوب می شودکه شبیه سازی  محیط با کیفیت بالا ،ساختن اتوران های حرفه ای از قابلیت های آن می توان برشمرد.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره رایگان

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form