قواعد استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت

قواعد استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت

مقدمه

یکی از چالش های اصلی برای اکثر صاحبان کسب و کار، جلب توجه مخاطب و تبدیل آن به مشتری وفادار است. از ابزارهای موثر در طراحی سایت که در این زمینه بسیار کارآمد هستند، پاپ آپ ها نام دارند. پاپ آپ ها را میتوان به عنوان یک فرصت طلایی برای کسب و کارها معرفی نمود که بهره مندی از آنها می تواند منجر به تعامل بیشتر با مخاطبان و ارتقای نرخ تبدیل سایت شود. اما باید خاطر نشان کرد استفاده نادرست از آن نتیجه معکوسی را برای وب سایت به همراه خواهد داشت. از این رو آشنایی با قواعد استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت امری مهم و ضروری است.رعایت قوانین طلایی از طراحی مناسب، تجربه کاربری مبتنی بر کاربر گرفته تا محتوای جذاب و نمایش هدفمند می تواند تاثیرات مثبت پاپ آپ ها را به حداکثر برساند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

کاربران اینترنت معمولا به منظور یافتن اطلاعات مورد نیاز و یافتن پاسخ سوالاتشان به فضای اینترنت مراجعه می کنند. در این صورت، سایت ها نباید کاربر را با اطلاعات مزاحم و همچنین اطلاعاتی که برای کاربر کاربردی ندارند، گمراه کنند. سوال های زیادی راجب پاپ آپ ممکن در ذهن شما باشد که آیا پاپ آپ برای سایت شما مفید است یا اصلا از آن در طراحی سایت استفاده نکنید؟ ما در این مقاله راجب اصول استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت به شما می گوییم تا به کمک آن به جواب سوال هایتان برسید.

پاپ آپ چیست و چرا به وجود آمد؟

پاپ آپ یک قطعه کد جاوا اسکریپت است که به کمک آن می‌توان مشخص کرد که مثلا اگر کاربر در سایت کلیکی انجام می دهد، صفحه پاپ آپ ظاهر شود. در اصطلاح pop up به صفحاتی گفته می شود که جنبه اطلاع رسانی و تبلیغات در فضای مجازی دارند. پنجره ای که بدون در خواست کاربر به طور ناگهانی در هنگام بازدید او در سایت های مختلف ظاهر می شود و خارج از کنترل او است. اغلب این پاپ آپ ها در سایت های تبلیغاتی وسایت هایی که محصولاتی برای ارائه به مشتریان دارند، نمایش داده می شود.

انواع پاپ آپ در سایت‌ها موجود است. که برای آگهی های تبلیغاتی و یا اعلام تخفیف‌های ویژه نمایش داده می‌شوند. در سال‌های اول، پاپ آپ به عنوان یک عنصر کاربردی در نمایش محتوا، راه خود را در طراحی سایت ها باز کرده بود. هدفی که پنجره‌های پاپ آپ ها داشتند این بود که بتوانند محتوای مهم و مورد نیاز کاربر را بدون تغییر در ساختار کلی وب‌سایت به نمایش بگذارند. بعد از مدتی، خیلی از سایت ها از این خصوصیت خوب، سوءاستفاده کردند و وجهۀ تبلیغاتی به آن دادند.

انواع پاپ آپ وعملکرد آنها چیست؟

Modal : این مدل پاپ آپ رایج ترین شیوه استفاده از پاپ آپ در فضای وب می باشد و به احتمال زیاد خود شما بارها و بارها با آن ها برخورد کرده اید. این دسته از پاپ آپ ها به محض ورود شما به وب سایت در یک سمت از صفحه ظاهر می شوند .یعنی کادرهای کوچکی در گوشه های صفحه برایتان باز می شود و محتواهای مختلفی را به نمایش می گذارد.

انواع پاپ آپ

Interstitial : این پاپ آپ ها به محض ورود به وب سایت تمام صفحه را در برمی گیرند و برای مشاهده محتوای سایت باید ابتدا آن ها را ببندید. به همین دلیل این دسته از پاپ آپ ها به شدت روی مخ هستند.

Notification Bar : شاید بتوان گفت کم آزار ترین نوع پاپ آپ ها این دسته هستند. این ها شبیه به یک نوار اطلاع رسانی، در بالا ترین یا پایین‌ ترین بخش صفحه قرار می‌گیرند.

تاثیر استفاده از پاپ آپ در سئو سایت

تبلیغات پاپ اپ رایگان

تاثیرات مثبت پاپ آپ بر سئو سایت

• افزایش تعامل و نرخ تبدیل
همانطور که گفته شد یکی از مهمترین تاثیرات استفاده از پاپ آپ ها بر سئو سایت را میتوان افزایش تعامل و نرخ تبدیل دانست. این در حالی است که پاپ آپ ها با ارائه پیشنهادات جذاب و هیجان انگیز توجه کاربران را به خود جلب می نمایند و همین امرمنجر به نرخ تبدیل خواهد شد. یکی از رایج ترین پاپ آپ ها، پاپ آپ فرم ثبت نام است که با فراهم کردن بستری برای جمع آوری اطلاعات تماس و ایمیل کاربران موجب افزایش تعامل،کاهش نرخ پرش، افزایش صفحات بازدید شده و در نهایت بهبود رتبه بندی سایت می شود.
• افزایش زمان حضور کاربران در سایت
علاوه بر افزایش تعامل و نرخ تبدیل، پاپ آپ ها در افزایش مدت زمان حضور کاربر در سایت نقش موثری دارند. به طوری که پاپ آپ هایی با محتوای ارزشمند و کاربرپسند همچون ویدیوهای آموزشی، تخفیفات ویژه و غیره میتواند کاربران را به ماندن در وب سایت ترغیب نمایند. از سوی دیگر با ماندن کاربر در سایت نرخ پرش و احتمال ترک آن از سایت کاهش خواهد یافت و میتوان آنها را به صفحات پربازدید هدایت نمود.

تاثیرات منفی پاپ آپ بر سئو سایت

• تاثیرمنفی بر تجربه کاربری
گفته میشود پس از ورود کاربر به سایت تنها 3 ثانیه زمان دارید تا بتوانید کاربر را به ماندن در سایت تشویق کنید و تاثیر مثبتی بر روی آن بگذارید. به همین دلیل استفاده از پاپ آپ ها در زمان های نامناسب یا همان ابتدای کار و به شکل نادرست میتواند نرخ تبدیل سایت و در نهایت بر تجربه کاربری (UX) را تحت تاثیر قرار دهد.
• تخریب روند استفاده کاربران
آنچه در پاپ آپ ها اهمیت دارد، طراحی آنها به صورت اصولی و به بهترین شکل ممکن است. به همین خاطر است که طراحی نامناسب پاپ آپ ها میتواند به عنوان مزاحمت برای کاربران تلقی شود و در نهایت منجر به ترک آنها از سایت شود.از سوی دیگر پاپ آپ های ناخواسته میتواند تخریب تجربه کاربری و آسیب به رتبه بندی سایت در نتایج موتورهای جستجو را به همراه داشته باشد.

تبلیغات پاپ آپ همیشه آزاردهنده  نیست

برای مثال شما می‌خواهید درباره رپورتاژ اطلاعات کسب کنید و از نوشتن تا انتشار آن را یاد بگیرید. ابتدا در گوگل سرچ می‌کنید «رپورتاژ اگهی چیست؟» و مقاله ای به چشمتان می‌خورد. وارد مقاله می‌شوید و شروع به خواندن می‌کنید. همانطور که اسکرول می‌کنید، ناگهان یک ماژول جداگانه روی صفحه باز می‌شود که کتاب رایگان رپورتاژ اگهی را به شما پیشنهاد می‌دهد که از چیستی تا نوشتن و انتشار رپورتاژ را به طور کامل به شما آموزش می‌دهد. مگر شما دنبال همین نبودید؟ حالا خیلی راحت کتاب رایگان را دانلود کرده و سر فرصت آن را مطالعه می‌کنید.

این می‌شود یک تبلیغ پاپ آپ به موقع که کاربر را از جستجوهای متوالی و خسته‌کننده که هر تکه‌اش را باید در وبسایتی بخواند بی‌نیاز می‌کند. پس خوب بودن و مفید بودن  پاپ آپ بستگی به این دارد که شما در جای مناسب، با محتوای مناسب و مرتبط با صفحه‌ای که کاربر در آن حضور دارد، این تبلیغات را استفاده کنید. به کار بردن پاپ آپ در صفحات سایت الزاما اشتباه نیست و نحوه استفاده از آن است که ارزشمندی آن را مشخص می کند.

چگونه در سایتم  پاپ آپ قرار دهم؟

اگر بخواهید یکی از pop up ها در سایت خود قرار دهید، اولین راه این است که از صفر کدنویسی کنید و با برنامه‌نویسی به سیستم بفهمانید که این کد کجا و چگونه اجرا شود. راه بعدی استفاده از ویجت‌هایی است که این کار را برای شما انجام می‌دهند، مثلاً ویجت Elfsight یا  Mailchimp دو نمونه از این ابزارها هستند که می‌توانید پاپ آپ خود را از طریق آن طراحی و اجرا کنید.

اما یک راه میانبر و ساده‌تر هم هست. شما می‌توانید تمام این پاپ‌آپ‌ها و تنظیمات را با تگ منیجر به راحتی چند کلیک اجرا کنید. با این ابزار می‌توانید تعیین کنید که کی، کجا و در چه زمانی آگهی برایش برای کاربر شود. مثلاً وقتی کاربر 50 درصد صفحه را یک اسکرول کرد، آگهی ظاهر شود.

معرفی 3 ابزار ایجاد و مدیریت پاپ آپ ها

با توجه به این که پاپ آپ ها در افزایش تعامل و نرخ تبدیل کاربران به مشتریان وفادار نقش موثری دارند، از این رو استفاده از ابزارهایی برای ایجاد و مدیریت آنها میتواند در زمینه طراحی پاپ آپ های حرفه ای کمک بسیاری کند. از پرکاربردترین ابزارهای ایجاد و مدیریت پاپ آپ ها میتوان به ابزارهای زیر اشاره ای داشت:

OptinMonster

• محبوب ترین ابزارهای ایجاد پاپ آپ
• طراحی و سفارشی سازی پاپ آپ ها
• ایجاد پاپ آپ ای حرفه ای
• هدف گیری هوشمند
• انجام A/B تستینگ پاپ آپ ها
• تحلیل عملکرد پاپ آپ ها

Sumo

• قدرتمند ترین ابزار ایجاد و مدیریت پاپ آپ ها
• ارائه فرم های ثبت نام
• یکپارچه سازی با پلتفرم های بازاریابی ایمیلی
• ارائه پاپ آپ های ورودی و خروجی

Bloom

• یک افزونه وردپرس برای ایجاد پاپ آپ
• بیش از 100 قالب آماده
• ارائه پاپ آپ های خودکار و هدفمند
• ایجاد پاپ آپ های جذاب و حرفه ای
• ارائه فرم های ثبت نام

 

چگونه در سایتم  پاپ آپ قرار دهم؟

 

در تبلیغات پاپ اپ چند نکته را حتما رعایت کنید

اگر می‌خواهید پاپ آپ موثری داشته باشید حتماً قوانین زیر را رعایت کنید.

1- زمان نمایش این تبلیغ برای بازدید کننده بسیار مهم است. اگر خیلی سریع هنگام ورود کاربر آگهی شما نمایش داده شود، چون هنوز نمی‌داند داستان چیست، ممکن است دکمه خروج را بزند و به کار خودش ادامه دهد. اگر هم خیلی دیر نمایش داده شود، شاید کاربر صفحه را ترک کرده باشد. و شما فرصت انجام این کار را از دست بدهید.

2- پاپ آپ را طوری طراحی کنید که کاربر بتواند راحت آن را ببندد؛ یعنی دکمه خروج ماژول طراحی‌شده باید مشخص و واضح باشد. هیچ کس دوست ندارد وقت گرانبهایش را صرف پیدا کردن دکمه ضربدر صفحه کند.

3- یک پنجره چندبار ظاهر می‌شود؟ تبلیغ پاپ آپ را بیش از یکبار برای هر کاربر نمایش ندهید. چون ممکن است با مزاحمتتان کاربر را عصبانی کنید و فراری‌اش بدهید.

4- دکمه Call To Actionn یا فراخوان عمل (کاری که از کاربر می‌خواهید انجام دهد) آگهی شما باید توجه کاربر را به خودش جلب کند و یک متن عالی داشته باشد.

5- از نمایش پاپ آپ بلافاصله بعد از حضور کاربر در سایت اجتناب کنید و به کاربر فرصت دهید تا ابتدا محتوای سایت را ورانداز کند. همچنین استفاده از پاپ آپ در صفحه اول سایت نیز توصیه نمی شود.

6- تست! هیچ چیز به اندازه آزمایش کردن در این روش جواب نمی‌دهد! اگر pop up  شما همیشه نادیده گرفته می‌شود، آن را تغییر دهید. بله، می‌گوییم آزمایش کنید، چون مدلی که در یک شرکت یا سایت دیگر نتیجه بخش بوده ممکن است برای شما جواب ندهد. اگر هم امکان تست و اندازه‌گیری ندارید، بهتر است کلاً از پاپ‌آپ‌ها استفاده نکنید.

نسخه صوتی مقاله، تولید شده با کمک هوش مصنوعی :

نبایدهایی درباره استفاده از پاپ آپ در موبایل

شرکت گوگل در بخش راهنمای Webmaster Blog از برنامه نویسان درخواست می‌کند که پاپ‌های تبلیغاتی را به صورت هدفمند برای کاربران شخصی‌سازی کنند تا مخاطب با محتوای اسپم و آزاردهنده روبرو نشود. گوگل جریمه سختی برای آن دسته از وب‌سایت‌هایی که از پاپ آپ‌های زیر استفاده می‌کنند در نظر گرفته است:

  1. پاپ آپ هایی که بلافاصله پس از ورود به صفحه به کاربر نمایش داده شود.
  2. پاپ‌ آپ‌ که محتوای صفحه سایت را پنهان می‌کند و دسترسی به محتوای اصلی وجود ندارد.
  3. پاپ‌ آپ تمام فضای صفحه را پوشش دهد.

نبایدهایی درباره استفاده از پاپ آپ در موبایل

 

جمع‌بندی

حالا دیگر می‌دانید که پاپ آپ‌ها هم می‌توانند به شدت مزاحم و روی اعصاب باشند و تمام برنامه‌های سایتتان را به هم بریزند؛ هم می‌توانند کاربر را جذب کنند و نرخ تبدیل بالایی بگیرند؛ اگر محتوایی ارزشمند و ویژه برای کاربران سایت خود دارید یا می‌خواهید به نحوی بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید، استفاده از پاپ‌ آپ کاملاً منطقی و حتی لازم است. همه چیز بستگی به این دارد که کجا، چه زمانی و با چه محتوایی استفاده شوند. اگر تصمیم دارید، از پاپ آپ استفاده کنید، امیدواریم این مقاله کمک کند که راه درست را بروید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

حتما با ارسال نظرات و پیشنهادت خود مارا در بهبود کیفیت مقالات یاری نمایید.

اگر در حال حاضر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، می توانید فایل PDF آن را دریافت کنید

related blogs

مقالات مرتبط

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

همیشه در کنار شما هستیم

برای توسعه کسب و کارتان ، تا انتها در کنار شما هستیم . بدون نگرانی به فکر پیشرفت باشید.

آکادمی ایراکد

مشاوره فنی و تخصصی رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره و یا سفارش طراحی سایت و اپلیکیشن، سئو و سایر خدمات شرکت فرم زیر را تکمیل نمایید.مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود

Comments

دیدگاه ها و سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت سفارش

Registration Form