آکادمی ایراکد

آموزش برنامه نویسی به روش نوین

معماری mvc چیست؟

معماری mvc:

mvc یک فریم ورک درasp.net می باشد که برای نرم افزار های تحت وب می توان از آن استفاده کرد.

mvc مخفف کلمات Model،ViewوControllerمی باشد که برای جداسازی قسمت های مختلف برنامه از آن استفاده می شود.که در ادامه به توضیح هر کدام از قسمت ها می پردازیم:

Model: این قسمت برای انتقال اطلاعات بین View و Controller استفاده می شود به طور کلی تمامی اطلاعات موجود در نرم افزار را شامل می شود و یکی از وظایف آن تایید داده ها می باشد پس باید اطلاعات درست درون آن قرار گیرد و برای دیتا بیس ارسال شود.

View: این قسمت اطلاعات را به کاربر نشان می دهد و این کار را از طریق مدلی که دریافت می کند انجام می دهد این مدل توسط کنترلر ایجاد و برای View ارسال می شود.

Viewکاری با منطق برنامه ندارد و با دادهای خام سرکار دارد و بررسی صحت داده هایی که از طریق کاربر ارسال می شود برعهده model است.

Controller: همان طور که از نام آن مشخص است وظیفه کنترل برنامه را برعهده دارد به طور کلی می توان گفت رابط بین View و Model است به این صورت که با Model کار می کند و در نهایت یک Viewبرای نمایش اطلاعات به کاربر انتخاب می کند.

 ساختارmvc:

 

برخی ویژگی های معماریmvc:

1-می توانیم چندین Viewمختلف داشته باشیم و از آنها استفاده کنیم.

2-برای انجام کارهای تیمی بسیار مناسب است به این صورت که هر کدام از اعضای تیم می توانند بر روی یک قسمت از آن کار کنند به گونه ای که تغییرات آنها در برنامه تاثیری بر روی دیگری نداشته باشد.

3-چون قسمت های برنامه از هم جدا هستند به راحتی می توان Viewبه برنامه اضافه کرد بدون اینکه مدل آن تغییر کند.

4-انعطاف پزیری این معماری سبب می شود که بهترین طرح و ایده ای که در طولانی مدت نوشته اید به برنامه خود اضافه کنید.

5-در این معماری هیچ محدودیتی برای برنامه نویس وجود ندارد چهارچوب یک دست این معماری سبب میشود برنامه نویسان از یک قانون خاص تبعیت کنند.

برخی از فریم ورک هایی که بر پایهmvcنوشته شده اند:

Laravel

Php

Angular

Zend

Ruby

Codelgniter

 

 

خدمات ایراکد

تماس با ما
  • برای صحبت با کارشناسان ما میتوانید با شماره 91015061-021 تماس بگیرید