ایراکد

ارائه راهکارهای خلاقانه جهت هوشمند سازی و مدیریت کسب و کار

UTM چیست؟

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

فهرست محتوا

UTM و توضیحات آن

UTM چیست؟ برای معرفی UTM با یک مثال شروع می کنیم. فرض کنید در تلگرام یک کمپین تبلیغاتی داریم. می خواهیم متوجه شویم که وقتی در یک کانال تلگرامی تبلیغ وب سایت خود را قرار  می دهیم، چند نفر از آن افراد روی لینک وب سایت ما کلیک می کنند و وارد وب سایت ما می شوند و از کدام صفحات وب سایت ما دیدن می کنند و چه کاری انجام می دهند. اینکه ما بخواهیم متوجه شویم که افرادی که به سایت ما مراجعه می کنند از کجا آمده اند با UTM مشخص می شود. پس اگر می خواهیم در یک کانال تلگرامی تبلیغ کنیم باید کاملا با UTM آشنا شویم.

مفهوم UTM چیست؟

UTM یک قطعه کد است که به انتهای لینک مورد نظر شما اضافه می شود و دارای یک سری پارامترهای اجباری و اختیاری است که به وسیله آنها شما می توانید کاربران را تفکیک کرده و متوجه شوید از کجا وارد وب سایت شما شده اند.

کاربرد و اهمیت UTM

کاربرد و اهمیت UTM

زمانی که از UTM در انتهای آدرس سایت خود استفاده کنید و آن را در کانال های مختلف تبلیغ در گوگل کنید هرکدام از کاربران که روی لینک شما کلیک کنند و وارد وب سایت شما شوند مشخص می شوند و می توانید بفهمید به کدام قسمت سایت شما مراجعه کرده اند و چه کاری انجام داده اند.

توضیح پارامترهای UTM

تا اینجا مواردی که ذکر شد در مورد پارامتر UTM Source بود که تنها پارامتر اجباری UTM است و از اینجا به بعد تمامی پارامترها اجباری است.

اگر بخواهیم دقت بیشتری روی کاربران داشته باشیم و بفهمیم دقیقا بدانیم با چه کمپینی، از کجا و به چه شکلی وارد شده اند باید از پارامترهای دیگر هم استفاده کنیم. برای مثال ما تبلیغ خود را هم در یک سایت قرار داده ایم هم در کانال همان سایت. اگر بخواهیم بفهمیم که کاربران از کدام لینک وارد وب سایت ما شده اند باید از UTM Medium استفاده کنیم که در واقع متوجه شویم که Publisher ما کجاست.

حالت دیگری از پارامترها به این صورت است که فرض کنید شما می خواهید یک تبلیغ را در بازه های زمانی مختلفی قرار دهید. اینها باید از هم تفکیک شوند. برای این منظور پارامتری به نام UTM Campaign استفاده می کنیم.

پارامتر بعدی UTM Content نام دارد که به وسیله آن می توانید متوجه شوید که محتوای تبلیغ شما چه چیزی است. از این پارامتر بعضی اوقات برای جایگاه تبلیغ هم استفاده می شود.

یک پارامتر دیگر هم وجود دارد که به آن UTM Term می گویند و بیشتر برای کمپین های گوگل ادوردز استفاده می شود که بفهمیم کاربران با چه کلمه کلیدی وارد سایت ما شده اند و چه چیزی سرچ کرده اند تا به تبلیغ ما رسیده اند.

پارامترهای UTM

ربات های تلگرام فروشگاهی راهی برای تبلیغات محصولات شما

نحوه ساخت UTM

برای ساخت UTM بهتر است از ابزارهای خاص و سایت های خاصی که این ابزارها را به صورت رایگان در اختیار دارند استفاده کنیم تا دچار مشکل نشویم و اطمینان داشته باشیم که UTM ما درست ساخته شده است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *